כל מה שחשוב ויפה
דנה הראל, גלים קפילריים
דנה הראל, גלים קפילריים

גלים קפילריים בקיבוץ בארי

פורטפוליו Promotion: בתערוכת יחיד בגלריה בקיבוץ בארי, דנה הראל יוצאת מתוך תופעות מהטבע ומפשטת אותן לכדי צורניות אסתטית

גלים קפילריים, או אדוות, הם גלים מכניים קטנים שנוצרים על גבי נוזל. הם נפוצים בטבע ובאוקיינוס הפתוח. גלי ים גדולים נוצרים לעיתים קרובות מההתקבצות של גלים קפילריים קטנים בהרבה, שאותם יצרה הרוח.

בעבודותיה יוצאת דנה הראל מתוך תופעות מהטבע ומפשטת אותן לכדי צורניות אסתטית. התנועה ומערכת היחסים בין החומר האורגני, למלאכותי־תעשייתי היא בלב עבודתה. עבודותיה כולן ארעיות, מקריות, חד פעמיות, בעלות אלמנט של זמן.

הראל עובדת בחומרים גסים מתעשיית הבניין והחקלאות, ושיטת הפעולה שלה תלויה למדי בהנעת הגוף ובפעולות גופניות אגרסיביות. יחד עם זאת, מתקבלת בעבודותיה, עדינות רבה ופואטית, בדמות סדקים, שכבות עדינות ומתקפלות, טפטוף טיפות מים והאדוות המתהוות סביבן, אורות מרצדים, התגבשות של מלח ומודעות לקווי נוף מתפתלים.

תופעות טבע משמשות לה לעתים השראה ולעתים חומר גלם, בניסיון להתחקות אחר תופעות שמסקרנות אותה. בעבודה אור לבנה, עגולה וגדולה, צבע לבן מתייבש ונסדק נתון ללחציהם של אור השמש, החום, הלחות, ושאר כוחות שמופעלים על החומר. היא נעה בין האמנות לתחומי המדע וחוקרת את האוביקטים וחומריותם, מייצרת דימויים חדשים שנותקו מהמקור הטבעי שלהם אך הצורות עדיין בעלת מהות טבעית ואורגנית. 

השליטה המוגבלת בדמוי שנוצר, אלמנטים ארעיים כמו מזג אויר, רוח ותנודות קרקע וכן, החוקיות והתבניות של חומרים אורגניים ואורגניזמים, מנחים אותה כאשר היא מחלצת צורה מהטבע.


דנה הראל | גלים קפילריים
אוצרות: ד״ר זיוה ילין, סופי ברזון מקאי
הגלריה בקיבוץ בארי
התערוכה יוצאת לפועל בעזרת תרומתה האדיבה של קרן ״בשביל האמנות״
שיח גלריה והשקת ספר אמנית: שישי, 20.8, בשעה 10:00
נעילה: 4.9

birds

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden