כל מה שחשוב ויפה
טליה לובטון / LUMINANCE
טליה לובטון / LUMINANCE. צילומים: מ״ל

בוגרים 2021 // המחלקה לעיצוב תעשייתי, מכון טכנולוגי חולון

מדיטציה בזמן אמת, הורים עם מגבלת תנועה וילדיהם, להרגיש ביחד בעידן הדיגיטלי. 7 פרויקטים בולטים

טליה לובטון / LUMINANCE

נקודת המוצא של הפרויקט הייתה יצירת מערכת יחסים המתבססת על ניגודיות בין טקסטיל לחומרים פולימרים, במטרה ליצור יתרון בשילוב של החומרים. הניגודיות התמקדה ביכולת של הפולימר להתקשות על הטקסטיל וליצור קונסטרוקציה ונפח. 

הפרויקט נעשה בשיתוף פעולה עם חברת מדפסות התלת־ממד Stratasys, שמתמחה בטכנולוגיית הדפסה, שנחשבת כשיטה האופטימלית עבור הדפסה על טקסטיל, מכיוון שהפולימר המודפס הוא נוזלי, נספג בסיבי הבד ומתקשה בתוכו בחשיפה לאור UV, מה שהופך את הפולימר לבלתי נפרד מהטקסטיל. מעבר לצבעוניות ולצורניות שההדפסה מייצרת בגופי התאורה, היתרון שלה הוא יצירת קשיחות סלקטיבית המייצרת חוזק מבני, דבר המפחית משמעותית את זמן הדפסה והופך את תהליך הייצור בשימוש מדפסת תלת־ממד לכלי תעשייתי לכל דבר.

טליה לובטון / LUMINANCE

טליה לובטון / LUMINANCE


נועה ברדה / SATIK

למשפחתי מפעל לשקיות נייר ואריזות, ובמסגרת פרויקט הגמר לזרתי אליו כדי להציע מוצר חדש המיועד להרחיב את סל המוצרים שהמפעל מציע ללקוחותיו. במהלך המחקר בחנתי שימושים שונים בשקיות רב־פעמיות העשויות מחומרים המזיקים לסביבה כמו ניילון, אל־בד ובד. באופן אינטואיטיבי השקיות האלו הופכות לסוג של תיק בסיום השימוש הייעודי שלהן.

החלטתי לייצר שקית עמידה שתוכל לתפקד כתיק עם תום השימוש הייעודי. בחרתי להשתמש בעמילן תירס, חומר המופק מגרעין נבט התירס ומתכלה בתנאי קומפוסט. בחומר זה משתמשים בתעשיית האריזות כפנימיתף המעניקה תכונות חדשות לשקית הנייר המוכרת, לדוגמה גמישות, עמידות, אטימות וחיבור בחום. הטכנולוגיות שבהן השתמשתי לייצור השקיות קיימות בשוק האריזות ומאפשרות ייצור יעיל, חסכוני וחכם כמו לדוגמה למינציה והלחמה. 

נועה ברדה / SATIK

נועה ברדה / SATIK


אור חדדי ונוי קהלני / NO MIND

הפרויקט התחיל בשאלות מה אם יכלנו לתת ביטוי לתודעה שלנו דרך צורה וחומר? איך היו נראים החלומות, המחשבות והרגשות שלנו בתלת־ממד? שאלות אלו פתחו מחקר שארך כשנה בשיתוף עם מדעני מוח מאוניברסיטאות חיפה ובאר־שבע, בניסיון למצוא חיבור בין עולם מדעי המוח לעולם העיצוב. תהליך העיצוב עסק במתן ביטויים ופרשנויות לדפוסי פעילות מוחית שונים דרך צורה וחומר. בשלב מתקדם במחקר הבנו שמכיוון שאנחנו מבקשים לבטא את עולמו הפנימי של האדם תהיה זו טעות למסגר זאת לכדי מוצר ובחרנו ליצר חוויה.

NO MIND הוא מיצג הממחיש את תהליך המדיטציה בזמן אמת. המודט (עושה המדיטציה) מחובר למערכת EEG שסורקת את הפעילות החשמלית במוחו. ברגע שהוא נכנס למצב של ריכוז, המרחב מגיב אליו במופע ויזואל וסאונד. הסקרנות שלנו לתחום מדעי המוח והקשר העמוק שיש לנו עם עולמות העיצוב והמדיטציה הובילו אותנו לאתגר של לבטא חוויה פנימית מופשטת לכדי מיצג אינטראקטיבי חי, המבקש להמחיש את עולמו הפנימי של האדם.

אור חדדי ונוי קהלני / NO MIND

אור חדדי ונוי קהלני / NO MIND


birds


אלה מור אסולין / Tulip

הפרויקט הוא תוצר של מחקר שנערך מעל לשנה, העוסק במערכת היחסים שבין הורים עם מגבלת תנועה לבין ילדיהם. בחרתי בנושא מתוך החוויה האישית שלי כבחורה עם מגבלת תנועה המתניידת בכסא גלגלים, ובמחשבה על חווית ההורות העתידית.

התוצאה היא מערכת לניוד פעוט על גבי כסא גלגלים ממונע, המותאמת להורים עם מגבלות תנועה שונות המתניידים בכסא, ומתקשים בניוד ילדיהם מחוץ לבית. המערכת מאפשרת ניוד של פעוט מגילאי תשעה חודשים ועד משקל 22 ק״ג לנסיעות מעבריות בסביבת המגורים, מגשרת ומרחיבה את חופש התנועה והעצמאות של ההורה עם ילדו, ומנגישה להורה ולילד אחד את השני, כדי שגם ההורה המתנייד יוכל ללוות את הפעוט אל הגן, להגיע לגינה אחר הצהריים, או לסידורים היום־יומיים, מבלי להיות תלוי בליווי סייע נוסף ובאופן נגיש בטוח ומעצים. 

אלה מור אסולין / Tulip

אלה מור אסולין / Tulip


עמרי הלל / Witmi 

במהלך השנים האחרונות אנחנו עוברים יותר ויותר לתקשורת בשיטות דיגיטליות. לפי מחקרים מהשנה האחרונה, 75% מהתקשורת היומיומית שלנו מבוצעת באופן דיגיטלי: טלפונים, הודעות ושיחות וידאו, כששנת 2020 הייתה נקודת מפנה בצריכה ובשימוש בשיחות מסוג זה. במקביל, צצים מחקרים המראים את ההשפעה השלילית שיש לאינטראקציה שנוצרת בשיחות אלו: נוצר קושי בהבנה ואנחנו מפספסים אינדיקציות שעוברות בממד הרגשי ובתת־מודע.

נקודת המוצא נבעה מהצורך למצוא מרחב משותף, שממקם שני משתתפים בשיחת וידאו בסיטואציה משותפת ומאפשר להם להרגיש יחד. חקרתי קצוות שונים של תקשורת במטרה להגדיר את הגבולות ב״להרגיש ביחד״. בסוף זיקקתי מהתובנות לשלושה חוקים שבמידה ומתקיימים, המרחב נחשב משותף: התמצאות משותפת, השפעה דו־כיוונית והתייחסות הסביבה. Witmi הוא מרחב חוויתי מבוקר, המאגד שלוש אינטראקציות של וידאו היוצרות כל אחת בדרכה, מרחב דיגיטלי משותף. 

עמרי הלל / Witmi

עמרי הלל / Witmi


שגיא ממן / Wave Chair

כסא חוף המיועד לשטחים ציבוריים המאפשר שינוי במנחי ישיבה וומאפשר תלייה של מגבת ותיק. הכסא נולד מתוך התבוננות של החוף הציבורי והשימוש בו. המחקר מכיל שלושה ערכים בכסא חדש: היכולת לערום, התאמת הרגליים לחול והתייחסות לציוד אישי. 

הכסא נערם עד ארבעה כסאות על הקרקע ובין 10-12 כסאות על סטנד ייעודי. צורת רגלי הכסא מייצרות לכסא שלושה מנחי ישיבה: מנח ישיבה סטנדרטי לכסאות חוף, מנח מוטה לאחור שמתאפשר בעת הישענות לאחור ומנח העוזר בקימה מהכסא, בזכות החלק הקדמי של רגליי הכסא. בנוסף ישנה ידית אחיזה בחלק האחורי של המשענת המיועדת לתליית מגבת ובקצה המשענת ישנם חריצים המאפשרים תליית תיק לצד הכסא.

שגיא ממן / Wave Chair

שגיא ממן / Wave Chair


מנדל אחואלוס / 10 square

מערכת מודולרית וניידת להפקה ויצירת מוזיקה. מוצר זה מכיל את כל הכלים הנדרשים כדי ליצור שיר שלם ונותן מענה לכל שלב בתהליך כמו אמצעי ליצירת סאונד כמו הסינתסייזרים, סמפלרים, ויכולות של הלחנה ובניה של שיר. 

המוצרים הקיימים בשוק כיום לא מאפשרים תהליך יצירת מוזיקה בצורה ניידת וגם אינטואיטיבית. 10 Square מאפשר למשתמש להרכיב מוצר ידידותי ונייד בהתאמה אישית לפי העדפות וסגנון המוזיקלי שלו. אני רוצה לאפשר למפיקי מוזיקה לצאת מחוץ לסטודיו עם ציוד נייד ולתת להם את האופציה לייצר שיר שלם.

מנדל אחואלוס / 10 square

מנדל אחואלוס / 10 square

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden