כל מה שחשוב ויפה
לילך ירון, שנקר
לילך ירון, בית הספר לאמנות, שנקר. צילומים: מ״ל

יוצאים לאור 2021: מיטב הבוגרים בגלריית הרחוב ביפו העתיקה

פורטפוליו News: אי־ודאות לצד הומור ואופטימיות, תסכול והתגברות על המכשולים: התערוכה יוצאים לאור משקפת את רוח הזמן בעבודות הבוגרים מהאקדמיות לאמנות ולעיצוב בארץ. הפתיחה ב־30.9

59 בוגרות ובוגרים מהאקדמיות לאמנות ולעיצוב ברחבי הארץ משתתפים בתערוכה יוצאים לאור 2021, שתיפתח ב־30.9 ביפו העתיקה. התערוכה, המציגה את מיטב עבודות הבוגרים של השנה, חוגגת את שנתה החמישית ברציפות, מאז חנכה ב־2017 את גלריית קופסאות האור בסמטאות מזל דגים ומזל אריה ביפו העתיקה. אוצרי התערוכה הם עורכי מגזין פורטפוליו, חגית פלג רותם ויובל סער, העוקבים לאורך שנים רבות אחר תערוכות הבוגרים באקדמיות.

העבודות בתערוכה משקפות את הנושאים המעסיקים את הדור העכשווי של היוצרים ונותנות ביטוי להלך הרוח של התקופה, בשלל דרכי הבעה וקולות ייחודיים. אחרי שבשנה שעברה שמחנו ״לצאת לאור״ ולאוויר הפתוח, השנה כבר יש סימנים של נורמליות זהירה, ולמרות שהקורונה עוד מטלטלת את שגרת החיים, נראה שהמאמץ ליצור ולהציג חזקים ממנה.

התערוכה נותנת במה חשובה והזדמנות חשיפה לקהל, למחזור הבוגרים שסיים את לימודיו ב־2021, לאחר שנאבק בקשיים ואתגרים בשנתיים האחרונות: סגר ולמידה מרחוק, ריחוק חברתי ואלתור במציאות משתנה. הם מציגים עבודות אישיות ומגוונות, רוויות אנרגיה צעירה וצבעוניות. עם זאת הן לוכדות ומהדהדות את אווירת האי־ודאות שהשתלטה על החיים, את התחושות הקשות לעתים, של אנשים צעירים המחפשים את דרכם בעולם.

דנה חי, המחלקה לאמנות, סמינר הקיבוצים

דנה חי, המחלקה לאמנות, סמינר הקיבוצים

אסראא גנאים, המחלקה לאמנות, אורנים

אסראא גנאים, המחלקה לאמנות, אורנים

החברה לפיתוח יפו העתיקה שמה לה למטרה להוות מרכז תרבות ואמנות מוביל. התערוכה בגלריית הרחוב בסמטאות ממשיכה את המסורת החשובה, שבה נחשפים האמנים והיוצרים הצעירים לקהל הרחב, במרחב הציבורי, בזמן אמת, מיד עם סיום הלימודים. התערוכה בהשתתפות בוגרות ובוגרי בצלאל, שנקר, המדרשה בית ברל, ויצו חיפה, אוניברסיטת חיפה, אורנים, מנשר, מכללת הדסה, מכון טכנולוגי חולון, מכללת תל חי, מכללת ספיר.

תלויים באוויר, מחפשים שייכות

עבודתה של לילך ירון, בוגרת בית הספר לאמנות בשנקר, היא צילום שהופיע כחלק ממיצב תלוי־חלל שהציגה בתעורכת הבוגרים של בית הספר לאמנות בשנקר. ירון היטיבה לבטא – בדימוי ובחומר – את תחושת הפגיעות והאי ודאות, של מציאות התלויה על בלימה. עם זאת, היא עשתה זאת בהומור ובלי דרמה ופאתוס, ואפילו הוסיפה תחושת משחקיות – המשתקפת היטב בצילום – שבו חבורת צעירים נושאת את משקלה שלה תלויה על חוטים וניצבת על בלוקים מרחפים בין שמים וארץ.

דן חשמונאי, בוגר המחלקה לצילום בבצלאל, מתבונן באחיו הצעירים, נערים על סף הילדות, ובצילומיו הוא מעביר אותם ליקום מקביל של משחקי דמיון משעשעים, מרגשים ומכמירי לב, הנובטים משעמום וסגירות ארוכה מדי בבית.

birds

פבל יפנוב, בוגר ביה״ס לאמנות בשנקר, משתמש בז׳אנר של הדיוקן העצמי ככלי להבניה ופירוק של זהות, תוך בחינת מוסכמות ומיתוסים חברתיים ותרבותיים. הוא לובש ופושט זהויות תוך נאמנות לקודים של צילום על פי תקופות שונות. התוצאה היא דיוקן האמן כדמות אירונית המאלתרת פנטזיות של זהות מול המצלמה.

דנה חי, בוגרת סמינר הקיבוצים, עוסקת בשאלת המבט והזהות האישית והנראות הציבורית – של דנה, אמנית צעירה מזרחית ושל בן זוגה אלעזר, בן הקהילה האתיופית. בכשרון ציור ובכושר המצאה מקורי, היא מנהלת עם הצופים בעבודותיה ״קרב מבטים״ ומנכיחה את שאלת הזהות הפוליטית והביקורת הבלתי עניינית – סטריאוטיפית ומפלה – של החברה.

דפנה אמירה, המחלקה לצילום, בצלאל

דפנה אמירה, המחלקה לצילום, בצלאל

אופיר פינקלשטיין, המחלקה לתקשורת חזותית, מכון טכנולוגי חולון

אופיר פינקלשטיין, המחלקה לתקשורת חזותית, מכון טכנולוגי חולון

נגה סירוטה ואסא ריקין מתוך תנועת החיות המחלקה לאמנויות המסך, בצלאל

נגה סירוטה ואסא ריקין, המחלקה לאמנויות המסך, בצלאל

אופיר פינקלשטיין, בוגר המחלקה לתקשורת חזותית במכון הטכנולוגי חולון מעביר את החוויה האישית של היחס לשיער– הקרחה ושיער גוף – תהליך עמוק שהיה כרוך בהשלמה ובהתמודדות דומה לאובדן, שהפך באמצעות עבודה עצמית ואומץ לחגיגה של עוצמה ויופי. ״בפרויקט אני שם דגש על הדואליות בין נשירה לצמיחה, רגעי הבושה והגאווה, הרצון לשלמות וזוהר אל מול האותנטיות והברבריות״.

יעל ולובלסקי, בוגרת המחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל, יצרה את ״האדם מתכנן תוכניות״ – נובלה גרפית אוטוביוגרפית המתארת בקצת פחות מ־100 עמודים את חוויתה האישית של היוצרת סביב מחלת הסרטן, כששלבי הגילוי והטיפול הם הקווים המנחים את העלילה. ביניהם פזורים סיפורים קצרים, חוויות, דמויות ומקומות, המייצרים יחדיו תחושת מלנכוליה אופטימית.

פבל יפנוב, בית הספר לאמנות, שנקר

פבל יפנוב, בית הספר לאמנות, שנקר

יונתן לוי, המחלקה לצילום, ויצו חיפה

יונתן לוי, המחלקה לצילום, ויצו חיפה

שלומית אריאל, המחלקה לעיצוב טקסטיל שנקר

שלומית אריאל, המחלקה לעיצוב טקסטיל שנקר

שלומית אריאל, בוגרת המחלקה לעיצוב טקסטיל בשנקר, יצרה מקדש נשי, רוחני, רך וצבעוני. לעומתה, מיקה עמיר, בוגרת המדרשה לאמנות, מציירת גברים עם בעלי חיים, ובוחנת את הגבריות המוחצנת־המתפרצת מול גבריות עדינה, אינטימית ומכונסת.

דפנה אמירה, בוגרת המחלקה לצילום בבצלאל, התבוננה עמוקות באנשים וב״תפאורה״ של התחנה המרכזית החדשה; בוגרת אחרת של אותה מחלקה, סג׳א קוטינה, מצלמת את שולי הכפרים שבמזרח ירושלים. אור השחר, שעת הצילום המועדפת עליה, צובע בזוהר מסויים את המציאות העלובה והמגובבת, והיא משווה אותה ללא מודע הקולקטיבי – המדחיק את הפסולת הסמלית והפיזית הנערמת ומעיקה על בריאות הסביבה והחברה.

יונתן לוי, בוגר המחלקה לצילום בויצו חיפה, מצלם את אנשי העיר התחתית בפרויקט ״צווארון כחול מינוס״. הוא מזדהה עם גבריות מזן נכחד, ומגלה יופי בפנים חרושות הקמטים ואולי גם אופטימיות בסביבה העירונית המעושנת.


יוצאים לאור 2021 I גלריית הרחוב, יפו העתיקה
אוצרים:
חגית פלג רותם ויובל סער, מגזין פורטפוליו
גלריית הרחוב ביפו העתיקה, סמטאות מזל דגים ומזל אריה, פתוחה 24/7, הכניסה חופשית וללא עלות.
אמניות ואמנים משתתפים.ות: אביב חן, אופיר פינקלשטיין, אורי קלוס, איליה רכליס, אלה דראי, אלעד רפאל חמרה, אנטון סברדלוב, אסראא אבו יונס ומרים עלי, אסראא גנאים, גיא גלסברג, גיאנה גספריאן, דור כהן, דורון סבג, דן חשמונאי, דנה חי, דפנה אמירה, הדר דותן, חי טובול, יאנה איידלברג, יובל זוהר, יובל יצחק, יוהד ארקין, יונתן לוי, יעל וולובסקי, יעלי יחיאל, ירדן סרברניק, ליאור נוי, ליז מאר, לילך ירון, מאי טלומק, מיכאל אלנתן, מיכל פרומר, מיקה עמיר, נגה סירוטה ואסא ריקין, נוי אליהו, נועה ברנט, נחלה שטרן, נעה פלד, נעם רונאל, נריה שדמון, סג׳א קוטינה, סתיו עסיס, עדן אברהים, עדן אופיר, עדן בצלאל חבס, עודד דניאלי, ענאן מולא, ענבל קלפואלד, עתליה אופריכטר, פבל יפנוב, קטיה קורזינוב, קרן קרסיק, רוני שלו ואלון שרעבי, רחל רבינוביץ, שיר דניאל, שירה חאיט רגוניס, שלומית אריאל, שקד עופר, תמר וינר.
פתיחה: חמישי 30.9, בשעה 20:00, מזל דגים 1; נעילה: נובמבר 2021

יעל ולובסקי, המחלקה לתקשורת חזותית, בצלאל

יעל ולובסקי, המחלקה לתקשורת חזותית, בצלאל

יובל זוהר, בית הספר לאמנות, מכללת ספיר (בעקבות כרזת הסרט I Tonya, צילום: ניקולס קרקטסניס)

יובל זוהר, בית הספר לאמנות, מכללת ספיר (בעקבות כרזת הסרט I Tonya, צילום: ניקולס קרקטסניס)

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden