כל מה שחשוב ויפה
דרורית קפלן בתערוכה שם הגדולים
דרורית קפלן בתערוכה שם הגדולים 7

דרורית קפלן: השכנים נאים בעיניי

שבוע האיור 2021: דיוקנאות השכנים בבניין אחד ביפו מוצגים ביצירות וידאו ארט שלוכדות את האישיות הצבעונית של כל אחד. האוצרת חגית פלג רותם על התערוכה ״שם הגדולים 7״

בניין אחד ביפו, שנבנה לפני כשבע שנים, עומד במרכזה של תערוכת וידאו־ארט בשבוע האיור – ״שם הגדולים 7״. בתערוכת יחיד ראשונה וייחודית, שנפתחת הערב (18.11), דרורית קפלן מציגה 10 דיוקנאות, שבכל אחד מהם מתועד אחד השכנים בבניין שבו היא מתגוררת. קפלן מציירת על לוח דיגיטלי ועורכת כל דיוקן לווידאו ארט קצר.

לכל אחד מהשכנים היא מוסיפה מוטיבים וצבעוניות שמייצגים את האישיות וסגנון החיים הייחודי שלהם, ולכך נוסף רובד מוזיקלי של המוזיקאי דרור בן־נתן, שחיבר פס־קול מקורי לכל יצירה, על פי הרמזים לאישיות ופאלטת הצבעים של הדמות. התוצאה היא פסיפס של דיוקנאות המתהווים לנגד עינינו, מוצגים על גבי 10 מסכי מגע, בחלל יפהפה עם תקרת קשתות גבוהה, באחד ממבני הכורכר של יפו העתיקה.

ההשראה לתערוכה נבעה משם הרחוב, ומהמרקם המיוחד של יחסי שכנות טובה בבית משותף, בקהילה הטרוגנית, יהודית וערבית, שיחד חוצה את חיי היומיום – פה משאילה כוס סוכר ושם שומרת על הילד לרגע. פשוט שכנים. יחסים שנרקמו בעדינות, ואולי נבטו בזכות העובדה שכולם נכנסו יחד לגור בבניין שרק נבנה, מצב די נדיר בנוף העירוני היפואי.

״ב־2014 התחילה בנייה של הפרויקט על מגרש חניה לשעבר בגבעת עליה – שכונה בחלק הדרומי של יפו על גבול בת ים״, מספרת קפלן. ״בהתחלה נתקלנו זה בזה מדי פעם באתר הבנייה, קוני הדירות שבאו לראות את ההתקדמות, ולאט לאט התחלנו להכיר אחד את השני, נפגשנו בבית קפה ביפו ומשם התחלנו לנהל קשר ואפילו הקמנו קבוצת וואטסאפ. מעין ועד בית עוד לפני שהיה בית.

birds
דרורית קפלן

חוויית השכנות כאן, לפחות מבחינתי, הרבה יותר מועצמת ממה שחוויתי במרכז תל אביב, ולדעתי באזור כמו יפו אי אפשר אחרת – יחסי שכנות הם צורך וברכה

״כשנכנסנו לגור בבית החדש, בתקופה הראשונה הייתה התלהבות משותפת, עשינו אסיפות ותקופה מסויימת היה אפילו חוג פילאטיס לכולנו בחצר של אחד הבתים. על כל נושא היה מתעורר דיון ער (גדר מסביב לבית או להשאיר אותו ללא בידוד, כחלק מהשכונה וכד׳). בהמשך התחילו המורכבויות של החיים וקצת לקחנו מרחק, עד שעם הזמן המצב התקבע על נורמה מבורכת, בלי דרמות. יפו מספקת מספיק דרמות מסביב״.

בינתיים השתנה קצת הרכב השכנים וחלק מהדירות הושכרו. ״אבל האופי המשפחתי נשאר – כל שכן חדש מתקבל בשמחה וסקרנות ובתקופות הסגר בקורונה היו ארוחות משותפות. חוויית השכנות כאן, לפחות מבחינתי, הרבה יותר מועצמת ממה שחוויתי במרכז תל אביב ולדעתי באזור כמו יפו אי אפשר אחרת – יחסי שכנות הם צורך וברכה״.

אמנית, עורך דין, רופאה, טריאתלונרית

״שם הגדולים הוא שם כל כך פומפוזי והמחשבה על הפער בין השם לחיי היומיום של אנשים רגילים, בעיר לא רגילה כמו יפו, הובילה לרעיון של ציור דיוקן. דיוקנאות באופן מסורתי היו דרך להאדיר ולהציג אנשים חשובים. הציור של האנשים שחיים איתי וסביבי מעניק להם מקום ומדגיש את החשיבות של כל אדם״, היא אומרת.

העבודה על הדיוקנאות התחילה בגישוש עדין, והתגבשה לאורך מספר חודשים לחוויה רגשית וחברתית. קפלן לא יכלה לשער מראש את כמות העבודה, כמו גם האמוציות ורמת החשיפה האישית והאמוציות שהיא מעוררת. את השכנים (וגם דיוקן עצמי) היא מציגה בכל סרטון בתמציתיות:

״דירה 1 – דרורית. אמנית ומעצבת, גרושה, בת זוג של גיא, אמא של איתי, הגיעה מצפון תל אביב לפני 6 שנים, נולדה בקיבוץ ניצנים; דירה 2 – ניר. שף ורווק הגיע לכאן מדרום תל אביב לפני 5 שנים, נולד בתל אביב; דירה 3 – ווליד. עורך דין, נשוי לנג׳אח, אבא של נרימאן, חאלד וסאוסן, הגיע לכאן מיפו לפני 6 שנים, נולד ביפו; דירה 4 – סוהא. רופאה, פרודה, אמא של אלי ועמרי, הגיעה לכאן מנצרת לפני 5 שנים, נולדה בנצרת. דירה 7 – עדנה. פנסיונרית וטריאתלונרית, גרושה, אמא של שרון, עמית ואפרת, הגיעה לכאן לפני שנה מרמת גן, נולדה בחדרה״.

כך, כל דירה בבית המשותף מקבלת ייצוג, ונוצרת תחושה של היכרות וקרבה – גם עבור הצופים בתערוכה.


שם הגדולים 7 I דרורית קפלן
אוצרת: חגית פלג רותם
הגלריה בסמטת רבקה ושלמה אבולעפיה (יפת 30), יפו. פתיחה: 18.11, נעילה: 27.11, שבוע האיור תל אביב.
שיח גלריה עם האמנית והאוצרת יתקיים בתערוכה בשבת, 27.11, בשעה 12:00.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden