כל מה שחשוב ויפה
מירב מימרון מרחב, שורשים
מירב מימרון מרחב, שורשים. צילומים - דוגמניות: שי פרנקו; תכשיטים: שלומי ברנטל

בוגרים 2021 // המחלקה לעיצוב תכשיטים, שנקר

אסטרטגיות ומניפולציות ״פרימיטיביות״, מערכות יחסים, היררכיות משפחתיות, קיטש אמנותי, בצלים, סלקים ולפת. חמישה פרויקטים בולטים

מירב מימרון מרחב / שורשים

הקורונה שינתה את כללי המשחק, לא נותר מקום להרגלים. המציאות ביקשה חשיבה מהירה, קבלת החלטות ואלתור פתרונות. כך נולד פרויקט ״שורשים״ במציאות של סגר שבו נאלצתי לעבוד עם חומרים זמינים, כאלו שיש לכל אחת ואחד בבית.

קערת הבצלים הסגולים במטבח הייתה יריית הפתיחה לפרויקט ובעקבותיה פניתי לשורשים נוספים; הסלק והלפת, תפסו תפקיד חשוב בעבודתי. במסגרת המחקר למדתי לחתוך, לייבש ולהרכיב מחדש את השורשים המוכרים לכדי אוביקטים חדשים.


אלמה ליאון / לאורכה ולרוחבה 

התרבות החומרית מעידה עלינו כחברה והיא חיונית להישרדות שלנו, כשם שהתכשיט הוא סממן של זהות. כשחיפשתי אחר אלטרנטיבה חומרית אחראית, שוטטתי לאורכה ולרוחבה של הארץ, וחקרתי חומרים זמינים, פשוטים ומקומיים.

כחלק מהמחקר, חזרתי לאסטרטגיות ומניפולציות ״פרימיטיביות״ כמו ריבוי, עמלנות, ייבוש, לישה ויציקה. חמש השרשראות שיצרתי הן שבריריות, ארעיות, וככאלה מדמות את המדינה, על גבולותיה הנזילים ונפיצותה הפוליטית. הן מספרות את תהליך ההתהוות שלהן, כמו גם את סיפורו של המקום שבו אנו חיים, ושל הזהות שלנו בתוכו.

אלמה ליאון / לאורכה ולרוחבה

אלמה ליאון / לאורכה ולרוחבה


נועה הנן / מערכות יחסים

החיים בנויים על מערכות יחסים: בין בני אדם, בין אדם לאוביקט, בין האדם לטבע. הטבע עצמו מפליא במערכות יחסים מורכבות כמו בסימביוזה, שהיא ההשראה לפרויקט זה: מערכות גומלין שנוצרות במפגשים בין שני מינים חיים, והאופן שבו כל פרט מפיק תועלת או ניזוק מן המפגש.

כך, הפרויקט הוא ביטוי למערכת היחסים הנוצרת בין התכשיט לגוף העונד, בין החומרים המרכיבים את התכשיט, והשיח שנוצר ביניהם. מערכות היחסים הנוצרות בתכשיטים נבחנות מחדש, בסדרה המבטאת את יחסי הגומלין המתקיימים בסימביוזה, ושבודקת כיצד תפקוד התכשיט והחומרים שממנו הוא עשוי, מרוויחים או מפסידים מהמפגש.

נועה הנן / מערכות יחסים

נועה הנן / מערכות יחסים


birds

חלי חומה יגודייב / דוחטר חונה

הפרויקט שלי הוא סיפור של תרבות ובית; הוא מדבר על היררכיה בתא המשפחתי ומעמיד בקדמת הבמה את הנשים בחיי. כמי שגדלה בתרבות הקווקזית בעלת מאפיינים של חברה פטריארכלית, ובבית מטריארכלי, המתח ביניהם מעסיק אותי.

חומרים כמו שטיחים ארוגים והזהב מייצגים עבורי ערכים של תרבות, מעמד וקשר בין־דורי. לכן בחרתי להשתמש בשטיח שפרמתי והרכבתי מחדש, תוך חיבור עם חוטי זהב. החיבור של שני החומרים ביחד מייצר עבורי את הניסיון להגדיר זהות חדשה המבטאת את הפער בין הדורות, אך גם את הקירבה ביניהם.

חלי חומה יגודייב / דוחטר חונה

חלי חומה יגודייב / דוחטר חונה


 לירי לב / RICH KITSCH

הקיטש בעולם התרבות טעון בקונוטציה שלילית המזוהה עם קישוטיות יתר ושטחיות, הוא קל לעיכול וחסר אתגר אינטלקטואלי, ועם זאת הוא נצרך בכמויות גדולות. אם בעבר פריטי אמנות היו בעלי ערך גבוה וסימלו ערך רגשי והיסטורי, היום מעטים הפריטים הממלאים מקום זה בחיינו. את מקומה של העבודה העמלנית, האישית והייחודית, של בעלי המלאכה, מחליף הייצור ההמוני, הזול, הזמני והשבלוני. 

המתח בין העולמות מעלה את השאלה האם קיימת סתירה בין הקיטש הזול לאמנות העשירה והאישית, והאם יש להם מקום להתקיים יחד? פרויקט RICH KITSCH מנסה לענות על שאלה זו תוך יצירת שפה אישית באמצעות שימוש בעבודת יד מסורתיות וטכניקות קלאסיות, לצד חומרים זולים ואסתטיקה קישוטית.

לירי לב / RICH KITSCH

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden