כל מה שחשוב ויפה
מישל פלטניק, מתוך קסם זהוב בגלריה ND
מישל פלטניק, מתוך קסם זהוב בגלריה ND. צילום: מ״ל

הרשימה המשותפת // 22.7.2021

קסם זהוב בגלריה ND, נסתר בגלריה השיתופית בכברי, Picket Lines בלחם ושושנים, יעקב בלומין בגלריה העירונית גבעתיים

קסם זהוב בגלריה ND

התערוכה קסם זהוב שתיפתח במוצאי שבת בגלריה ND רמת גן (אוצרת: מירי לב), עוסקת במשמעות הייחודית של חיבורים בין־דוריים, ובוחנת אותם מזווית ראיה אופטימית. המבט החיובי על החיים אינו שגרתי בחקר הגילנות וביטוייה באמנות, והמפגש הבין־דורי לרוב מואר בכאב, צער ואף כיעור. על רקע התפיסה הרווחת את הזקנה, בולטים הדימויים שנבחרו לתערוכה, באופן שבו הם מייצגים מופעים שונים של אינטראקציה בין־דורית מיטיבה.

24 אמנים, צעירים ומבוגרים, מציגים עבודות עתירות חומרים, טכניקות ומידות: ציור, פיסול, קרמיקה, קלקר, צילום ורקמה. הדימויים מתייחסים להבטים שונים של קרבה והערכה הדדיים, בקשר הבין־דורי: היסטוריה משפחתית, קשרי הורים וילדים, יחסי שכנות, קשרי מורה־תלמיד, קשרי טיפול והוראה.

במקביל לתערוכה, יוצג הווידאו־ארט של תמר לדברג, Lady Mechanic, במסגרת פרויקט ״סרט לילה״ (אוצר: דורון פישביין). העבודה מציגה דמות אשה החודרת למפעל ריק, עושה בו כבתוך שלה, מבצעת סדרת פעולות חסרות פשר.

ליטל שרוני

ליטל שרוני. צילום: מ״ל

אלא היתם

אלא היתם


נסתר בגלריה השיתופית בכברי

נסתר, התערוכה המשותפת של אמירה קאסם זיאן וקובי סיבוני בגלריה השיתופית יהודית ערבית בכברי (אוצר: אבשלום סולימן), היא נקודת מפגש המתרחשת על אף, ובתוך, המציאות הסדוקה של קיץ 2021. הפרויקט החל מרצון משותף של שני עמיתים המכירים זו את זה תקופה ארוכה, לעבוד יחד על תערוכה שתהווה מפגש בין שפות אמנותיות ורקעים תרבותיים שונים. 

 סיבוני הוא מעצב תעשייתי ופסל בהכשרתו וזיאן היא צלמת, שעל עבודותיה, המתאפיינות בכיסוי והסתרה, משוח דוק של מסתורין. תהליך העבודה על התערוכה נבנה סביב מנגנון של הצעה ותגובה, צליל והד, כשהאחד מציע מהלך ביחס לעבודה של חברתו. זיאן מציגה בתערוכה מספר עבודות גדולות של חפצים, חלקי גוף ואתרים שמיקומם וזהותם נותרים עמומים. כתגובה עדינה, סיבוני מציג סדרה של חפצים משוכפלים, פסלים ורישומי קיר שצורתם מוכתבת על ידי הסדוק, החסר, השביר והנעלם.

בחדר הפרויקטים של הגלריה מוצגת עבודתה של שיר רז, נורת׳סטאר. הצבה המבוססת על המקום וההיסטוריה שלו, ומתכתבת עם התערוכה המשותפת, גם במצלול שמה.

נסתר בגלריה בכברי. צילום: קובי סיבוני

נסתר בגלריה השיתופית בכברי. צילום: קובי סיבוני

צילום: יעל בן אהרנס


Picket Lines בלחם ושושנים

קרולינה להן, לירן שפירו, הדיל אבו ג׳והר ודוד דובשני מציגים בתערוכה Picket Lines (אוצר: חגי אולריך), שתיפתח הערב בחלל החדש ״לחם ושושנים – הגלריה״, ברחוב העלייה 45 בתל אביב. התערוכה מבקשת להחזיר את המשוב מיצירות האמנות המכירות של תערוכת לחם ושושנים השנתית, אל ערכי לחם ושושנים ההיסטוריים, ומכוונת להיות סייט־ספסיפיק מתוך הנחה ששינוי חברתי במהותו הוא קודם כל שינוי המרחב הפיזי על היבטיו הוויזואליים, הכלכליים וההיסטוריים, המשפיעים על האפשרויות ועל ההזדמנויות שכל מקום מייצר במציאות.

האמניות והאמנים בתערוכה פועלות ופועלים עם טקסטורות ועבודות יד בדו־ממד. הדקיקות, השעתוק והשימוש המנכס של דימויי המקום, לצד האירוניה, ההומור והשפות האידיוסינקרטיות העוסקות בגוף ובראייה, מדגישים את חלל הגלריה עצמו עצמו ואת תנאי קיומו כמרחב שאינו טבעי ורגיל, אלא, כחלק מתנאיי מציאות שעלינו לפגוש שוב ושוב, לנסח ולהגדיר מחדש.

דוד דובשני

דוד דובשני

לירן שפירו

לירן שפירו


birds

יעקב בלומין בגלריה העירונית גבעתיים

הערב תיפתח במכון המים – הגלריה העירונית גבעתיים תערוכת יחיד של יעקב בלומין, האמן הירושלמי בן ה־94, ״רשום בפסל״ (אוצר: יהודה רחנייב). בלומין רושם אין־ספור דמויות של אנשים: לפעמים אלו דמויות שהוא מכיר, לפעמים אלו אנשים זרים שהוא פוגש בשוק מחנה יהודה.

בלומין שולט ביד רמה במלאכתו הן ברישום והן בפיסול וגילוף בעץ. עבודותיו מלאות בחן האופיינית לילד תמים או לאיש חסיד השומר את סודו מפני לצים. שועלים, דובים, קיפודים, איילים: כולם מהווים מטאפורה לאופיו של האדם – ערמומיות, חוכמה וזריזות. 

יעקב בלומין

יעקב בלומין. צילומים: סשה אוקון

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden