כל מה שחשוב ויפה
נגר אומן בקום איל פו. צילומים: רופינה פלדמן, אלעד ברמי
נגר אומן בקום איל פו. צילומים: רופינה פלדמן, אלעד ברמי

נגר אמן: תערוכת ריהוט מסורתי ישראלי

פורטפוליו Promotion: התערוכה ״נגר אמן״ בקום איל פו בנמל תל אביב מציגה 25 נגרים־אמנים שמשלבים בעבודתם מסורות עתיקות יומין, המתקיימות על קו התפר שבין מלאכה לאמנות

בתערוכה ״נגר אמן״ מוצגות כ־25 עבודות של 25 נגרים, הפועלים בזרם התרבותי FineWoodWorking, המשלב מסורות עתיקות יומין, על קו התפר שבין מלאכה לאמנות. שאיפתו של הנגר־אמן היא ליצור רהיטים שאינם פונקציונליים בלבד, אלא משלבים בין השימושי והמעשי לבין היפה והחולם לצד מסורות עתיקות יומין ברחבי העולם – מארצות הברי ואירופה ועד למזרח הרחוק – המחפשות את האיזון הנ״ל במשך מאות שנים. 

מטרתו של הנגר־אמן היא ליצור חפץ שיפיח רוח חיים בחלל שהוא מונח בו, ויהפוך אותו משגרתי ופרגמטי ליוצא דופן ומשובב נפש. כך, הרהיט מאחד את כל מה שסביבו, ובו בזמן משנה ומחייה אותו. בשנים האחרונות, התחום חווה פריחה בישראל, והוא שואב ידע תיאורטי ופרקטי ממגוון מסורות בעולם, הנשען על עקרונות יסוד מסוימים, בינהם שימוש בעץ מלא ולא מעובד, הנפוץ בריהוט התעשייתי (שמורכב מלביד – פלטות דקות המודבקות זו על זו).

אביעד מישאלי

אביעד מישאלי

דרור כרם

דרור כרם

אופיר שמש

אופיר שמש

בעלות מלאכה

בעלות מלאכה

אייל זנדני

אייל זנדני

כמו כן, בעוד שהרהיטים התעשייתיים נסמכים על מסמרים וברגים העשויים ממתכת – חומר הזר לעץ, שדינו לבסוף לפרק ולהשחית אותו – כאן פיסות העץ מחוברות זו לזו באמצעות מחברים מסורתיים וברי־קיימא, המאפשרים לרהיט להתקיים עשרות ואף מאות שנים לאחר בנייתו. המלאכה נחתמת עם חומרי גימור טבעיים, המשלימים את העץ, זאת בשונה מגימורים תעשייתיים העושים שימוש בלכות מלאכותיות.

חלק ניכר מתהליך העבודה הינו ידני, על מנת להתאים את הרהיט לגחמות דמיונו של היוצר, ולתת מרחב לפיתוח הפרטים הקטנים ביותר. הבונים משלבים את המוסכמות המסורתיות הללו עם רגישות מקומית, ייחודית לאזורנו, המתאפיינת בבליל של זרמים והשפעות תרבותיות. השילוב של המסורתי עם החדש והנועז הוא מה שהוליד את התערוכה הזו.

עבור התערוכה ״נגר אמן״, נבחרו באמצעות ועדה מקצועית הכוללת נציגים מישראל ומהעולם, 25 אומנים מרחבי הארץ להציג את עבודותיהם, כעבודות נגרות־האמן המצטיינות שנבנו בישראל ב־2021. כל אחד מהבונים עובד בנגריה שלו, מצויד בידיו ובדמיונו, וכולם מאוחדים במחויבות שלהם לבנייה ברמה הגבוהה ביותר, בהתאם למורשת ה־FineWoodworking, ובניסיונם לגעת ברוח מבעד לחומר. העבודות שמוצגות בתערוכה מוצעות למכירה.


נגר אמן: תערוכת ריהוט מסורתי ישראלי
הפקה ואוצרות: גיל ארד
COMME IL FAUT, האנגר 26, נמל תל אביב
מציגים: חיים זינו, זאב פרקוס, פבל דיברוב, תם אטיאס, אודי רזמוביץ׳, גיל ארד, אייל זנדני, אורן מאירי, דן דרגון, מנחם נוימן, אורן פייגנבאום, יניב מלץ, דנה סגיסמן, גילה בביץ׳, מאיר הורוביץ, יאיר בר־חיים, איתן נוימן, נחמן יהודה ברוך, יהודית נוסימוביץ׳, בעלות מלאכה, ירמי קמחי, אביעד מישאלי, דרור כרם, אופיר שמש.
נעילה: 30.12

דן דרגון

דן דרגון

אורן פייגנבאום

אורן פייגנבאום

גיל ארד

גיל ארד

דנה סגיסמן

דנה סגיסמן

*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden