כל מה שחשוב ויפה
אורית ישי, מתוך זהב חלוד
אורית ישי, מתוך זהב חלוד. צילומים: מל

אורית ישי // זהב חלוד

במיצב ״זהב חלוד״, בסדנאות האמנים בירושלים, אורית ישי מציגה ״פירוק והרכבה של מוטיבים המייצגים את היופי והכיעור השלובים זה בזה, בעיר רבת מאהבים החונקים ומחרבים אותה מרוב אהבה״

הפרטים הטכניים

זהב חלוד, מיצב קיר אמנית, בסדנאות האמנים, רחוב האומן 26, תלפיות, ירושלים (עד סוף אוגוסט). אוצר: דביר שקד.

מי אני

אורית ישי, נולדתי בתל אביב, חיה ויוצרת בתל אביב, אמנית פעילה בתחומי צילום סטילס, וידיאו ומיצבי ניאון, מרצה בכירה לצילום בבית הספר לאמנות, המכללה האקדמית ספיר. בוגרת בהצטיינות של תוכנית לימודי ההמשך המתקדמים באמנות במדרשה לאמנות, בית ברל (2012), ובוגרת בהצטיינות של המחלקה לצילום בבית הספר לצילום מוסררה ירושלים (2006). הצגתי תערוכות יחיד והשתתפתי בתערוכות קבוצתיות בארץ ובעולם, במוזיאונים, בגלריות ובחללים אלטרנטיבים. זוכת פרסים ומלגות, עבודותי נמצאות באוספים מוזיאליים, מוסדיים ופרטיים בארץ ובחו״ל.

העבודה

זהב חלוד הוא פרק נוסף במסגרת ״חפירות״ שאני מבצעת בירושלים מזה שני עשורים, עוד מימי היותי סטודנטית במחלקה לצילום בבית הספר מוסררה. במשך שנים אני חוקרת ובוחנת את העיר המורכבת ואת מרקם החיים בה. החומרים והחוויות שאספתי עד כה התכנסו לכמה פרקים, חלקם נחשפו כתערוכות יחיד או קבוצתיות, בארץ ובחו״ל.

זהב חלוד נולד במסגרת הזמנה שקיבלתי להתארח בסדנאות האמנים תלפיות, שפגשה אותי באחת התקופות הקשות בחיי. בכל זאת שמחתי לקבל את ההזמנה ושהיתי בתכנית אמן ברזידנסי LowRes Jerusalem. ההזמנה כללה גם הצעה להשמיש מכבש דפוס ידני שהתקבל בסדנאות היישר מהסטודיו של אברהם אופק.

הדבר הוביל למהלך התנסותי, של שילוב שכבות צבע על גבי תצלומים שצילמתי במקומות משמעותיים עבורי בעיר. לדוגמה – בחפירות הארכיאולוגיות המתקיימות בירושלים מאות בשנים, שבהן מתגלים עוד ועוד רבדים. כך הפך הצבע למוטיב של גילוי וכיסוי בתצלומי ריזוגרף.

birds

מתוך התצלומים בחרתי במספר צורות גיאומטריות אותן המרתי לעבודות הדפס במכבש ויצרתי ארכיטקטורות מדומיינות המתבססות על פעולת פירוק והרכבה של מוטיבים המייצגים את היופי והכיעור השלובים אלו באלו בעיר רבת מאהבים החונקים ומחרבים אותה מרוב אהבה.

התוצאה היא מיצב שבו מוצגים צילומים בהדפסת ריזוגרף והדפסי לינו־קט, חפצים רדי־מייד פגומים שלא נמצא בהם שמוש, וגלויות דאר בהן מופיעים מוטיבים שצילמתי כנופי העיר. העבודה שטופה באור זהוב, יש בה נקודות השקה בין אמנות ואדריכלות, היא מבקשת ליצור מקום רגוע ונעים בתוך ההמולה ותחושת האסון הבא העתיד להתרחש בעיר, אך בקריאה אל תוך הדימויים ובחיבורם נגלית נקודת המבט שלי המתיחסת אל המציאות הטעונה והמורכבת תוך הסוואתה בדימוי לכאורה נאיבי, תמים ויפה למראה.

תעבירו את זה הלאה

בכל מקום בו אנשים יוכלו לחוות את המסר שאני מבקשת להעביר – הניחו לעיר לחיות את חייה והפסיקו לריב עליה. יש מספיק מכל וכל לכולם!

פלוס אחד

סדרת עבודות וידאו וצילום חדשות עוסקות בציר ״תל אביב – ירושלים״, עליהן אני עובדת בשנים האחרונות, יוצגו בנובמבר הקרוב בגלריה המדרשה הירקון 19 כתערוכת יחיד, באוצרות אבי לובין. העבודה האחרונה שבהן היא סרט דוקו בשילוב אנימציה הנמצא בתהליך עבודה.


רוצה להשתתף במדור? שלחו לנו מייל לכתובת [email protected]
לקריאת כל המדורים לחצו כאן

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden