כל מה שחשוב ויפה
זיווה גין / נינג זירה
זיווה גין / נינג זירה. צילומים: דרור מילר

בוגרים 2021 // המכון לאמנויות תל חי

זיהום הפלסטיק, העולם כפרוזדור, בין שייכות לזרות, התבוננות אל האין־סוף, הגיאומטריה שבטבע. חמישה פרויקטים בולטים

גלית קרופיק / ארבע נקודה חמש מיליארד

עבודתי עוסקת ביופי של הים אל מול הזיהום הסביבתי, בפגיעה בבעלי החיים ובאחריות הסביבתית שלנו. העבודה היא תוצר של ניקוי חוף הקשתות, חוף ילדותי, בתהליך ליקוט, איסוף ושיבוץ רדי־מייד. 

4.5 מיליארד הוא מספר הכלים החד־פעמיים בהם ישראל משתמשת בשנה. עבור ילדה בת 6, בילוי משפחתי בחוף הים כלל רגעים של אושר גדול: לטבול במים, לבנות טירה מנטיפי חול ולאסוף צדפים יפים. הילדה כבר בת 26 וכשהיא מבקרת באותו החוף, היא חווה תחושות שונות. במקום הבילוי המשפחתי מושכים כעת את תשומת ליבה שברי הפלסטיק והפסולת שמפוזרים על החול, והיא מרגישה עצובה וכאובה בידיעה שחיות ימיות רבות נחנקות ומתות כתוצאה מזיהום הפלסטיק.

באמצעות העבודות, שמשלבות בתוכן פסולת מחוף ילדותי, אני מבקשת להעלות את המודעות ליופיו של הים ולשמירה עליו. אני קוראת לקהל הרחב לצמצם את צריכת הפלסטיק ולא להשאירה על החוף.

גלית קרופיק / ארבע נקודה חמש מיליארד

גלית קרופיק / ארבע נקודה חמש מיליארד


זיווה גין / נינג זירה

קוראים לי זירה. עליתי לארץ בגיל ארבע, ממדינת מאניפור שבצפון מזרח הודו. החוויות שעיצבו, ועדיין מעצבות את זהותי, סובבות סביב המתח התמידי בחיי שבין שייכות לזרות. אני חשה מאוד שייכת לכאן – ישראלית לגמרי, יהודייה לחלוטין; אך מודעת לכך שבמבט ראשון מבחינים בדרך כלל רק בחיצוניות שלי.

את הכלים יצרתי בעבודת יד בשיטה מסורתית של חוליות, על גביהם הנחתי דימויים שבד בבד מספרים ומעטרים. אני מרגישה שתהליך היצירה אפשר לי להתמודד עם המבצרים שבתוכי, תוך כדי ריפוי והשלמה עם עצמי.

זיווה גין / נינג זירה

זיווה גין / נינג זירה


נריה שדמון / תתי משמע

אתם מוזמנים לפעולה בחלל, להתבוננות אל האין־סוף, אל תנועה נצחית של מחשבות, לטקס. חביות שחורות תלויות במעגל, מזמינות לחוות את הדהוד הקול בתוכן. סולם המחבר בין שמים וארץ קורא להתקרב ולהתבונן בהדהוד החזותי היוצר אשליית אין סוף. מכלים שחורים קטנים מבקשים להפריח מהם בועות סבון שישאירו סימנים.

באמצעות הצבה של חומרים ואוביקטים קיימים, אני חוקרת את היחסים בין הפרט לבין החלל סביבו, בין ״אני״ למה שמחוצה לו – מסה וריק, שחור ולבן, פנים וחוץ, גדול וקטן דבר והיפוכו, תלויים זה בזה, מגדירים זה את זה באמצעות ניגודיות שמייצגת אותם, אותי.

בשפה מינימליסטית ובאמצעות עבודת כפיים שעושה שימוש בחומרים ״גבריים״, אני מבקשת לייצר בחלל חוויה גופנית עדינה ואינטימית, לעורר תחושות של הגוף, לחשוף שאלות, סתירות ורבדים. החללים הקטנים והצרים עמוסים בחומרים ״משומשים״. אני בונה בתוכם זיכרונות ישנים וזיכרונות חדשים נוצרים.

נריה שדמון / תתי משמע

נריה שדמון / תתי משמע


birds


טליה אבישג כהן / פרוזדור 

״הָעוֹלָם הַזֶּה דּוֹמֶה לִפְרוֹזְדוֹר בִּפְנֵי הָעוֹלָם הַבָּא; הַתְקֵן עַצְמְךָ בַּפְּרוֹזְדוֹר, כְּדֵי שֶׁתִּכָּנֵס לַטְּרַקְלִין״ (משנה אבות ד׳ טז׳).

אימא ואני, שתינו בפרוזדור, כל אחת תופסת אותו אחרת, מסתכלת עליו באופן שונה. צינורות שדרכם עוברים חוטים – ביהדות מדברים על זה שהעולם הזה הוא פרוזדור שהאדם עובר דרכו. חיבור של העולם הזה אל מול חיבור של העולם הבא.

לקחתי חומר שמלכלך את העולם הזה ועיבדתי אותו לכלים שאיתם מקדשים את העולם הבא. חומרים יומיומיים, חד פעמיים, שנמצאים על הציר בין נקי למלוכלך, עברו המרה לתכשיטים וכלי קודש. דוגמאות של שטיחים מארצות הסהר הפורה נצרבו על האוביקטים כחיבור בין שמיים לארץ. השטיח, אוביקט ארצי, שמקבל ביטוי על כלי פולחן העשויים לקידוש שם שמיים. חומרים שמקבלים ככלל יחס של זמניים למרות חומריותם המתמשכת, קיבלו אצלי בפרויקט מקום כנצחיים. כקבועים.

טליה אבישג כהן / פרוזדור

טליה אבישג כהן / פרוזדור


דנית דסה / קליפה

תחילתה של יצירה זו בטיול חורף גלילי, בהתבוננות בטבע ובמציאת ענף עץ – חומר גלם. עם קילוף ופרוק הקליפה, גיליתי צורות גיאומטריות מעניינות וייחודיות בחלק התחתון של כל חלק. לקחתי השראה מאותן צורות גיאומטריות ושיחזרתי אותן באמצעות מבנים ממתכת, כבסיס מבנה מחוטים שעליו משובצת הקליפה ולחליפין אותו מבנה שבתוכו מונח מיכל שמן.

השילוב והצרוף של מלאכת היד שלי עם יצירת הטבע ובנייתם מחדש לחפץ פולחן, כלים לטקס תפילה; חנוכייה, פמוטים ומזוזות – הובילו אותי להתבוננות פנימה בתפילה הקיימת בליבי להצלחה במאמץ האנושי לטוות את החיים שלנו בהלימה עם המציאות הטבעית והרוחנית הקיימת. ואני תוהה מה נוצר להלום את מה? 

דנית דסה / קליפה

דנית דסה / קליפה

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. זמר ס''ט

    עבודות נהדרות, אמניות נפלאות
    בהצלחה רבה בהמשך הדרך היצירתית של כולן!

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden