כל מה שחשוב ויפה
סבינה מנדל. צילום: קסני קולסניק
סבינה מנדל. צילום: קסני קולסניק

כנס מוזיאון חיפה לאמנות: ״להבריש נגד כיוון הפרווה״

פורטפוליו Promotion: לרגל 70 שנה למוזיאון חיפה - כנס שיעסוק בשאלה כיצד מאתגרים את הקאנון של האמנות בישראל / 17.11.21

כחלק מאירועי יובל ה־70 למוזיאון חיפה לאמנות, המוזיאון יערוך כנס מקצועי ייחודי, שבוחן את קיומו של הקאנון של האמנות בישראל, ואת הדרכים שמוסדות אמנות יכולים לאתגר את הקאנון. הכנס נערך בשיתוף עם אוניברסיטת חיפה והמרכז האקדמי ויצו חיפה, וירצו בו דוברים בכירים בעולם האמנות והתרבות בישראל.

הכנס שואב את השראתו מדבריו של ולטר בנימין על תפקידו של ההיסטוריון ״להבריש את ההיסטוריה נגד כיוון הפרווה״, ביטוי שהופיע במאמרו ״תזות על מושג ההיסטוריה״. ברוח זו, ניתן לומר שכיוון הפרווה של תולדות האמנות נובע מקאנון, שמוסדות אמנות גדולים מנסחים בתצוגה ובאיסוף. בשנים האחרונות עולה ביתר שאת חובתם של המוסדות הללו להיות אינקלוסיביים יותר, ובכך לאתגר את הקאנון שהם עצמם תרמו לניסוחו, שכן הוא שקובע ״מי בפנים״ וגם גוזר ״מי בחוץ״.

הכנס במוזיאון חיפה לאמנות יבחן את קיומו של הקאנון באמנות בישראל, יצביע על פערי ידע במחשבה ההיסטורית שלנו ובתצוגה של תולדות האמנות בישראל, ויציע פרקטיקות לאתגור ההיסטוריוגרפיה הרווחת כדי לכלול קולות מגוונים ושונים ככל הניתן. הוא יציע סל של אמצעים וכיווני מחשבה שיעזרו לאנשי מקצוע ולסטודנטים לא לקבל מההיסטוריה דבר כמובן מאליו, ולחפש את אלו שקולם לא נשמע, ושראוי שיישמע.

אפרים ווסה

אפרים ווסה

חנה לוי. צילום: סטס קורולוב

חנה לוי. צילום: סטס קורולוב

סדר היום:

 • 10:30-10:00, ברכות – יותם יקיר, מנכ״ל מוזיאוני חיפה, ד״ר קובי בן־מאיר, אוצר ראשי מוזיאון חיפה לאמנות.
 • 11:30-10:30, מושב ראשון: בין כותלי המוזיאון ומחוצה לו: הממשק שבין אמנות וחברה.
  אמנות ללא נמענים? האמנות כמצע לבנייתן ולאתגורן של היררכיות חברתיות – פרופ׳ יוסי יונה, פרופסור חבר לפילוסופיה של החינוך, המחלקה לחינוך, אוניברסיטת בן־גוריון בנגב.
  לנער את הסיפר בקישוריות חדשה, בכל מקום ובתזוזה מתמדת: מ״עבודה עברית״ ל״באוהאוס חברתי״ – ד״ר גליה בר אור, חוקרת אמנות ואוצרת.
 • 12:30-11:30, הפסקה: סיורים בתערוכה ״דרך חיפה״ במוזיאון חיפה לאמנות.
 • 14:00-12:30, מושב שני: כיצד נראית ההיסטוריה? סוגיות בתצוגה של תולדות האמנות בישראל.
  אמנות ישראלית – דמיון חומרי: לקראת תצוגת הקבע של אוסף האמנות הישראלית במוזיאון תל־אביב לאמנות ב־2022 – דלית מתתיהו, אוצרת בכירה לאמנות ישראלית, מוזיאון תל־אביב לאמנות.1965: שנה אחת ללא משוא פנים – איה מירון, לשעבר אוצרת לאמנות ישראלית במוזיאון ישראל, ירושלים. הגלריה לאמנות באום אל־פחם: עשייה תרבותית בצל שמרנות דתית – סעיד אבו שקרה, מקים ומנהל הגלריה לאמנות באום אל־פחם.
 • 14:30-14:00, הפסקה
 • 16:00-14:30, מושב שלישי: דיון והרצאה מרכזית
  דיון: כיצד מחנכים לקריאה אלטרנטיבית של הקאנון?
  פרופ׳ לארי אברמסון, אמן בכיר וחבר סגל בכיר בבית־הספר לאמנות רב־תחומית, שנקר; ד״ר איימן אגבאריה, מרצה בכיר בחוג למנהיגות ומדיניות בחינוך, אוניברסיטת חיפה; ד״ר דליה מנור, היסטוריונית של האמנות הישראלית ואוצרת; בהנחיית ד״ר קובי בן־מאיר, אוצר ראשי מוזיאון חיפה לאמנות.
 • הרצאה מרכזית: לקראת אפיסטמולוגיה של אינקלוסיביות – ד״ר קציעה עלון, חוקרת ספרות ואמנות בעלת הוצאת הספרים גמא.

הכניסה לכנס ולמוזיאון ללא תשלום, מספר המקומות מוגבל, הכניסה על בסיס מקום פנוי. הכנס יערך בהתאם לתקנות התו הירוק.


מוזיאון חיפה לאמנות, שבתאי לוי 26, חיפה. יום ד׳, 17 בנובמבר 2021, 16:00-10:00.

עבד עאבדי. צילום: אמיר עאבדי

עבד עאבדי. צילום: אמיר עאבדי

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden