כל מה שחשוב ויפה
צליל בנדריהם. צילום: אלי אליהו
צליל בנדריהם. צילום: אלי אליהו

מה קורה // צליל בנדריהם

צליל בנדריהם מציגה בשבוע האיור ״היפוך מגדרי בציורים איקוניים״, עבודות שבהן היא לוקחת דימויים מוכרים והופכת את המגדר שלהם

מי? 

צליל בנדריהם, 34, יפו ד׳, תל אביב.
אתר / פייסבוק / אינסטגרם

סטטוס זוגי? 

רווקה ולא מחפשת. בבית ילדותי הייתה אלימות. זה השפיע עלי ולימד אותי איזה תפקידים אפשר לקחת בקשרים זוגיים. הייתי תלמידה מצטיינת וכיום אני לא סומכת על עצמי שאבחר בן זוג מייטיב, או אבא מייטיב לילדים.

גם על עצמי אני לא סומכת בנושא, לכן אימצתי את האל־הורות. קשה לשבור את ההעברה הבין־דורית והבטחתי לעצמי כילדה שחוותה גירושים מכוערים של ההורים והתעללות נפשית, שלא אקח שום סיכון שאביא לעולם נשמה שתעבור משהו דומה.

כיף לי הרווקות. אני שומעת את הקול הפנימי שלי באופן יותר צלול, אף אחד לא מקלל או צועק עלי. ממליצה 🙂

מה בצלחת? 

יש לי קושי פיזי לעמוד יותר מכמה דקות. אני חושבת שזה הוביל לכך שנמנעתי מלהשקיע זמן בעמידה מטבח, מה שהביא למעט חוויות הצלחה בתחום. כשלא כיף, גם אין חשק להמשיך לנסות.

אני נמנעת מלבשל ונמנעת גם מלהזמין אוכל מבחוץ, מפאת חוסר תקציבי. בתכל׳ס אני חיה על חביתות, סנדוויצ׳ים וקופסאות מאמא. את ההנאה שלי מאוכל אני מוצאת בגלידה ובפירות, אבל הבטן שלי פחות משתפת עם זה פעולה.

איפה ומתי אפשר לראות את העבודות שלך ומה כדאי שנדע עליהן לפני שאנחנו רצים לשם?

התערוכה הקרובה שלי, היפוך מגדרי בציורים איקוניים, תיפתח בשבוע הבא כחלק משבוע האיור 2021, במרכז קהילתי בית רק״ע, ליד הבית שלי. נושא התערוכה מדגיש את המסרים שמחלחלים אלינו לגבי התפקידים המגדריים שכל אחד מאיתנו נדרש לקחת על עצמו כגבר או כאישה. 

על ידי לקיחת דימויים מוכרים והפיכת המגדרים, הדימוי הופך להיות צורם ומאפשר לשאול מה צורם בו. לדוגמה, רמת הדומיננטיות שמשתקפת בהצבות של כל דמות, בלבוש או העירום שלה, ובמיקום שלה בפריים.

birds

אחרי הצבא, על חשבון המענק שחרור, למדתי שנה קרקס אווירי ב״סנדסיאל, בית הספר הגבוה ללימודי תאטרון־מחול וקרקס מודרני״. הפסקתי לפני סוף הלימודים, כי הכושר הירוד שלי תסכל אותי. עברתי לשדרות כדי ללמוד במצטבר חמש שנים  במכללת ספיר, תואר בקולנוע ואנימציה. לאחר הלימודים עסקתי באנימציית אפטר־אפקטס במשרדי פרסום, שם חוויתי לחץ שלא התאים לנפשי העדינה כציפור. 

אז התחלתי ליצור בבית ולחפש את עצמי בתחום האמנות הפלסטית, עד שנחתתי על השיטה המיחזורית ומלאת הרבדים – ציור קולאז׳ מגזרי ספרים. כל העבודות שלי עשויות מדפי ספרים צבעוניים, ספרי ילדים, גרפיקה ונופים, שאספתי לאורך השנים מהרחוב ומספריות שנפטרו מעודפים. כל כתם צבע באיור הוא פיסת נייר שונה, מספר אחר. בין הכתמים מסתתרים מילים מתוך דפי הספרים, שמוסיפים עוד רובד של משמעות ליצירות.

איזה אמן מפורסם פגשת ואיך היה? 

את היצורים הסרוגים של גיל יפמן, זכיתי להכיר כלפני עשור, מה שגרם לי לקפוץ על ההזדמנות לעשות אצלו סדנת ליבוד בובות לפני כשלוש שנים. היה נהדר וקצר מידי. 

מהו פרויקט החלומות שלך וכמה כסף צריך כדי לממן אותו?

יש אינסוףףף. כסף זה זמן, אז אם היה לי מלא זמן הייתי לדוגמה לוקחת את הגרפיטי קולאז׳ שאני עושה, ומגדילה אותו לענק, מרכיבה ערכות DIY ליצירת איור קולאז׳ בבית. 

אני אוהבת גם לתפור ביד ולרקום, הייתי גם לומדת מכונת תפירה. אני רוצה גם לצייר נובלה גרפית, ליצור הדפסים על טקסטיל, לגלף פסלים, לחקור מנגנונים של צעצועים מכנים, להדביק לנסר וליצוק.

הג׳וק האחרון שנכנס לי זה לעשות שטיחים מצויירים כאלה משוגעים. מה שמונע ממני לעשות את זה עכשיו, הוא העובדה שאני לא יודעת איפה קונים אקדח שטיחים בארץ (אני אוהבת מהר) ולהזמין מהאינטרנט והדואר מרתיע אותי. 

מה פריט הלבוש האחרון שקנית? 

בדומה למשלוחי אוכל, גם לקנות בגדים נראה לי בזבוז כסף. הרחוב מאוד נדיב איתי, כבר שנים שאני מוצאת מידי פעם שקיות ענקיות של בגדים על ספסלים. גם חברות מפרישות מקום בארון מפאת שיגעון הקפיטליזם.

למזלי המידה שלי היא וואן־סייז, כך שכל הבגדים האלה מתאימים לי. אולי זה קשור לתשובה של ״מה בצלחת״: השקית האחרונה שמצאתי הייתה בספסל בירושלים, מחוץ לתחנת רכבת. נסעתי לשם כדי להביא את היצירות שלי להצבה של הבינאלה ירושלים. בהזדמנות זו, אודה לאישה שעשתה ניקיון בארון, הייתה במידה שלי והיה לה טעם טוב בבגדים.

שבוע האיור 2021
18-27.11 ברחבי העיר תל־אביב-יפו
הצטרפו לסיורים של פורטפוליו בשבוע האיור 2021 >>


 

רוצה להשתתף במדור? שלחו לנו מייל לכתובת [email protected]
לקריאת כל המדורים לחצו כאן

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden