כל מה שחשוב ויפה
הדס סט, grove and me
הדס סט, grove and me. צילום: לנה גומון

הדס סט היא הזוכה בפרס מקוב 2021

פורטפוליו News: הדס סט היא הזוכה השנייה בפרס שמוענק אחת לשנתיים על ידי ישראל מקוב ומוזיאון אשדוד לאמנות. הפרס מיועד לתמיכה בתערוכת יחיד מוזיאלית ראשונה לאמנית או אמן ולהפקת קטלוג או ספר נלווה

האמנית הדס סט היא הזוכה בפרס מקוב לשנת 2021 על־שם נירה מקוב ז״ל, בשיתוף מוזיאון אשדוד לאמנות. הפרס יתמוך אחת לשנתיים בתערוכת יחיד מוזיאלית ראשונה לאמן וילווה בקטלוג מקיף. הוא יוענק על ידי ישראל מקוב לזכרה של רעייתו נירה מקוב ז״ל, וישמש לתמיכה בתערוכה שתוצג במוזיאון אשדוד לאמנות. 

סט, ילידת 1981, היא צלמת המתגוררת ויוצרת בתל אביב, בעלת תואר ראשון ושני באמנות מבצלאל. בשנים האחרונות הציגה תערוכות יחיד בגלריה חזי כהן ובגלריה רו ארט בתל אביב, וכן בגלריה השיתופית היהודית־ערבית בקיבוץ כברי. היא השתתפה בתערוכות קבוצתיות רבות, בין השאר במוזיאון ישראל, מוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית, מוזיאון חיפה לאמנות והמוזיאון לאמנות עכשווית בשנחאי.

סט היא זוכת פרס איילין ודונלד קופר בבצלאל (2010) ופרס האמן הצעיר של משרד תרבות והספורט (2013). עבודותיה שמורות באוספים של מוסדות אמנות מרכזיים, בהם מוזיאון ישראל, מכון שפילמן לצילום, Hoche Art Collection בפריז.

birds

בנימוקים להענקת הפרס נכתב שמדיום הצילום משמש את סט לבחינה מעמיקה של מערך היחסים בין האדם לבין העולם הפיזי. המצלמה הופכת בידיה לכלי מדידה, המגלם את הפער הממשי בין גוף הצלמת לבין עולם התופעות ובתוך כך חושף, מנכיח ואף מוחק ומבטל אותו. היא מרבה לצלם בפארקים ובגנים לאומיים, ״מרחבים מהונדסים״ המגלמים אף הם את הפער הזה – את המרחב הדיאלקטי בין טבע ותרבות, ואת המתח המתמיד בין הפראי למלאכותי.

תהליך העבודה של סט מתחיל בתיעוד ״רשמים״ של חוויות בעולם – צילום המלווה בליקוט של דימויים מצולמים קיימים, חפצים וסיפורים – ונמשך בהצבת המִמצאים במרחב ובהקשר חדש. אופני התצוגה של העבודות, בממדיהם המשתנים, מדגישים את תכונותיו הפיזיות של הצילום ומקפלים את המבט בחזרה אל החוויה הגופנית, אם של הצלמת ואם של הצופה. 

הוועדה המייעצת ששקלה את בחירת המועמדים והזוכה בפרס כללה את שירז גרינבאום – עורכת ספרי אמנות והמגזין מעלעלת ומנהלת ״מבואות: קרן הרעיונות ע״ש יואב בראל״; האמן אלי פטל; האמנית אנג׳לה קליין; שולמית נוס, אוצרת אוסף מקוב; והאוצרים יובל ביטון ורוני כהן־בנימיני ממוזיאון אשדוד לאמנות.

תערוכת היחיד של הזוכה הראשון בפרב מקוב, הצלם תומר קאפ, תיפתח במוזאון אשדוד לאמנות בנובמבר הקרוב.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden