כל מה שחשוב ויפה
אסתר מנדלבאום
אסתר מנדלבאום. צילומים: נועה בכנר

בוגרים 2021 // מסלול לימודי אמנות, הקוביה

״סיפור כיסוי״ בחמישה קולות: המקום, החפץ והנפש באים לידי ביטוי בתערוכת הבוגרים של המסלול ללימודי אמנות בבית הספר הקוביה בירושלים

פורטפוליו בשיתוף בית הספר הקוביה


המחזור השביעי של בוגרי המסלול ללימודי אמנות בקוביה מציג בימים אלה את תערוכת הסיום בגלריית הקוביה בירושלים, תחת הכותרת ״סיפור כיסוי״. בתערוכה עבודות מיצב, וידאו, פיסול וציור, שמהן עולה משיכה לעולמות תוכן וחומר מגוונים וחיבור חזק פנימה, לעומק החוויה האישית.

תערוכת הבוגרים מסכמת תוכנית לימודים בת שנתיים, המרוכזת ביום לימודים אחד מלא בשבוע. עדנה אוחנה, ראשת המסלול ואוצרת התערוכה, הובילה את התלמידים בשלב האחרון בתהליך לקראת הקמת התערוכה, והגדירה את משימת הסיום – לבחור מרחב בתוך הגלריה ליצירת עבודה תלויית־מקום (site specific).

״בעבודה לקראת התערוכה שאפנו להגדיר מחדש חמישה מרחבים אישיים בגלריה, ולספר חמישה סיפורים. התערוכה מעלה את הנושאים והמאוויים האישיים של כל אחד ואחת מהבוגרים. המשיכה לעולמות ולחומרים שונים מתבטאת הן בחומר והן בכיוון הקונספטואלי של כל עבודה. במהלך העבודה על הפרויקטים צפו גם תכנים נפשיים מורכבים, שעברו תהליך של סובלימציה לתוך החומר״, מספרת אוחנה.

״בכל שנה כשרגעי הסיום מתקרבים והתערוכה קורמת עור וגידים אני מבינה את החשיבות של העבודה שלנו במסלול. התערוכה מהווה נקודת ציון שבה אפשר לבחון את הדרך שהתלמידים עברו בשנתיים האלו בקוביה, את הכלים שקיבלו ממורי המסלול – האמניות והאמנים שהם פגשו ועבדו איתם לאורך התקופה.

״מלבד העבודה בסטודיו, חשוב לנו לערוך לתלמידים הכרות בלתי אמצעית עם שדה האמנות. באותה מידה אנחנו פועלים לאפשר להם למצוא את קולם ודרכם הייחודית, להעמיק ולגדול להיות אמנים עצמאיים, עם אמירה ויושרה פנימית״.

שם התערוכה ״סיפור כיסוי״ מתייחס לחלקים נסתרים וגלויים בסיפור שמספרים האמנים בעבודותיהם. מהו כיסוי? כיצד יוצרים כיסוי ומה מסתתר מתחתיו?

התערוכה סיפור כיסוי, מראה הצבה. צילומים: נועה בכנר

התערוכה סיפור כיסוי, מראה הצבה. צילומים: נועה בכנר

טל ניר

טל ניר בחר להתייחס דווקא לאיזור־שוליים בקוביה – מורד המדרגות המובילות לרחבת הספריה הקטנה, בואך מחסן הציוד. בעבודה הוא עוקב אחר הקו האדריכלי־עיצובי של האלמנטים השונים במבנה – מהמדרגות עצמן ועד לארון החשמל. הוא משלב בעבודתו חומרי בניין יומיומיים, כמו עפר, חצץ, תעלות חשמל וכבלים, לצד עבודות וידאו, רישומים והדפסות צילומים. ניר, בן 25, גר באבו גוש ועובד כמדריך בפנימייה לילדים.

״להחלטה על ציור של קו מתאר יש מטרה – להדגיש דבר מה, לתחום או להגדיר, או פשוט לוודא כי ׳מה שאני רואה ומעניק לו משמעות – גם אחרים רואים כמוני׳. לכל אותן מטרות אפשריות יש נקודת מוצא משותפת: תחושה של חוסר בהירות בנוגע למידת השותפות של נקודות המבט – זו של האמן וזו של הצופים.

״ההחלטה על בניית קו מתאר מפרידה בין האיזור שנתחם לבין הסביבה שלו, ובו בזמן היא מגבשת את זהותו ומאפשרת התייחסות אליו. המשימה ששמתי לעצמי – לצייר קווי מתאר על הסביבה הקיימת ולהתייחס אליהם – גרמה לי לראות דברים חדשים, לצלול לעולם משלי, ואז גם לשתף בו את הצופים״.

טל ניר. צילום: נועה בכנר

טל ניר


אסתר מנדלבאום

אסתר מנדלבאום כיוונה את עבודתה לחדר הפרויקטים של הקוביה – איזור אינטימי, מוגדר ותחום במעלה הקומה השנייה של המבנה. הקונפליקט בין חשיפה לכיסוי הוא שאלת יסוד בעבודתה: ״אני עוסקת בתכנים אישיים. מחביאה אלמנטים של כאב בלתי נסבל. ההסתרה היא החותמת שלי על עבודותיי. אולי, עם ההסתר, הצופה יוכל לשאת אותן״. מנדלבאום, בת 27 מירושלים, מדריכת אמנות לילדים במסגרות שונות.

עבודתה הפכה את חדר הפרויקטים הקטן לעולם עשיר של דימויים, ובולטת בו יכולתה המולטי־דיסציפלינרית. על קיר אחד תלויים שלושה מסכים המציגים מה שנראה בתחילה כעבודות וידאו, אך מתברר כצילומי סטילס דוממים. על הקיר ממול תבליטי גבס במראה קלאסי, מציגים דמויות מקוטעות, ודמות תינוק שקועה בחומר. במרכז החלל – עוגן ההצבה – פסל ריתוך מעשה ידי האמנית, המציג דמות טורסו חלולה שבה תלוי כמעשה קסם מעין לב מוזהב – תליון מתכת עשוי ברגים נוצצים.

אסתר מנדלבאום

אסתר מנדלבאום


יעל פינק

עבודתה של יעל פינק, ״חפצי מעבר״ מנכסת את קיר החלל המרכזי של הגלריה ומשבצת אותו באובייקטים אורגניים, שנאספו ועברו טיפול –  חלקם עטופים כליל וחלקם חושפים מעט. חפצים אלו, שחלקם שכבו במשך שנים עד שנמצא להם שימוש, מתארים סיפור על־זמני. תכליתם ומוצאם מסתוריים והם מזכירים אביזרי פולחן וטקס או אוסף ארכיאולוגי־גיאולוגי.

פינק, בת 32 מירושלים, בעלת סטודיו לסדנאות אמנות וקראפט ותפירת מוצרי טקסטיל, אמנית רחוב בעמותת ״ועדת קישוט״ וחברת המיזם ״מעוצב ירושלמי״.  עבודתה מציגה את משיכתה אל הטבעי לצד הנטייה לשימוש בטכניקות של קראפט – במקרה זה מלאכות לקוחות מעולם התפירה והאריגה. בין החומרים גם כותנה, חרסית, עצמות, קונכיה, נוצות, נצרים, קש, פירות מיובשים, חוטים, גואש.

״פעולות של איסוף ואגירת מידע, מזון וחפצים (עד כדי אובססיה), שכיחות בקרב בני האדם מקדמת דנא. הלקט שאספתי מורכב מעשרות עצמים שכל אחד מהם מפוסל בתשומת לב כפרט בודד, ויחד הם יוצרים ביניהם דיאלוג כקבוצה״, אומרת פינק.

יעל פינק

יעל פינק


birds

אליאב זמור

אליאב זמור עוסק בפיסול ומשלב בין יכולת פיסולית פיגורטיבית־קלאסית לבין משחק חופשי עם החומר ותכונותיו הטבעיות. בידיו החומר יכול לקבל צורת ראש מוגדרת, ובאותה נשימה עשוי גם לאבד צורה, כשברגע אחד נשפך עליו גבס נוזלי, שמתפשט בחלל בחוסר שליטה. זמור משקיע תשומת לב בבניית סטנדים ייחודיים לכל פסל, שהם חלק בלתי נפרד מהעבודה, ומשלב בפיסול ברזל בניין, מתכת ועץ.

זמור, בן 28, גר בישוב פסגות, עובד בנגריה. על פרויקט הגמר הוא אומר: ״בתהליך העבודה התעסקתי במתח בין הרגיל והשגרה, לחלום ולשיגעון. ביכולת האנושית המופלאה לשכוח, ומנגד להתמסר וליצור. קראתי לעבודה ׳תהום רבה׳ מתוך מחשבה על מבול וצמיחה, שני כוחות שגנוזים במעמקים״.

אליאב זמור


יעל הלוי

יעל הלוי מחפשת בעבודותיה דרך להתבונן בדמות אימה שאבדה לה, להיפרד. אוסף תצלומים ישן משמש אותה כחומר גלם עדין, שבו היא מטפלת בזהירות, נוגעת בצילומים בצבע שקוף, מימי, מחזירה צבע ללחיי אימה ומחיה את העבר. הלוי, בת 61 ממושב בר גיורא, עוסקת באדריכלות, עיצוב פנים ובניה.

״פרטי התמונה קוראים אלי מן הצילום. עוטפים את אמי, מבקשים שאנכיח אותם. הצביעה מחדש היא כמו הנשמה, מאירה את דמותה המחייכת אלי, כמו אומרת, אני כאן לידך״.

את הצילומים הסרוקים ערכה הלוי לעבודת ווידאו המדמה אפקט של הקרנת שקופיות במקרן ישן. רצף השקופיות מתחלף על הקיר, בליווי הצליל המכני המוכר, שגורם לתודעה לחזור אחורה בזמן. לצד ההקרנה מתגלה דמות דיוקנה של האם בציור קיר קטן, אינטימי, כאות לחיפוש אחר דמות האם והרצון להטביע את חותמה באופן נוכח ועכשווי.

יעל הלוי, גלריה הקוביה

יעל הלוי


סיפור כיסוי I תערוכת הגמר מסלול לימודי אמנות
גלריית הקוביה, ירושלים, יהושע ייבין 13, שכונת ניות.
א׳-ה׳ 9:00-17:00, נעילה: 12 באוגוסט.
לפרטים על מסלולי הלימודים בקוביה

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden