כל מה שחשוב ויפה
רח׳ אלנבי, תל אביב. צילום: עומר בינדר
רח׳ אלנבי, תל אביב. צילום: עומר בינדר

עומר בינדר // Urban Hebrew Typography

עמוד האינסטגרם Urban Hebrew Typography חוגג שנה והמייסד שלו, עומר בינדר, מספר על המשימה לתעד טיפוגרפיה על פחי זבל, מכולות ושלטי בתים, שמשקפת את האופי הייחודי של המרחב ושל האנשים שחיים בו

לפני שנה בדיוק שיתפתי את אברהם קורנפלד (אאא) ברעיון שהחל להתגבש בקירבי. ״אהבתי מאוד״, הייתה תגובתו ״ואני מעודד אותך בשמחה לעשות זאת״.

סיפרתי לו שבשנים האחרונות אני מוצא את עצמי נעצר מול שלטים שונים ומשונים ברחבי העיר. התחלתי לצלם טיפוגרפיה אורבנית שלכדה את עיניי – החל מרחובות פסטורליים בתל־אביב, דרך סמטאות העיר ירושלים ועד ישובים קטנים. תיעדתי אותיות, מספרים וקומפוזיציות מעניינות שהיה לי חבל שייעלמו עם הזמן ויישארו ללא זכר. מבלי לשים לב, הצטברה אצלי כמות נכבדת של שלטי־רחוב שונים, חלקם צוירו ביד מקצועית וחלקם בידי חובבנים.

אמרתו לו שאני כבר הרבה זמן רוצה לרכז בפלטפורמה דיגיטלית את תיעוד השלטים, ולהזמין עוקבים לשלוח אלי כתובות מקוריות שהם רואים ברחוב; כך נוכל להקים קהילה לתיעוד ושימור טיפוגרפיה עברית אורבנית. 

מרגע שהתחלתי להתבונן סביבי – מצאת אותם בכל מקום. כמובן שאני לא הראשון שזיהה את היופי שיש בשלטים האלו; רבים וטובים ממני כבר מעלים לחשבונות האינסטגרם שלהם תמונות של אותיות מרהיבות – אך חשבתי שיהיה נכון, מסודר וראוי לכנס את כולם תחת קורת גג אחת.

כך נולד עמוד האינסטגרם urban.hebrew.type, שאוצר בתוכו תיעוד של שלטי רחוב מכל רחבי הארץ שצולמו על ידי אנשים שונים. הרעיון היה לרתום עוד רבים להביט סביבם ולבחון את העיר בזווית אחרת. 

היום העמוד סוגר שנה של פעילות, עם תיעוד של למעלה מ־200 שלטי רחוב ייחודיים (ויש עוד שעדיין לא הועלו), עם קהילת עוקבים מגוונת (מחובבים ועד לבכירי המעצבים בארץ), שמצלמים ושולחים שלטי רחוב נוסטלגיים שהולכים ונעלמים מהמרחב הציבורי שלנו.

עומר בינדר - רמת גן

עומר בינדר – רמת גן

עדי שטרן

עדי שטרן

נעם שכטר

נעם שכטר

ינק יונטף - חיפה

ינק יונטף – חיפה

מאיר סדן - תל אביב

מאיר סדן – תל אביב

הפרויקט התחיל כשהתגוררתי בירושלים ושוטטתי ברחובות מרכז העיר כסטודנט לתקשורת חזותית בבצלאל. הכל סביבי היה בליל טיפוגרפי של גופנים שונים המעטרים את שלטי הרחוב באקראיות מסחררת וישראלית כל כך.

ברחוב אחד אפשר למצוא את גופן הדסה לצד אריאל, את פרנק־ריהל עם חיים, ואת נרקיסים על יד דוד או קורן… אך המעניינים מכולם, היו אלו שמצאתי כשחזרתי לדירתי בנחלאות – שם נתקלתי בשלטים שונים שנמחקו עם הזמן וציירו מחדש בידי דיירי הרחוב, דבר שהוליד מופעים טיפוגרפים יפים ומיוחדים במיוחד.

כמעצב גרפי הכרתי את החשיבות והכוח של פונטים בפרסום או בשילוט במרחב – אבל לא ציפיתי למצוא טיפוגרפיה מעניינת כל כך על פחי זבל, מכולות ושלטי בתים. הדיסוננס בין החומר התעשייתי, האגבי כמעט, לכתב יד – ריתק אותי.

הכרתי את החשיבות של פונטים בפרסום או בשילוט במרחב – אבל לא ציפיתי למצוא טיפוגרפיה מעניינת כ״כ על פחי זבל, מכולות ושלטי בתים. הדיסוננס בין החומר התעשייתי, האגבי כמעט, לכתב יד – ריתק אותי

שלטים אלו מלאי אופי, עם ״ניחוח של פעם״, כאילו שיד המעצב שנשארה עליו. כתובות שנעשו ללא ידע בעיצוב נראות לפעמים כפנינות טיפוגרפיות עשויות היטב, לכן אני מתמקד בעיקר בשלטים שנעשו בצורה ידנית ולא מקצועית. הם לא מושלמים, אבל הם מלאי קסם וייחודיות. 

בעידן המודרני רוב השלטים נעשים בידי מכונה, בדרך כלל בפונטים גנריים נפוצים ולא מיוחדים, ולכן קשה יותר לפגוש כיום בשלטים ידניים. לרוב אלו שלטים ישנים שנשארו או אלתור של הדיירים עצמם (חלק מאלתורים אלו נראים מוצלחים כל כך עד שהם מהווים השראה למעצבים מקצועיים בעבודות שלהם).

לרוב אני מוצא אותם בשכונות ותיקות יותר ובאזורים פחות חדשים של העיר; קיבוצים בהקשר הזה הם גן עדן. אני אוהב לחשוב מי האדם שצייר את האותיות האלו, ואיך הוא הגיע דווקא לצורות אלו.

בנוסף ליופי של השלטים, החשיבות של העמוד היא לתעד ולשמר את השלטים הפיזיים הללו לפני שמפגעי הזמן יהרסו אותם. שלטי הרחוב עוברים שינויים עם השנים בהתאם לתקופה; לפעמים ישנם שלטים המסוגננים במיוחד עבור שכונות מסוימות, רחובות ששינו את שמם אך עדיין אפשר למצוא בהם שלט עם שמם הישן, או פשוט שלטים שהוסרו בשיפוץ המבנה וכו׳.

אברהם קורנפלד - תל אביב

אברהם קורנפלד – תל אביב

עומר בינדר - ירושלים

עומר בינדר – ירושלים

עומר בינדר - רמת גן

עומר בינדר – רמת גן

בנצי בינדר - ירושלים

בנצי בינדר – ירושלים

birds

דוגמה מצוינת לכך הוא שלט ששלח לי חובב טיפוגרפיה אורבנית אחר בשם בנצי בינדר (אין קשר משפחתי למרבה הפלא). בנצי צילם את השלט בשנת 2013 בשכונת נחלאות בירושלים – לצערי, אם תצעדו היום ברחוב ״עיינים למשפט״ כבר לא תראו אותם שם.

הטיפוגרפיה במרחב העירוני שלנו משקפת את האופי הייחודי של המרחב ושל האנשים שחיים בו. לכן מאז תחילת הפרויקט אני מצלם באובססיביות שלטים בכל מקום שאני הולך. את רוב האוצרות הטיפוגרפיים אני מוצא בכניסות לבתים – דבר הגורם מבוכה גדולה למי שמסתובב איתי ברחוב וגורר שאלות מצד דיירים מופתעים היוצאים מבתיהם.

על אף השיגעון שבדבר, אני מזמין כל אחד ואחת מכם, להתבונן סביב; לתעד כל כיתוב ייחודי שמושך את תשומת לבכם ברחוב; לתייג, לשלוח ולהגדיל את המאגר. 😊


*כוכבית מייצגת שדות חובה

3 תגובות על הכתבה

  1. לורן

    איזה יופי 🤩

  2. איתי

    מקסים!

  3. זיוה ארביב

    רעיון מקסים, אין ספק שאשים לב לשילוט האורבני. בהצלחה בהמשך הדרך.

Comments are closed.

הוסיפו תגובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden