כל מה שחשוב ויפה
תערוכת הנשף, מוזיאון העיצוב חולון. צילום: אלעד שריג
תערוכת הנשף, מוזיאון העיצוב חולון. צילומים: אלעד שריג

הנשף במוזיאון העיצוב חולון: חלומות עשויים משמלות ועוגות חתונה

האוצרת יערה קידר חלמה על תערוכה שמעירה לחיים את הנשפים מהאגדות, ומפגישה אותם עם המציאות: שמלת הכלה של נינט, הבגדים של ביונסה ונעלי סינדרלה בהדפסת תלת ממד. הראיון המלא - בקרוב!

120 שמלות בעיצובים היסטוריים ועכשוויים, 100 בובות שעוצבו בהתאמה לכל דגם במיוחד, עשרות נעליים ואביזרים ו…עוגות חתונה. יערה קידר, האוצרת של תערוכת ״הנשף״, שתיפתח מחר (ג׳) במוזיאון העיצוב חולון, רוצה להכניס את המבקרים לאווירת פנטזיה שמתאימה במיוחד לתקופה, שבה קשה לנסוע מעבר לדמיון.

״רציתי לבחון את הקשר בין אופנה לאגדות, חלומות ואסקפיזם. השאלה המרכזית שהובילה אותי היתה האם בריחה מהמציאות מספרת על חוסר יכולת להתמודד עם קושי או שזה דווקא כישור חיים הישרדותי מובהק״, הא אומרת בראיון לפורטפוליו, שיפורסם בקרוב.

״בואו לא נשכח שלנשפים היה תפקיד: הם נועדו ליצור מפגן של ראווה, שפע ויוקרה, וכוח פוליטי. הנשפים אפשרו שידוכים בין משפחות אצולה ומשפחות מלוכה. כל זה היה מאד מוגבל. הקהל הרחב בעצם נחשף לעולם הנשפים רק דרך האגדות, כי כולם הרי יכולים לחלום ולדמיין ובעיקר לחלום על סוף טוב״.

לקידר חבר צוות של מעצבים ויוצרים, ובראשם ויוי בלאיש שהופקד על עיצוב הבובות ואביזרי התצוגה (וגם מציג את שמלת החתונה ההיסטורית של נינט, שעיצב יחד עם גדי אלימלך) ושמואל בן שלום, בתפקיד המנהל האמנותי של הפרויקט ומעצב התערוכה. בין השמלות המרהיבות בתערוכה נמצאות שמלות שהזמינה ביונסה משחר אבנט ושמלה של אלון ליבנה לליידי גאגא. לצד אלה עשרות דגמים היסטוריים ועכשוויים, וסדרת נעלי סינדרלה בהדפסת תלת ממד, בעיצוב אסף ריב.

תערוכת הנשף, מוזיאון העיצוב חולון. צילומים: אלעד שריג

לדברי מנכ״ל מוזיאון העיצוב והמדיטק, דני וייס, ״הנשף״ היא התערוכה היקרה והשאפתנית ביותר של מוזיאון העיצוב מימיו. במסיבת העיתונאים לרגל הפתיחה, ציטטה מיה דבש, האוצרת הראשית של המוזיאון מ״אנה קרנינה״ של טולסטוי, את סצינת הכניסה המרשימה לנשף ופרטי הלבוש המפורטים, כל אריג ותכשיט – והתוודתה שאלה היו מקורות ההשראה והמפלט האסקפיסטי שלה, בילדות הישראלית המהבילה, של ג׳ינס ובגדי יום יום. היא גם ציינה את האתגרים שהציבה התערוכה, והפתרונות החדשניים שנולדו בעקבותיהם.

birds

המעצבים המציגים בתערוכה: איוטה, ריבי אביבי, שחר אבנט, חן אדר, גדי אלימלך, ויקטור בלאיש, ברטה, עידית ברק, נמרוד גילה, אהרון גניש, לי גרבנאו, טטיאנה דוידוב (סטודיו טיאמנטה), לוסי דוד, ליהי הוד, נטף הירשברג וינקי גוליאן, בובה מאצ׳ו (קארין וסיליוק), ברוריה חריטן, אריאל טולדנו, שרון טל (משכית), ליאורה טרגן, מיכל ירסאנש מנגיסטו, הילה כהן, גליה להב, נועם לוי, רונן לוין ונופר חתוכה, רתם לויתן (רתמה), אלון ליבנה, טל מדינה, מוני מדניק, אביתר מיור, ירון מינקובסקי, חנה מרילוס, מאיה נאה, אלירן נרגסי, עדן סעדון, שאדי עבד, שלומי ענתבי, אבירם פימה, רות פילוסוף, דילן פריאנטי, שאדי פרנסיס מג'לטון, יניב פרסי, ליה פתאל, סטודיו מירה צבילינגר, מאור צבר, אוהד קריאף, עדי קרני, אסף ריב, קטיה רומנצוב, רותם שאול, אלון שבו, נדיר שושני, שי שלום, גל שנפלד, עורוה שריף.

הראיון המלא עם יערה קידר יתפרסם בפורטפוליו בימים הקרובים.


הנשף
אוצרת: יערה קידר.
מוזיאון העיצוב חולון. פתיחה: 13.7, נעילה: 11.12.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden