כל מה שחשוב ויפה
סונדס מחג׳אנה
סונדס מחג׳אנה. צילום: יארא מחג׳אנה

תערוכות חדשות בבית בנימיני: ספטמבר 2021

פורטפוליו Promotion: הסדנה של רינה פלג, גלריה אום אל־פחם; קולקטיב הקרמיקה התל אביבי, Boys Do Ceramics; בוגרי מלגת סטודיו ראשון: אורי שיפרין ענבי, גל קופליק וזהר סאלי. הפתיחה בחמישי 9.9

בית | נשים יוצרות, הסדנה של רינה פלג, גלריה אום אל־פחם

אוצרת: עינב ברנס אליסוב 

אמנית הקרמיקה רינה פלג, שחזרה אחרי 40 שנות יצירה בארצות הברית, הקימה בגלריה לאמנות אום אל־פחם את סדנת הקרמיקה שבה היא יוצרת ומלמדת את נשות האזור. החיבור שנרקם בין האמנית לבין הנשים המקומיות הוא ייחודי, ומאפשר מעבר ללימודי הקרמיקה גם מקום מפגש והעצמה נשית, בד בבד עם חשיפה לעולם האמנות בארץ ובעולם.

בית בנימיני הזמין את האמניות מהסדנה להציג את עבודותיהן בלב אזור הגלריות של תל אביב. זו הזמנה לשיח על יחסים רב תרבותיים, על מרכז מול פריפריה, על מגדר, ועל הפרשנות האישית המתבטאת בתערוכה ובוחנת את מהות המושג ״בית״ מנקודות מבט שונות.

המציגות בתערוכה חושפות דרך האוביקטים המטופלים בקפידה סיפורים אישיים, זיכרונות, וחוויות של עצב, שימחה וגעגוע ובכך מאפשרות התבוננות ייחודית על עולמות התוכן האינדיבידואלי של כל אחת ואחת.

משתתפות: נור מחאג׳נה, מיסאא מסאלחה, ימאמה מסאלחה, רובא מחאמיד, סוזאנה אבו מסעוד, אנעאם מחג׳אנה,סונדס מחג׳אנה, נאדואה כבאהא, מרלין גזאל.

מיסאא מסלאחה

מיסאא מסלאחה. צילום: מ״ל


מאון להון / Boys Do Ceramics

אוצרת: נעמה ערד

התערוכה ״מאון להון״, של קולקטיב הקרמיקה התל אביבי Boys Do Ceramics, מציגה עבודות שנוצרו במהלך השנה האחרונה ועוסקות בזהות העכשווית, כפי שזו משתקפת בלייף־סטייל ועיצוב הבית. עם פריצתה של מגפת הקורונה ב־2020 העיר שוקעת למצב דיסטופי. כתוצאה מכך, יחסינו אל המקום ואל האובייקט משתנה. מה יהיה אפשר ללמוד מהכלים הללו בחפירה ארכיאולוגית עתידית?

גוף האדם מתעצב מחדש כתוצאה מפלישתה של הטכנולוגיה אל מערכת העיכול. הגוף העכשווי מתנפח בעקבות תזונה לקויה עשירה בשומן רווי וסוכרים. פני השטח נמתחים, חורים נפערים ומבעבעים ומוגשים לנו מחדש במעטפת של זיגוג דביק. 

 Boys Do Ceramics הם קולקטיב אמנים שהוקם במהלך הסגר הראשון בתל אביב. הבנים מעצבים, מפיקים, מוכרים, מלמדים ומציגים אמנות קרמית, אובייקטים קרמיים ומוצרי קרמיקה. שפתם האמנותית משלבת בין עולם הפרסום והמיתוג לזה של הקרמיקה והפיסול לכדי יצירתה של אסתטיקה עכשווית ייחודית. זוהי תערוכת היחיד הראשונה שלהם.

Boys Do Ceramics

Boys Do Ceramics. צילומים: מ״ל


תחנה בזמן | בוגרי מלגת סטודיו ראשון 2021

אוצרת: רוית לצר

מלגת סטודיו ראשון מזמנת לזוכים בה הרפתקה מקצועית, אנושית וחומרית כאחד. שנת המלגה מאפשרת התמחות והבנה מעמיקה של עבודה בחומר קרמי, מחקר טכנולוגי, ניהול סטודיו ועוד. שנת המלגה שהסתיימה היתה שונה ומאתגרת משנים אחרות עקב סגרי הקורונה והמלחמה ולמרות כל אלו, הצליחו אורי שיפרין ענבי, גל קופליק וזהר סאלי ליצור גוף עבודות חדש המסמן תחילתם של תהליכים וכיוונים חדשים ומרתקים עבורם. 

סאלי מתמקדת בעשייתה כמעצבת תעשייתית בחיבור בין החומר הקרמי לטכנולוגיות ושיטות עבודה ממרחבי עשייה מקבילים. קופליק שואלת האם אפשר וכיצד ניתן לשמר תנועה בחומר דומם? שיפרין ענבי מציג בתערוכה שלושה גופי עבודות: הראשון עוסק בתבניות גבס דינמי ומשתנה; השני כולל כלים מכילים שבוחנים את השתנות הצבע בהם תוך שימוש בצבעוניות החומר עצמו; השלישי הינו עבודת מחווה פיסולית למעצב יעקב קאופמן שהציג ב־2010 שלושת אלפים איורי חתולים. 


בית בנימיני
רח׳ העמל 17, תל אביב
פתיחה: 9.9; נעילה: 16.10

אורי שיפרין ענבי

אורי שיפרין ענבי. צילום: דור קדמי

גל קופליק

גל קופליק. צילום: דור קדמי

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden