כל מה שחשוב ויפה
תומר קאפ במוזיאון אשדוד
תומר קאפ במוזיאון אשדוד

הרשימה המשותפת // 11.11.2021

שלוש תערוכות צילום חדשות במוזיאון אשדוד, יאסוהירו סוזוקי ודני קרוון בחיפה, פסטיבל הצילום הבינלאומי בפארק הירקון, הביאנלה של ירושלים, יעקב קאופמן בבית ליבליניג

שלוש תערוכות צילום חדשות במוזיאון אשדוד

שלוש התערוכות, שיפתחו בשבת (13.11) במוזיאון אשדוד, עוסקות בפרקטיקות שונות בתחום הצילום. ״לקראת ערב, צלו של העץ ארוך יותר״, תערוכת היחיד של תומר קאפ (אוצרת: רוני כהן בנימיני) עוסקת בשאלות של זהות, שייכות, הגירה וזיכרון, כחלק מהביוגרפיה האישית של קאפ, כבן לאב ממוצא קמבודי שנעקר ממולדתו ולאם ישראלית ממוצא מרוקאי. 

דיסטורשן, תערוכת היחיד של מיכאל רורברגר (אוצרת: יעל כץ בן שלום), יוצרת מפגש בין תכנים מעולם המוזיקה והארכיאולוגיה לעולמות ויזואלים כמו איור, צילום, כתיבה. רורברגר, כתב ומבקר מוזיקה לשעבר, יוצר חלל המאפשר שוטטות בין דיסציפלינות תוך ביטול החשיבות שבין טכניקות צילום הנחשבות גבוהות ונמוכות. 

בתערוכה הקבוצית ״לונלי פלאנט״ האוצרת אנה ים, צלמת בעצמה, בוחנת את העשייה הצילומית של בני דורה דרך עבודותיהם של חמישה צלמים – איתי אייזנשטיין, יובל חי, דנה לב לבנת, אייל פריד ואתי שוורץ – העוסקים בצילום ישיר, ביציאה מגבולות הסטודיו ובצילום המציאות כפי שהיא. 

דנה לב לבנת

דנה לב לבנת

מיכאל רורברגר

מיכאל רורברגר


יאסוהירו סוזוקי ודני קרוון בחיפה

שתי תערוכות חדשות יפתחו בשבת (13.11) במוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית שבחיפה: תערוכת היחיד ״הרף עין״ של המעצב היפני יאסוהירו סוזוקי, ותערוכה לדני קרוון ״יפן של קרוון״ (אוצרת: אתי גלס גיסיס). סוזוקי יוצר אוביקטים מלאי הומור, רגש ומוזרות. הוא מוציא אוביקטים מוכרים מהקשרם ויוצק לתוכם עניין והקשרים חדשים. במרכז החלל בתערוכה מוצגת העבודה ״עלים ממצמצים״ שבה המבקר יושב על ספסל בגן וצופה בסתיו יפני ובעלים ממצמצים נושרים מהתקרה. 

התערוכה ״יפן של קרוון״ מציגה שלוש עבודות של האמן דני קרוון הנמצאות בשלושה מקומות שונים ביפן. העבודות הן פסלי גן הנמצאים ביפן וסיפורן בתערוכה עובר מתוך צילומים, מודלים, רישומים, וסרטי וידאו שהובאו מהסטודיו של האמן בצרפת ובהשאלה מגלריית גורדון וז׳אן בושה ג׳אג׳ר בפריז. היצירות כולן תלויות־מקום: הן נוצרו במיוחד למקום שבו הן מוצגות ביפן והן מתקשרות להיסטוריה, לתנאי מזג האוויר ולגיאוגרפיה של המקום. 

דני קרוון

דני קרוון. צילום: סטודיו דני קרוון

יאסוהירו סוזוקי

יאסוהירו סוזוקי


פסטיבל הצילום הבינלאומי התשיעי בפארק הירקון

פסטיבל הצילום הבינלאומי PHOTO IS:REAL שיפתח בפעם התשיעית ביום רביעי (17.11) בפארק הירקון, יכלול 90 תערוכות חוצות, 15 תערוכות פנים, מפגשים, סיורים ואירועים שבהם יציגו מאות יוצרים מהארץ ומהעולם. הנושא המרכזי של הפסטיבל השנה הוא נקודת מפגש, נושא שנבחר בשיתוף הציבור ומבטא את התחושה שלאחר תקופת הבידוד.

בין שלל תערוכות הפסטיבל יוצגו: נקודת מפגש, תערוכת הנושא המרכזית של הפסטיבל בהשתתפות 20 אמנים שנבחרו מתוך  כ־850 אמנים מ־46 מדינות שונות; תערוכת הפיינליסטים של פרס מיתר למצוינות בצילום – 20 גופי עבודות של פיינליסטים שנבחרו בצורה אנונימית על ידי חבר השופטים; 63 תערוכות חברתיות – מתוך הפעילות החברתית של ארגון PHOTO IS:RAEL המבוססת על האמונה שלכל אדם בחברה יש זכות להציג את עצמו, לשקף את עולמו לסביבה ולומר את דברו באופן ישיר ובלתי אמצעי.

בין המפגשים המתוכננים – המוזיקאית מירה עווד תפגוש את הצלמים זוכי תחרות ״דו קיום בצילום״; המשוררת שרי שביט תשוחח עם צלמי התערוכה המרכזית של הפסטיבל; ואורח הכבוד של הפסטיבל, האמן הבינלאומי רוג׳ר באלן, ישוחח עם אייל לנדסמן, המנהל האמנותי של הפסטיבל, על קריירת הצילום שלו, ויספק הצצה נדירה לצילומים שצילם בישראל בשנות ה־70.

חיים כהן. צילום: דן לב

חיים כהן. צילום: דן לב

Amanda Rowan

Amanda Rowan

Jesus Madrinan

Jesus Madrinan


birds

הביאנלה של ירושלים

המהדורה החמישית של הביאנלה של ירושלים שתפתח הערב (11.11) במתחמים ציבוריים וביתיים ברחבי העיר, תכלול תערוכות קבוצתיות וסדרה של אירועי אמנות שבהם ישתתפו למעלה מ־300 אמנים מהארץ ומהעולם. השנה פועלת הביאנלה תחת הכותרת ״ארבע אמות״, המתייחסת על פי המסורות למרחבו הפרטי של אדם. במרכזה של הביאנלה השנה עומדת השאיפה ליצור שיתופי פעולה יצירתיים המערערים את הפער בין מרחבים פרטיים וציבוריים דרך החוויה האומנותית. 

הביאנלה מורכבת משלושה חלקים; תערוכה קבוצתית #TakeMeHome שבה כל מבקר יתבקש לבחור יצירה שהיה רוצה לקחת איתו הביתה; ביאנלה בסלון, סדרה של אירועי אמנות המתרחשים בחללים פרטיים ואינטימיים; ומגוון מרחבים שבהם יוצגו תערוכות קבוצתיות במתחמים היסטוריים כמו מוזיאון מגדל דוד, סדנת ההדפס, המפעל, גלריה דואק במשכנות, אכסניית גשר ועוד.

קן גולדמן

קן גולדמן

Burcu Buyukunal

Burcu Buyukunal


יעקב קאופמן בבית ליבלינג

התערוכה ״XO יעקב קאופמן״ (אוצר: ערן איזנהמר) שנפתחה בבית ליבלינג מציגה את עבודותיו של קאופמן בשני אופנים ובשני חללים. הראשון, X – מכיל אוסף כיסאות מתקפלים שליקט קאופמן במשך שנים, ושמשמשים את היושבים בבית־הקפה שבבית ליבלינג. השני, O – עוקב אחרי תהליך חקירת חומרים, צורות ורעיונות המזכירים בהצבה יחד, מעין שדה פרחים לבן, המוצג בחלל הגלריה שבקומה שש.

בחלל נוסף, מוזמנים המבקרים להתנסות בעצמם בסטודיו פתוח במחקר חומרי בדומה לאוביקטים המוצגים בתערוכה. החוויה האישית בעשייה מייצרת רובד למידה המעשיר את המבקר בידע על צורה, מבנה וחומר.

יעקב קאופמן. צילום: איה צייגר

יעקב קאופמן. צילום: איה צייגר

יעקב קאופמן. צילום: עמרי ליבנה

יעקב קאופמן. צילום: עמרי ליבנה

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden