כל מה שחשוב ויפה
פייפרקאט, המבנים של תל אביב
פייפרקאט, המבנים של תל אביב. צילומים: מ״ל

הדר קמחי ואיתן שילה (PaperCat) // בנייני העיר תל אביב

סדרת המוצרים החדשה של מותג מוצרי הנייר PaperCat, כוללת גלויות פופ־אפ אדריכליות של מבנים בעלי חשיבות היסטורית ואדריכלית בתל אביב

אנחנו הדר קמחי ואיתן שילה, זוג מעצבים וזוג בחיים. איתן הוא מעצב תעשייתי והדר היא מאיירת ומעצבת גרפית. שנינו בוגרי המרכז ללימודי עיצוב ויטל, שהתחבר מאוחר יותר לשנקר. ב־2009 הקמנו את PaperCat – מותג מוצרי נייר ייחודיים. פייפרקאט נולדה (ביחד עם לידת ילדינו) מתוך הצורך שלנו כמעצבים וכזוג לשלב בין תחומי העיצוב שלנו – וליצור משהו חדש ומשותף לשנינו. 

עם לידת ילדינו נוצר בנו געגוע לעולם הנאיבי של ילדותנו. הדר ציירה, ואהבה לגזור ולהדביק עולמות שלמים של נייר: בובות, פיות, נסיכות וטירות… איתן צייר ורשם מגיל צעיר, בעיקר כלי תחבורה, וגזר ובנה (לאט ובסבלנות) דגמים מורכבים של טיסנים מביטאון חיל האוויר. 

היום, בעידן המסכים, כשהעולם הפך מהיר, זמין ומיידי – אנחנו יוצרים מוצרים שמחזירים את העבודה עם הידיים, את הסבלנות, ואת המוטוריקה העדינה והחשיבה (תוך כדי דחיית סיפוקים). 

כמעצבים, אנחנו מאמינים בתחושה של החומר. המגע הבלתי אמצעי של הנייר, תוך כדי הרכבה ובנייה, הוא תהליך חושי של למידה תוך כדי עשייה. מי שמרכיב את המוצרים שלנו מתחיל להבין איך החומר מתנהג תוך כדי תהליך ההרכבה. במוצרי ההרכבה שלנו יש אתגר ותהליך מחשבה, ובמקביל חשוב לנו ליצור מוצרים משמחים, כאלה שמעלים חיוך על הפנים.

המוצרים של פייפרקאט

המוצרים של פייפרקאט

איתן שילה והדר קמחי

איתן שילה והדר קמחי

birds

נקודת המוצא שלנו בכל פרויקט שאנחנו מעצבים היא הטרנספורמציה של הנייר, מדו־ממד לתלת־ממד. אנחנו חושבים איך הנייר יתקפל, ייחתך, יתפוס נפח וחלל, ישנה את צורתו, ואפילו יפתיע את האדם שמפעיל אותו. 

המוצרים שלנו קוראים לפעולה של הידיים: אם על ידי הרכבה כמו בערכות ההרכבה שלנו; ואם על ידי הפתיחה של המוצר, שגורמת לשינוי צורני שלו, לדוגמה בשרשראות (גרלנדות) הדמויות שלנו, וכמובן בפרויקט החדש שלנו – סדרת גלויות הפופ־אפ של בנייני העיר תל אביב. כל מוצר שלנו עובר תהליך אקטיבי, שבסופו מתרחש ״קסם״ של שינוי צורה.

כל המוצרים שלנו עשויים תמיד מנייר או מקרטון. נייר הוא החומר שיוצר את נקודת ההשקה בין תחומי העיצוב שלנו – עיצוב גרפי ועיצוב תעשייתי. אנחנו אוהבים אותו כי הוא רב־גוני וזמין: אפשר לאייר עליו, להדפיס, וגם לשנות את צורתו מדו־ממד לתלת־ממד על ידי קיפול וחיתוך, והוא כמובן אקולוגי וניתן למיחזור. 

בנייני העיר תל אביב

למה פופ־אפ? גלויית פופ־אפ היא עבורנו צוהר לעולם קסום. יש הרבה כרטיסי ברכה וגלויות בעולם, אבל לפתוח גלוית פופ־אפ ולגלות שהיא נהפכת לנגד עינינו למבנה תלת מימדי – זה קסם! זה תמיד גורם לנו לפתוח ולסגור אותה שוב ושוב, כמו ילדים (: להתבונן ולפענח את רגע ההתרוממות של המבנה משטוח למבנה עומד, יציב – זה משהו נורא משמח.

למה בנייני העיר תל אביב? החיבור שלנו לתל אביב הוא טבעי. אנחנו פשוט אוהבים את העיר הזו. תל אביב היא המרחב הטבעי שלנו כמעצבים, כמשפחה, כבני זוג, וכתושבים. העיר הלבנה – שהיא לא כל־כך לבנה – היא יפה על היותה ישנה ומתחדשת באותה נשימה, וגם קצת חצופה.

מיד לאחר סיום לימודינו עברנו לחיות תקופה של ארבע שנים בניו יורק. ספגנו כל מה שיכולנו מבחינה מקצועית, חברתית ותרבותית, ועם כל הטוטאליות הניו־יורקית הזו שכל־כך אהבנו – חזרנו בסוף למקום שלנו – הביתה לתל־אביב. 

בעינינו תל אביב היא עיר שאוצרת בתוכה סיפורים קסומים של בניינים ואנשים. הבניינים והאנשים הם שעושים אותה למה שהיא. זו הרגשה שמרגישים בכל עיר גדולה בעולם – ניו יורק, פריז, ברלין, טוקיו – בניינים ואנשים.

בית העיר

בית העיר

בית העיר

בית העיר

בית יעקבזון

בית יעקבזון

לסדרה, שהשקנו בקמפיין מימון המונים בהדסטארט, חשבנו על בניינים תל אביביים ״טיפוסיים״ המייצגים מבחינתנו את העיר תל אביב על התמורות והשינויים שעברה מאז שהוקמה ב־1909. היה קשה מאוד לבחור בניינים לסדרה בת שש גלויות, אבל היה חשוב לנו שכל מבנה שנבחר יהיה בעל חשיבות היסטורית ואדריכלית לעיר, וייצג משהו חדשני ביחס לתקופה שבה נוצר.

בנוסף, היה לנו חשוב שהמבנים שנבחרו יהיו מבנים קיימים שניתן לבקר בהם. הבניינים שנבחרו – בית העיר, בית ביאליק, בית ליטוינסקי, בית ליבלינג, בית יעקבזון ומוזיאון תל אביב (האגף החדש) – הם בניינים שהוכרזו ״לשימור מחמיר״ ושופצו באופן מוקפד, הנאמן לגרסת המקור. חלק מהמבנים אף הוכרזו ע״י ארגון אונסק״ו כאתרי מורשת של ״העיר הלבנה״.

האגף החדש של מוזיאון תל אביב יוצא דופן בסדרה, אך מאוד מזוהה עם העיר תל אביב. הוא נבחר כי הוא מבנה ייחודי ושונה בנוף האורבני, והוקסמנו מהאג׳נדה האדריכלית של החלל הפנימי – מפלי האור.

בשלב התכנוני היה לא פשוט להתגבר על אילוצי החומר (נייר). לנייר כחומר יש מוגבלות מסוימת הקשורה בכיוון הסיבים ובדחיסות החומר, מה שלא מאפשר כל חיתוך או קיפול שנרצה. אחרי בדיקה של סוגי נייר, קיפולים, ודגמים לבנים – הגענו לתצורה סופית לגלויות הסדרה.

אנחנו מקווים ומאמינים שחובבי עיצוב ואדריכלות, ובעיקר אוהבי העיר תל אביב ייהנו מאד לתת או לקבל גלויית פופ־אפ מסדרת בנייני העיר תל אביב! מוצרי הנייר של PaperCat נמכרים בחנויות מוזיאון ועיצוב בארץ ובעולם, ואפשר לראות את המוצרים שאנו מעצבים באתר שלנו.


*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden