כל מה שחשוב ויפה
נלי אגסי ומאיה רביב, המשוטטת. צילום: יעל שמידט
נלי אגסי ומאיה רביב, המשוטטת. צילום: יעל שמידט

אירועים במסגרת התערוכה ״המשוטטת״ בבית ליבלינג

פורטפוליו Promotion: נלי אגסי ומאיה רביב מתייחסות לשאלה ״מהי העיר הלבנה״ באמצעות המשוטטת – דמות נשית המהלכת בעיר הלבנה, לובשת ופושטת את בנייניה כמו שמלות. מיני כנס, סיור בתערוכה ושיח עם האמניות בשבועות הקרובים

התערוכה ״המשוטטת״ מוצגת בחדר הפרויקטים בבית ליבלינג, מרחב שאליו מוזמנים יוצרות ויוצרים מתחומים שונים לבוא ולקחת חלק פעיל בחקירה ביקורתית של השאלה ״מהי העיר הלבנה״, כחלק ממחקר אלטרנטיבי, שיתופי ומתמשך הרואה בעיר הלבנה פלטפורמה לדיון עכשווי על שימור, עירוניות, זהות ותרבות בתל אביב. חדר הפרויקטים הוא הקצה הפתוח של תערוכת הקבע בבית ליבלינג, המספרת את סיפור העיר הלבנה כנקודת מוצא לסיפור מתהווה.

בתערוכה השלישית בחדר הפרויקטים, ״המשוטטת״ (אוצרת: סברינה צגלה), מתייחסות האמנית נלי אגסי והאנימטורית מאיה רביב לשאלה ״מהי העיר הלבנה״ באמצעות המשוטטת – דמות נשית המהלכת בעיר הלבנה, לובשת ופושטת את בנייניה כמו שמלות. המשוטטת מבקשת לפענח את העיר המשתנה כאילו הייתה אריג, בניסיון לנכס אותה מחדש באמצעים שנתפשים כנשיים. אגסי ורביב מציעות מערכת יחסים חדשה בין המשוטטת לעיר תוך הצפת זיכרון נשכח של חזון, עשייה ונוכחות נשית במרחב העירוני התל אביבי.

המשוטטת היא גם אדריכלית, מרכיבה ומפרקת את סביבתה. דמותה נבנית בסדרת קולאז׳ים שעשויים מתוכניות אדריכליות היסטוריות של שלושה מבנים ציבוריים שתוכננו בשנות ה־30 וה־40 על ידי נשים, עבור קהילת הנשים בעיר ובהזמנת ארגוני נשים, והיא נטועה במרחב העירוני של תל אביב המוכר לה היטב.

שיטוטה הנינוח עומד בניגוד לקצב של העיר הנמצאת בתנועת שינוי מתמדת, אז כמו היום, משנות ה־30 שבהן נבנה המרחב הפיזי הנקרא כיום ״העיר הלבנה״, ועד ימינו אנו, המתאפיינים בצמיחת מגדלים, פרויקטים של פינוי בינוי, שימור ופיתוח עירוני מואץ. המשוטטת עדה לתהליכי ההשתנות, לצמיחה, לבליה, להתרוקנות ולשכחה של החזון שמתוכו נוצרה העיר.

בעבודתן שאבו אגסי ורביב השראה מספרה של היסטוריונית האדריכלות ד״ר סיגל דוידי, ״בונות ארץ חדשה״, העוסק באדריכליות ובארגוני נשים בתקופת המנדט.

מיני כנס – המשוטטת והעיר המודרנית

9.12.21 | יום חמישי | 20:00 | זום

דמות ״המשוטט״ שימשה את הוגי המאה ה־19 לתיאור החוויה האורבנית המודרנית. בכנס זה נבקש להשאיל דמות זו ולדון בה כדמות נשית כדי לבחון את היחסים בין העיר המודרנית לבין הנשים שהגו, תכננו, עיצבו, יזמו ופעמים רבות גם מימנו אותה.

דמות המשוטטת מבטאת שינוי במעמד הנשים שחל במאה ה־20 אחרי שבמאות הקודמות לא היו להן אפשרויות שוות לפעולה ונראות במרחב העירוני שהוגדר בעיקרו כגברי. בכנס ננדוד בין תקופות, ערים ויבשות ונבחן את האתגרים שהציבו ערים אלה ואת התקוות שעוררו בקרב נשים שחיו ופעלו בהן. שלוש חוקרות בינלאומיות הוזמנו להתייחס לנושא. הכנס, המוקדש למפגש בין המשוטטת לעיר המודרנית, מתקיים כחלק משיח על התערוכה ״המשוטטת״. בכנס ישתתפו שלוש חוקרות בינלאומיות: דספינה סטרטיגאקוס, סיגל דוידי ומרי פפצינסקי

״המשוטטת״ ו״האדריכלית״: מודלים סותרים של מודרניות נשית? – דספינה סטרטיגאקוס

ההרצאה מתמקדת במאמצים של נשים בברלין בראשית המאה העשרים לייצר מרחבים אדריכליים לעצמן וחושפת רעיונות סותרים לגבי ההעצמה של נשים עירוניות באמצעות הדמויות של ״המשוטטת״ ו״האדריכלית״.

דספינה סטרטיגאקוס היא כותבת והיסטוריונית. המחקר שלה בוחן כיצד כוח ואידאולוגיה מתפקדים באדריכלות, בין אם ביצירה של מרחבים ביתיים ובין עם ביצירה של אימפריות גלובליות.

אדריכליות וארגוני נשים בארץ ישראל המנדטורית – סיגל דוידי

אדריכליות השאירו חותם על האדריכלות המקומית, הפיצו את רעיונות האדריכלות המודרניסטית וקדמו אותה. הן תכננו מגורים ובנייני ציבור גדולים, רבים מהם הוזנחו ונשכחו. ההרצאה מציגה את עבודתן של האדריכליות לוטה כהן, אלזה גדעוני מנדלשטם וג׳ניה אוורבוך ואת תרומתן להתפתחות החברה היהודית בתקופת המנדט, על ידי תכנון מוסדות חברתיים עירוניים שיזמו ארגוני הנשים ויצו, מועצת הפועלות וליגת נשים לישראל (לנ״י).

סיגל דוידי היא אדריכלית והיסטוריונית של אדריכלות. מחקריה עוסקים בקשר שבין אדריכלות מודרנית בתקופת המנדט בישראל, לבין לאומיות, הגירה, מגדר וזקנה.

המשוטטת באמצע המאה ה־20: העיר של סימון דה בובואר – מרי פפצינסקי

ההרצאה תעסוק במסע שערכה סימון דה בובואר בשלהי שנות הארבעים לכמה ערים בארה״ב ומתייחסת אל החוויות שלה כאישה רווקה, לא צעירה, זרה וביסקסואלית במרחבים עירונים מודרניים. בהתבסס על התיאורים של המסע הזה שכתבה דה בובואר, מתייחסת פפצ׳ינסקי אל הפוטנציאל – ואל המגבלות – של העיר המודרנית ככוח משחרר עבור נשים.

מרי פפצינסקי היא היסטוריונית של אדריכלות, אוצרת וסופרת, שחיה בברלין. מחקריה עוסקים במגדר באדריכלות, באורבניזם ובביוגרפיות של נשים אדריכליות.


נלי אגסי ומאיה רביב | המשוטטת
אוצרת: סברינה צגלה
בית ליבלינג, אידלסון 29, תל אביב

סיור ושיחה עם האוצרת סברינה צגלה בתערוכה ״המשוטטת״
19.11.21 | בשעה 12:00 | 30 ש״ח בהרשמה באתר

שיח אמן בתערוכה המשוטטת על נלי אגסי ומאיה רביב
28.11.21 | יום ראשון | 20:00

מיני כנס – המשוטטת והעיר המודרנית
9.12.21 | יום חמישי | 20:00 | זום

נעילה: 18.12

birds

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden