כל מה שחשוב ויפה
סיגלית לנדאו, ורד אהרונוביץ׳ וחוה ראוכר, מתוך תערוכת אתונה בתל אביב
סיגלית לנדאו, ורד אהרונוביץ׳ וחוה ראוכר, מתוך תערוכת אתונה בתל אביב. צילום: דין אהרוני

לימודי אוצרות במכון שכטר: מחזור שני

פורטפוליו Promorion: נפתחה ההרשמה לתוכנית ללימודי תעודה באוצרות אמנות עכשווית במכון שכטר. יום פתוח מקוון וחשיפה לתוכנית ביום רביעי 21.7

בשנה שעברה השיק מכון שכטר תוכנית חדשה ללימודי תעודה באוצרות אמנות עכשווית בראשות שירה פרידמן, אוצרת הגלריה בנווה שכטר בתל אביב, וחוקר האמנות ד״ר דוד שפרבר. בעקבות הדרישה מהשטח והצלחת המחזור הראשון, התכנית מתכוננת כעת לפתיחת המחזור השני שבמסגרתו ילמדו גם מבקרת האמנות והאוצרת ד״ר סמדר שפי; יונתן אמיר, עורך שותף של כתב העת המקוון ערב רב; וד״ר אמיתי מנדלסון, אוצר בכיר לאמנות ישראלית במוזיאון ישראל. התכנית מוכרת לגמול השתלמות.

למי התוכנית מתאימה? 

שירה פרידמן: ״התוכנית מתאימה לשוחרי אמנות שרוצים להכיר את המחשבה האוצרותית לעומקה. אנו מעניקים לסטודנטים ולסטודנטיות שלנו כלים תיאורטיים להבנת שדה האמנות העכשווית, ויש גם הבט מעשי: אנו מסיירים בגלריות ובמוזיאונים, משתתפים בסדנאות קריאה וכתיבת טקסטים ביקורתיים ואוצרותיים, נפגשים עם אמנים, אוצרים ומומחים בתחום, ואף מתנסים בתכנון ועיצוב של תערוכות בגלריה״.

דוד שפרבר מוסיף: ״בסוף התוכנית נהפוך לבני ובנות בית בתוך עולם האמנות ובאמצעות עבודה מעשית ותרגול נדע באופן פרקטי איך לפעול בתוכו. בנינו תוכנית מקיפה עם מרצים מהשורה הראשונה והיא כוללת מפגשים עם אנשי אמנות מכל התחומים.

״התוכנית תאפשר לתלמידות ולתלמידים להכיר פרקטיקות אוצרותיות שונות ואת הדמויות שפועלות בשדה. פרט לזה התוכנית מתקיימת בירושלים ואני בונה על החוויה הירושלמית החמה והאינטימית״.

שירה פרידמן

שירה פרידמן. צילום: דין אהרוני

עם מה ייצאו תלמידי התוכנית?

פרידמן: ״בסיום הלימודים התלמידים יקבלו תעודת אוצרות מטעם מכון שכטר. תלמידים שרוצים לעסוק באוצרות יכירו ויבינו את עולם האמנות. במוזיאון אנחנו רואים אוביקט אבל זהו רק חלק קטן מהסיפור. אמנות פועלת בתוך קהילה, בתוך ׳שדה׳ עם הרבה ׳סוכנים׳ שהם אנשים שפועלים ליצירת המשמעות, הערך והיוקרה של היצירות מעבר לעבודת האמן או האמנית.

״אלו הם אותם מנהלי מוזיאונים, אוצרים, מבקרי אמנות ואספנים. מבנה התוכנית יאפשר לתלמידים להבין את כל המערכת הזאת ואיך היא פועלת במסגרת השוק״.

שפרבר מוסיף: ״במובן המצומצם התוכנית תתן לאנשים שנכנסים לגלריה ולמוזיאון תחושת ביטחון, להיות קצת פחות מובכים ממה שהם רואים שם, ומי מאיתנו לא מכיר את התחושה הזאת אל מול אמנות עכשווית. היא תאפשר להם לעשות שם משהו אקטיבי כי כשאנחנו מבקרים במוזיאון, אנחנו מפרשים את מה שאנחנו רואים מולנו.

״לכן, אם אתן מאלה שאוהבות ללכת לשיחי גלריה ולהבין לעומק את תהליך העבודה של האמן ושל האוצרת ואולי אף לעסוק בזה יום אחד, בואו ללמוד איתנו אוצרות״.

הלימודים יפתחו באוקטובר הקרוב במשך שנה על פני שלושה סמסטרים. שני הסמסטרים הראשונים יתקיימו בימי רביעי אחר הצהריים עד הערב, הראשון בזום והשני במכון שכטר בירושלים. הסמסטר השלישי, סמסטר הקיץ, יוקדש להתמחות מעשית. אחת לחודש בימי שישי במשך כל השנה, נצא לסיורי גלריות ומוזיאונים.


יום פתוח מקוון וחשיפה לתוכנית יתקיים ביום רביעי, 21.7, בשעה 20:00
להרשמה ליום הפתוח >>

אמיתי מנדלסון

אמיתי מנדלסון. צילום: לורה לכמן, מוזיאון ישראל

סמדר שפי

סמדר שפי. צילום: מירי דוידוביץ

יונתן אמיר

יונתן אמיר. צילום: אלקנה לוי

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden