כל מה שחשוב ויפה
עאישה עראר. צילומים: מ״ל
עאישה עראר. צילומים: איתן מיקוצקי; גלריה GH גבעת חביבה לאמנות

מה קורה // עאישה עראר

עאישה עראר מציגה תערוכת יחיד ראשונה בישראל, בגלריה GH גבעת חביבה לאמנות, שעוסקת בקצוות שבהם היא חיה כאישה, דתייה ואמנית בחברה הערבית בישראל

מי?

עאישה עראר, בת 28 מג׳לגוליה.
פייסבוק / אינסטגרם

סטטוס זוגי?

נשואה עם שתי בנות.

מה בצלחת?

אני חייבת כל יום כוס קפה ומשהו מתוק. אני אוהבת תמיד לנסות אוכל חדש שאני לא מכירה: הודי, תאילנדי, סיני, איטלקי, אבל אני לא יכולה בלי האוכל הערבי, זה הבית בשבילי.

איפה ומתי אפשר לראות את העבודות שלך ומה כדאי שנדע עליהן לפני שאנחנו רצים לשם?

אני מציגה תערוכת יחיד ראשונה בישראל (הצגתי על הגג של סבי בשטחים לפני כן) בגלריה GH גבעת חביבה לאמנות, שעבדנו  עליה (יחד עם הקורונה) כשנתיים עם האוצרת ענת לידרור. הגלריה נמצאת בלב המרכז המשותף לאמנות בגבעת חביבה – הארגון  הגדול בארץ לחברה משותפת בין ערבים ליהודים.

התערוכה סינייא סודא עוסקת במרחבים שבין הקוטב הנשי לגברי; בין הקצוות שבהם אני חיה כאישה, דתייה ואמנית בחברה הערבית בישראל ובין אלו הקיימים בכל אישה: המקום חסר האונים, הכלוא והכנוע הסובל לא פעם מאלימות ובמצבו הקיצוני יגיע לכדי הרג, לבין המצב הנשי החופשי, הפראי והעצמתי שיכול ומותר לו לעסוק בשאלה מה היא אהבה אמיתית, שנהנה מחופש הבחירה וההבעה באופן מלא ללא פחד. העבודות נוצרו בשיתוף פעולה עם קבוצות נשים שונות, פעם במחול (להקת נוע) ופעם במוסיקה (נגניות מתוך קבוצת מוסיקה נובה). 

birds

הגעתי למדרשה מרקע של תואר לא שלם במתמטיקה ומחשבים, ואז ממבחן אינטרנטי שעשיתי כדי להבין מי אני, הבנתי שאני צריכה ללמוד תרפיה באמנות. למרות שלא היה לי שום קשר לאמנות, כשסיימתי את התואר הבנתי שאני לא רק רוצה להיות תרפיסטית באמנות אלא להיות אמנית כדרך חיים.

אני כל יום מציירת ורושמת, מנייר טואלט דרך קנבס ועד קיר ענק. אני מוכנה לצייר על כל דבר שזמין לי; כשאני מקבלת השראה אני מרגישה שאני חייבת לתרגם אותה ישר למשהו ויזואלי, ויחד עם ההשראה אני גם מקבלת השראה לגודל של העבודה. אני גם כל יום כותבת שירה: כתבתי אוסף קטעים שעתידים להפוך לספר בשם ״הירח השחור״ (חלק ראשון מוצג לאור התערוכה כעת).

חלק מרכזי נוסף בעשייה שלי הוא מיצג שבו אני מופיעה כדמות מסוימת ולפעמים שרה. בנוסף אני גם מלחינה ושרה בסגנונות שונים מקלאסי ועד לראפ. כעקרון אני כל הזמן גמישה ויש לי תמיד אהבה ללמוד טכניקות חדשות במדיומים שונים, אני לוקחת את ההשראה מחיי היומיום שלי, מרגשות פנימיים המוסתרים בתוך לבי. אני רק מפנה מקום ללב לדבר ולהגיד מה הוא רוצה, כך שלפני שאני מציירת אני לא חושבת. רק אחרי שציירתי אני מנסה להבין מה ציירתי.

איזה אמן מפורסם פגשת ואיך היה?

לא פגשתי אמן מאד מפורסם, פגשתי בדרך הרבה אמנים שהשפיעו על מחשבה והתפיסה שלי, קשה לי לבחור ביניהם.

מהו פרויקט החלומות שלך וכמה כסף צריך כדי לממן אותו?

פרויקט אמנות ויזואלית שמשלב אמנים מכל העולם ביצירה איתי יחד עם אמנים מהשטחים, וגם פרויקט העוסק בסאונד, שירה ומוסיקה שבו אוציא דיסק שלם של יצירה שלי. בתוך כל אלו מאד חשוב לי לקדם את החברה שלי ואת התפיסה של האמנות בה.

מה פריט הלבוש האחרון שקנית?

שמלה מודרנית פלסטינית; אני מאוד אוהבת לבוש פלסטיני מודרני שהוא לא תפור בתפירה הקלאסית אבל מזכיר אותה.


רוצה להשתתף במדור? שלחו לנו מייל לכתובת [email protected]
לקריאת כל המדורים לחצו כאן

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden