כל מה שחשוב ויפה
חוסני אלחטיב שחאדה. עורך הקורס
חוסני אל׳חטיב שחאדה, עורך הקורס. צילום: מ״ל

ערבי, פלסטיני, להיות או להיות: קורס חדש בבית לאמנות ישראלית

פורטפוליו Promotion: אמנות, אדריכלות, עיצוב, מחול ושירה פלסטינית בישראל, בקורס חדש שיפתח בחודש הבא בבית לאמנות ישראלית

בית לאמנות ישראלית גאה לחשוף קורס ייחודי וראשון מסוגו, המוקדש לאמנות פלסטינית בישראל. הקורס ערבי, פלסטיני, להיות או להיות? יפתח בחודש הבא ויכלול 12 הרצאות מקוונות. סדרת ההרצאות תתייחס לאספקטים שונים הנוגעים ליצירה הערבית־פלסטינית בישראל.

מטרת הקורס היא לדון במתח ובתלות הדדיים בין קבוצת מיעוט וקבוצת הרוב, ולבחון עד כמה היצירה האמנותית יכולה לשקף או לשחרר ממציאות מורכבת זו. קורס זה עונה גם על השבר שחוותה החברה הישראלית בחודש מאי האחרון במבצע שומר חומות.

סמאח שחאדה, ללא כותרת

סמאח שחאדה, ללא כותרת

סנאן עבדאלקאדר, בית המשרביה

סנאן עבדאלקאדר, בית המשרביה. צילום: עמר עבדאלקאדר

ההרצאות יועברו על ידי מרצים המטפלים בסוגיות אלה במחקר האקדמי, ביצירה ספרותית, בכתיבה ביקורתית, או ביצירה אמנותית וארכיטקטונית. המרצים בקורס הם החוקר ד״ר חוסני אלח׳טיב שחאדה; הסופר והמשורר ראג׳י בטחיש; ההיסטוריון ד״ר תאופיק דעאדלה; האמנית מנאר זועבי; החוקרת ד״ר נאהד חביב אללה; המעצבת דאנא ח׳ורי והאדריכל פרופ׳ סנאן עבדאלקאדר.

המרצים יתייחסו במפגשים לאמנות הפלסטינית בישראל וישאלו האם מדובר באמנות שהיא אקטיביזם חברתי או בריחה מהמציאות? מפגש בקורס יוקדש גם לשירה פלסטינית תחת הכותרת ״לא רק דרוויש״. מפגש אחר יוקדש לאבני דרך במחול הפלסטיני המודרני. מפגש נוסף יוקדש לעיצוב ולאופנה בחברה הערבית בין מסורת לחידוש. נדון גם בפמיניזם פלסטיני באמנות ונקדיש מפגשים למרחב התכנוני ולאדריכלות כזירה לפעילות פוליטית.

סמאח שחאדה, הבית שלנו

סמאח שחאדה, הבית שלנו

שיר של מחמוד דרוויש בבית הקברות בנווה שלום

שיר של מחמוד דרוויש בבית הקברות בנווה שלום. צילום: אבישי טייכר, ויקיפדיה

מפגש בקורס יוקדש גם לעיר לוד – בין עבר להווה, מפגש שמקבל משמעות יתרה על רקע המהומות שהשתוללו בעיר המעורבת בחודש מאי האחרון והותירו את החברה הישראלית עם סימני שאלה רבים.

לכך התייחס גם הסופר א.ב יהושע, שאמר על הקורס: ״אנחנו חיים ביחד ונחיה ביחד לטוב ולרע. אם אנחנו רוצים שיהיה כאן טוב אנחנו צריכים להבין אחד את השני. זה כוחה של האמנות, מבלי להיות פוליטית היא מוציאה את הרבדים הפנימיים הזהותיים של העם, וזה לפעמים הרבה יותר חשוב מדו״חות מודיעין, האזנות סתר או יחידת 8200״.

עידית עמיחי, מנהלת בית לאמנות ישראלית מוסיפה: ״מידי שנה אנחנו מקפידים לשלב מפגשים והרצאות שעוסקים באמנות הפלסטינית. מבחינתנו האמנות הישראלית כוללת את כלל המגזרים החיים בישראל. כעורכת תכנית הלימודים, אני מאמינה שהדרך הטובה ביותר ללמוד אמנות פלסטינית היא דרך חוקרי התרבות הפלסטינים עצמם, לכן גובשה רשימת מרצים מרשימה זו״.

לסילבוס המלא ולהרשמה לקורס >>

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden