כל מה שחשוב ויפה
בית ג׳יאקומו בלה, רומא. צילומים: M3 Studio
בית ג׳יאקומו בלה, רומא. צילומים: M3 Studio

ג׳יאקומו בלה – בחזרה לעתיד ברומא

ביתו של האמן והמעצב הפוטוריסטי ג׳יאקומו בלה נפתח למבקרים, במקביל לתערוכה במוזיאון MAXXI - מהבית אל היקום - הכוללת עבודות מקוריות של בלה לצד מחוות של אמנים ומעצבים ליוצר המשפיע

רומא מציינת 150 שנים להולדתו של הצייר האיטלקי והמאסטרו הפוטוריסטי ג׳יאקומו בלה (Balla Giacomo), ופותחת לראשונה את מה שהיה ביתו של האמן לקהל הרחב. הבית, שהיה סגור במשך 30 שנה והוכרז בשנת 2004 כאתר לשימור מורשתו של בלה, נפתח הודות לשיתוף הפעולה בין MAXXI, המוזיאון הלאומי לאמנות של המאה ה־21, ובין משרד התרבות האיטלקי. במקביל מציג המוזיאון תערוכה המוקדשת למורשת של בלה ולהשפעת הפוטוריזם על עיצוב ואמנות איטלקית, הניכרת גם כיום.

בלה נולד בטורינו בשנת 1871, חי ועבד בביתו ברומא מ־1929 ועד מותו ב־1958. הוא התגורר בדירה הממוקמת בקומה הרביעית בבניין מהמחצית השנייה של המאה ה־20 עם אשתו ושתי בנותיו, לוצ׳יה ואליסה, שהיו גם הן ציירות וממשיכות דרכו של האב. השתיים חיו יחד בבית עד מותן, בשנות ה־90 של המאה שעברה.

בלה ובנותיו בביתם, בצילום משנת 1932. צילום: MAXXI

בלה ובנותיו בביתם, בצילום משנת 1932. צילום: MAXXI

בית בלה ברומא. צילומים: M3 Studio

בית בלה ברומא. צילומים: M3 Studio

חוויית הביקור בדירת הפלאים, מלאת הצבע והדמיון, היא כמו מסע בתוך קליידוסקופ, המאפשר הצצה ליצירתו ואישיותו של בלה. משפחת בלה הפכה את חלל הבית הרומאי הבורגני ליצירת אמנות טוטאלית, והביקור בדירה הוא חוויה יוצאת דופן. החלל מהווה חוט מקשר בין עבודתו של בלה לחייו, כבר מהכניסה, דרך מסדרון שקירותיו מעוטרים בצורות גיאומטריות בגוונים של ירוק וצהוב, וביצירות אמנות אבסטרקטיות המאפיינות את בלה.

בהמשך נפתחים בפנינו חדרי המגורי, המטבח, הסלון והסטודיו. הטוטאליות שבעיצוב הבית באה לידי ביטוי בכל פריט המוצג בדירה: כלי בית, רהיטים, פסלים, רישומים ותמונות, סקיצות ובגדים שנתפרו אף הם במרחב הביתי. כך, הדירה ממחישה את כוונתם של האמנים הפוטוריסטים לעצב מחדש את העולם.

birds

בתערוכה המוצגת ב־MAXXI מוצגים פריטים שעיצב בלה עצמו: שטיחים, איורים, ציורים, פריטי לבוש ורהיטים, ולצידם עבודות של אמנים ומעצבים עכשוויים, בהשראת וברוח הפוטוריזם. האחרונים התבקשו להשיב בעבודתם על השאלה: עם אלו חומרים עכשוויים, לדעתם, היו בוחרים בלה ובנותיו לעבוד אילו היו חיים היום; שאלה שהובילה לתוצאה מרהיבה ומגוונת, הנעה בטווח שבין אמנות דיגיטלית, וידאו ארט, גרפיקה ושימוש בפלסטיק ממוחזר.

בין האמנים והמעצבים שמציגים את הדיאלוג הפרטי שלהם עם בלה ניתן למצוא את האמן האיטלקי אמיליאנו מאגי (שבעבר שיתף פעולה עם בית האופנה גוצ׳י), וגם יצרנים כמו מותג הרהיטים קאסינה, שייצר מחדש את פרגוד העץ המקורי של בלה על פי רישומים מקוריים.

קרלו בנוונוטו בתערוכה במוזיאון MAXXI

קרלו בנוונוטו בתערוכה במוזיאון MAXXI. צילומים: באדיבות גלריה מאצולי, מודנה

בלה היה ממובילי התנועה האוונגרדית שנולדה וצמחה באיטליה בתחילת המאה ה־20, בראשותו של המשורר פיליפו טומסו מרינטי. חברי התנועה אימצו את הקיום המודרני ואת המכונה והטכנולוגיה, והאמינו שאלה הם כלים ליצירת ״האדם החדש״, שזונח מסורות ישנות ופניו לעתיד.

את המניפסט הפוטוריסטי הראשון הם פרסמו ב־1909 בעיתון הצרפתי ״לה פיגארו״ והוא היווה השראה לזרמים אמנותיים אחרים, כגון הדאדא. חברי התנועה ראו את האמנות כחלק מהשיגרה היום יומית של האדם ולא כזו שמוצגת בחללים מוזיאליים. תפיסה זו עוררה נגדם את הזרמים השמרניים של תקופתם.

מחוץ לתחומי התרבות חברי התנועה הפוטוריסטית היו מזוהים פוליטית עם הפאשיזם האיטלקי ועם הקומוניזם הרוסי. עם זאת, בלה לא תמך באלימות מכל סוג שהוא. הוא הפנה את מרצו לניסיונות ארטיסטיים שעשה בביתו, כמו בדיקות חוזרות ונשנות הקשורות בשימוש של האבסטרקט ללכידת האור, וחקר תנועה ומהירות – ממאפייניה העיקריים של החברה המודרנית. הוא ראה בשילוב הרעש החזותי והתנועה בכל אספקט של החיים, מה שהוביל לשיתוף פעולה שלו עם סרגיי דיאגילב והבלט הרוסי.

אחת מנקודות השיא של שיתוף הפעולה בין השניים הייתה בעיצוב הבמה והתאורה למופע הבלט ״זיקוקין די–נור״ בתיאטרו קונסטנצי ברומא. הסט המהפכני שעוצב על ידי בלה בתאורה המדמה צבעוניות גיאומטרית על הסט בסינכרון עם המוזיקה שיוו למופע אסתטיקה מכנית בהתאם לרוח הפוטוריסטית.

יחד עם בנותיו האמניות, פעלה דירת המשפחה כסדנת אמנות, ואפשר לזהות בה את השיח המתמיד בין עבר, הווה ועתיד. הסגנון המודרני הניכר בעבודותיהם של בלה ובנותיו נראה רלוונטי כיום, כמו גם היצירה המבקשת לבנות מחדש עולם חלופי דרך שבירת מוסכמות ומתיחת גבולות.


FROM THE HOUSE TO THE UNIVERSE – CASA BALLA
מוזיאון MAXXI, רומא

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden