כל מה שחשוב ויפה
יעקב חפץ, הגלריה האדומה, מיצג בערב הפתיחה (1980). צילום: טודי שדה
יעקב חפץ, הגלריה האדומה, מיצג בערב הפתיחה (1980). צילום: טודי שדה

טלי תמיר זוכת מענק ההוצאה לאור של בית לאמנות 2021

פורטפוליו News: טלי תמיר היא הזוכה במענק מטעם בית לאמנות ישראלית עבור הוצאה לאור של כתב יד מצטיין לשנת 2021. המענק בסך 40,000 ש״ח מוענק לתמיר עבור כתב היד ״קבוצת ׳המשותף קיבוץ׳ 1978 – 1988: אמנות מהצד השמאלי״

האוצרת וחוקרת האמנות הישראלית, טלי תמיר, היא הזוכה במענק החדש מטעם בית לאמנות ישראלית עבור הוצאה לאור של כתב יד מצטיין לשנת 2021. המענק, שניתן השנה לראשונה, נועד לתמוך בהוצאה לאור של מחקרים העוסקים באמנות ואוצרות בישראל.

תמיר היא כלת פרס האוצר.ת מטעם משרד התרבות לשנת 2010, לשעבר אוצרת גלריה הקיבוץ בתל אביב ומנהלת מוזיאון נחום גוטמן לאמנות. תמיר מרצה בבית לאמנות ישראלית באקדמית תל אביב יפו, ודוקטורנטית בפקולטה לתולדות האמנות באוניברסיטת תל אביב. 

המענק בסך 40,000 ש״ח מוענק לתמיר עבור כתב היד ״קבוצת ׳המשותף קיבוץ׳ 1978 – 1988: אמנות מהצד השמאלי״. הספר יראה אור בהוצאה משותפת של ארכיון יד יערי ומרסל לקידום אמנות ותרבות (בסדרה: אמנות ציבורית בישראל).

טלי תמיר

טלי תמיר. צילום: רן ארדה

birds

בוועדה שהחליטה על הענקת הפרס לתמיר היו חברים השנה ד״ר רועי ברנד, ד״ר טל דקל, פרופ׳ דרור ורמן, עידית עמיחי וד״ר אסנת צוקרמן רכטר. בנימוקי הוועדה נכתב ש״כתב היד של טלי תמיר מהודק ובשל. זהו מחקר מעמיק העוסק בקבוצת ׳המשותף קיבוץ׳, שחבריה נמנו עם השמאל הביקורתי בישראל.

״אמנים אלו הציעו התמודדות אמנותית עם המשבר הפוליטי בישראל שהגיע לשיאו עם המהפך של שנת 1977. תמיר מראה בספרה, כי חברי ׳המשותף קיבוץ׳ הגיבו בזמן אמת על אירועים מכריעים בהיסטוריה הפוליטית בארץ, וכי הם עשו זאת מתוך נקודת מבט שקשרה בין השבר האידיאולוגי העמוק שחוותה התנועה הקיבוצית החל משנות ה־50, לבין תהליכי השינוי שעברו על החברה הישראלית בכללותה. 

״תמיר מדגישה את הרלוונטיות של העמדה הביקורתית של קבוצת ׳המשותף קיבוץ׳ גם לימינו אנו, ואת חשיבותה של פעולת אמנות פוליטית וישירה שלא תמיד זוכה לחיבוק של הממסד האמנותי. החיבור של תמיר מוכיח מחשבה חופשית ויצירתית, חקרנות עמוקה ושיטתית, והמשגה חדשה באמצעות תבניות ברורות. ספרה זה מוסיף נדבך חשוב לפרסומים שכבר ראו אור (על +10, על גלריית אחד העם 90 ועל חבורת העין השלישית), שעוסקים בצורה מקיפה ומפורטת בפועלן של קבוצות אמנות קטנות בישראל״.

עידית עמיחי, מנהלת בית לאמנות ישראלית: ״בית לאמנות ישראלית מברך את טלי תמיר שתרומתה לחשיפה, מחקר והבנה של האמנות הישראלית היא לאין שיעור. המענק לכתב היד מעמיק את מחויבותו של בית לאמנות ישראלית לאוצרות ולאמנות בישראל, וממשיך את המגמה והפעילות של הבית לקידום הלימוד, המחקר וההצגה של אמנות ואוצרות ישראלית״.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden