כל מה שחשוב ויפה
ירדן קולסי, תריס
ירדן קולסי, תריס. צילום: מ״ל

ירדן קולסי // תריס

התריס של ירדן קולסי, ברחוב שלמה המלך בירושלים, הוא ״מעין גליצ׳ במערכת״: מורכב מטלאי תריסים ישנים של חנויות שנסגרו, מסתובב בלופ כמו גלגל שיניים ענק, ומייצר תחושה של תנועה אינסופית

הפרטים הטכניים

ירדן קולסי, ״תריס״: מיצב במרחב הציבורי, רחוב שלמה המלך 7, ירושלים. המיצב פועל בין שעות הפתיחה של החנות הסמוכה ״24/9״ ומוצג עד שימות, או עד שיפנו את המבנה לטובת בניית מלון (כנראה בחורף הקרוב). נוצר במסגרת חממת האמנים top of the topia ״המפעל״, ובשיתוף פעולה עם ״שלמה המלך 9״.

מי אני

ירדן קולסי, יליד 1990, ירושלים, בוגר תואר ראשון באקדמיה לעיצוב איינדהובן, הולנד. עוסק בפיסול והצבה של מנגנונים מכניים במצבי קצה, לעיתים בשיתוף קהל. חי ופועל בין אירופה לישראל.

העבודה

התריס מוצב בעלייה של רחוב שלמה המלך בדרך שבין ממילא לפינת העיר העתיקה, במקום שבדרך כלל יעצרו עולי הרגל לתהות האם הם בכיוון הנכון. התריס הסתום שנוצר, מורכב מטלאי תריסים ישנים של חנויות שנסגרוֿ. הוא מסתובב בלופ כמו גלגל שיניים ענק ומייצר תחושה של תנועה אינסופית המחברת בין ההתחלה לסוף, כמו נחש הבולע את זנבו. התריס חוסם את הכניסה אבל מבטיח להמשיך ולהיפתח לנצח.

מתוך תהליך העבודה. צילום: שמעון גלנזשפיגל

מיקום העבודה במרחב הציבורי, בניגוד להצבות מוזיאליות, מייצר את המפגש איתה כהיתקלות מפתיעה, מעין גליצ׳ במערכת. כשמתקרבים אל התריס, הגלגול האינסופי מייצר דימוי של נוף חולף בנסיעה מהירה, דימוי שקשה לתפוס אותו והוא מצטצמם לכתמים נעים של צבע. התריס הפונקציונלי הופך למחווה אבסטרקטית.

התריס הוא חלק מסדרת עבודות שאני מפתח על ידי פירוק תנועות מוכרות והרכבתן מחדש בניסיון להפוך את הטריוויאלי על ראשו.

תעבירו את זה הלאה

בגלגול הבא של התריס, הייתי מדמיין אותו מתנתק מהפסאדה והופך להיות אוביקט עצמאי, שחלקו התחתון שקוע בתוך תעלת בוץ דליל, שנמשך ונמרח במעלה התריס כמו זחל של טנק תקוע. 

פלוס אחד

עבודה נוספת בסדרה היא ״מגב 2.1״ שהוצגה בתערוכה של קולקטיב האמנים La totale  בפריז. עבודת המגב, משלבת בתנועתה, מריחה לצד ניגוב, לכלוך וניקיון, הלוך ושוב. 

מגב

מגב. צילומים: גרגורי קופיטט

*כוכבית מייצגת שדות חובה

2 תגובות על הכתבה

  1. איציק רנרט

    עבודות נהדרות

    1. יעל

      יפיפה

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden