כל מה שחשוב ויפה
נעה דר ומיכל סממה, דרוכות - על הדרך. צילום: נעה שחף שמחיוף
נעה דר ומיכל סממה, דרוכות - על הדרך. צילום: נעה שחף שמחיוף

הרשימה המשותפת 21.10 // פסטיבל מנופים

אירועי תרבות ואמנות ברחבי ירושלים - אירוע פתיחה בפארק המסילה הירושלמי ל־25 גלריות הפזורות ברחבי העיר, כנס אמנות, מופעי מוזיקה לייב, סדנאות יצירה ומפגשי שיח בפסטיבל מנופים שיפתח ביום שלישי בירושלים

פסטיבל ״מנופים״ המתקיים מדי שנה בסתיו ופותח את עונת התרבות הירושלמית, יפתח ביום שלישי (26.10) ויהיה פתוח עד ליום שישי (29.10) עם מגוון תערוכות ברחבי ירושלים. בערב הפתיחה ייערך האירוע המרכזי – ״על־הדרך״ – שיתקיים לאורך כל ששת הקילומטרים של פארק המסילה ויכלול מפגשים, בתים פתוחים, סיורים, סדנאות וכנס ציבורי פתוח לקהל שבו ידון הקהל עם מומחים לתכנון, שימור והתחדשות עירונית על עתידו של הפארק. 

בין האירועים בימי הפסטיבל יתקיימו מגוון אירועי תרבות; מנופים טורס – סיורים מודרכים בגלריות; תור אמן – בו יתקימו מפגשים עם אמנים בנושא ״צירוף מקרים״; המערבל – מופע מוזיקה לייב של הטריו הירושלמי רסקו; ועגורנים – פעילויות יצירה לילדים. 

כנס ירושלים לאמנות – השוטרת אז-אולי. צילום: יורם ביברמן

כנס ירושלים השישי לאמנות יתקיים במכון ון־ליר ביום רביעי (27.10) תחת התמה ״גודש״ (אוצרות: רונן אידלמן, יונתן אמיר ורינת אדלשטיין). הכנס יבחן את המושג במציאות העמוסה של ימינו, בהיסטוריה והתרבות של העיר ירושלים ועולם האומנות בכלל. הכנס, ביוזמת פסטיבל ״מנופים״, כתב־העת ״ערב־רב״ ו״הרמה״ שפועלים במטרה לחבר מוסדות להשכלה גבוהה ואנשי מקצוע מעולם התרבות.

זו השנה ה־13 לקיום פסטיבל מנופים, והוא מתקיים ביוזמה וניהול של האמניות לי־היא שולוב ורינת אדלשטיין הפועלות לחשוף בפני הקהל הרחב את היצירה המרתקת המתרחשת בירושלים, על כל מורכבותיה. הפסטיבל מתקיים בתמיכת עיריית ירושלים, הקרן לירושלים, קרן ברכה, קרן גוטסמן ומשרד התרבות והספורט.


במרחק זריקת אבן במכללת הדסה

התערוכה במרחק זריקת אבן, שתפתח ביום רביעי (27.10) בצמד הגלריות במכללת הדסה (אוצרים: דורון אלטרץ וטלי קיים), מציגה שיתוף פעולה ראשון מסוגו בין צמד הגלריות של מכללת הדסה, גלריה עזריאלי והגלריה לצילום לזכרו של יוסי נחמיאס בחוג לתקשורת־צילומית. 

התערוכה הקבוצתית מציגה את יכולתו של מקום לשנות את עצמו בזמני סכנה על ידי קבלת שינויים והיטמעות מחדש. האמנים המציגים בתערוכה עושים שימוש בטכניקות שונות במדיית הצילום כמו הדמיות, פוטוגרמטריה ומיפוי וידאו. שם התערוכה מרמז על היחס שבין האבן ה״קטנה״ למרחב הירושלמי, שבה לאבן יש משמעות היסטורית, אנושית ומלאת קונפליקטים. 

משתתפים: SCAN THE CITY (ענבר כספי ואדם חבקין), מיה מוצ׳בסקי פרנס וחיים פרנס, עמי דרך ודב גנשרוא, אמי ספרד, דניאל אלחסיד, נעה היינה, מתן גולן, ענת סרגוסטי, יובל טבול, מיכל בראור, שרון בלבן, ספי גרשוני.

יובל טבול, גלריות מכללת הדסה

יובל טבול, גלריות מכללת הדסה


כאור יום חשכת לילה ושמאניזם חזותי בברבור

שתי תערוכות בגלריית ברבור יפתחו היום, יום חמישי (21.10). כאור יום חשכת לילה – תערוכת יחיד לאמנית רעות ישעיהו (אוצר: אבי סבח), שבה מעלה ישעיהו שאלות כמו מה הם גבולות הגוף, עד כמה ניתן למתוח אותם עד שנשארים סימנים, מה הן הנקודות או המגבלות בהם עובר הגוף את קצה היכולת ומעבר לו? 

שמאניזם חזותי – תערוכת יחיד לאמן מנחם רוט (אוצר: יהושע סימון), שמציג עבודות וידאו שבהן הוא משמש כשמאן, היוצר לצופים קמע אישי באמצעות צילום וידאו. הקמע נערך במקום על ידי האמן־שמאן ונשלח למבקר בסיום הביקור בתערוכה. 

רעות ישעיהו, גלריית ברבור

רעות ישעיהו, גלריית ברבור


לעצור את הזמן במרכז לאמנות חזותית

נעמי טנהאוזר היא אמנית ירושלמית פעילה החוקרת בעבודותיה את הגוף הנשי בהקשרים היסטוריים ותרבותיים. בתערוכה לעצור את הזמן, שתפתח ביום חמישי (28.10) במרכז לאמנות חזותית ע״ש ג׳ינוגלי (אוצרת: רונית בקר בלקובסקי), מביטה טנהאוזר אל תוך ביתה ויוצרת גוף עבודות העוסק בתא המשפחתי שלה עצמה, בבן זוגה וילדיה.

ביצירתה היא מתבוננת על דמותו הזר והטמעותו בחברה כפי שחוותה כילדה. השימוש בפלסטלינה הוא מסימני ההיכר שלה והוא מאפשר לעסוק ברווח שבין אמנות גבוהה לנמוכה ובין ילדות לבגרות. 

נעמי טנהאוזר, לעצור את הזמן. צילום: מיכאל עמר

נעמי טנהאוזר, לעצור את הזמן. צילום: מיכאל עמר


קצה הקרחון בגלריה ביתא

התערוכה קצה הקרחון שתפתח ביום רביעי (27.10) בגלריה ביתא (אוצרות: אביטל נאור וכסלר), כוללת עבודות של חיימי פניכל, שולמית עציון ונדיה עדינה רוז, החושפות כמו קרחונים, רק תשיעית מגודלם האמיתי שרובו מוסתר שקוע מתחת לפני הים. הקרחון בתערוכה משמש כדימוי לעבודת אמנות המורכבת מהקשרים רחבים ועמוקים שלעיתים לא נראים בפועל, מה שנראה הוא רק קצה עולמה שמציץ פנימה בגלריה.

נדיה עדינה רוז, יציאה

נדיה עדינה רוז, יציאה

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden