כל מה שחשוב ויפה
פרויקט SPLASH, גינת מנשיה בתל אביב. צילומים: אמיר יעקבי
פרויקט SPLASH, גינת מנשיה בתל אביב. צילומים: אמיר יעקבי

מה הולך // כדורסל וצבע בתל אביב, סינמטק לילדים בחולון

תל אביב מצטרפת לפריז וניו יורק עם מגרש כדורסל צבעוני במיוחד; סינמטק הילדים החדש, ראשון בישראל ומסוגו בעולם, נחנך במדיטק חולון

ספלאש של צבע וכדורסל בתל אביב

אחרי מגרשי הספורט הצבעוניים שהוקמו בפריז, ניו יורק, מיאמי וליסבון, ביום ראשון הצטרפה לרשימה גם תל אביב עם Splash Project – פרויקט צבע, אמנות, ספורט וקהילה, שנחנך בגינת מנשייה, בשיתוף עיריית תל־אביב-יפו ובית השאנטי. מטרת הפרויקט, הפועל ללא מטרות רווח, להפוך מגרשי ספורט למעוצבים ומסוגננים על ידי אמנים שונים, לצבוע אותם בשיתוף ולמען הקהילה, ליצור תרבות חדשה, ובכך לעודד את כל קהל המשתמשים הפוטנציאלי להגיע למגרשי הספורט ולאמץ אורח חיים ספורטיבי ובריא. 

את הפרוייקט שמשלב אמנות רחוב, ספורט ועשייה קהילתית הוביל ליאם שרם – יזם צעיר בן 24 שרתם את חברת הצבע נירלט כנותנת חסות ראשית. שרם ראה מגרשים דומים בעולם והחליט להרים את הכפפה גם כאן. בביצוע צביעת המגרש לקחו חלק בני נוער מבית השאנטי, שסייעו בתהליך הצביעה יחד עם הצוות המקצועי של הפרויקט.

על עיצוב מגרש הכדורסל הופקד עדי נחום – אמן ומעצב גרפי הפועל בזירה הבינלאומית. בין עבודותיו פרויקטים שונים עם ג׳סטין ביבר, נשיא ארצות הברית ג׳ו ביידן, קבוצת NBA ועוד. לאור הצלחת שיתוף הפעולה עם עירית תל אביב, יחלו שרם וחברת נירלט, לעבוד בקרוב על מגרש נוסף בדרום הארץ.

״מאחר וזה המגרש הראשון בפרויקט בישראל, רציתי לתת כבוד לעיצוב המקורי של מגרש הכדורסל הקלאסי ושהשינוי בו יהיה מינימלי ובעיקר מבוסס עליו״, אומר נחום. ״זה אמר שהעיצוב המחודש יהיה בנוי מהצורות הגאומטריות של הלייאאוט (מערך) המקורי בלבד של מגרש כדורסל, אבל בסידור ובמיקום שונה של קומפוזיציה, סוג של פירוק והרכבה מחדש. לגבי הצבעוניות – היא מסמלת את העיר תל אביב: משהו שמח, בוהק, קייצי ותואם גם את האווירה של העיר, כמו גם את צבעי הלוגו של העירייה; משהו שלא היה מתאים לכל עיר אחרת״.

עם השקת הפרוייקט אמר שרם, שמטרת־העל בעשיה הזו היא להבטיח לקהילה גישה חדשנית, מרעננת ומזמינה לפעילות ספורטיבית, באמצעות שיפור ושימור מגרשי ספורט עירוניים באמצעות עבודות אומנות ייחודיות. ״דרך פרויקט מסוג הה, אנחנו מנגישים ומעודדים אוכלוסיות נוספות מעבר לקהילת אוהבי כדורסל הרחוב, להכיר את ענפי הספורט השונים ולאמץ אורח חיים ספורטיבי. השאיפה היא להמשיך את פעילות הפרויקט דרך תחרויות ופעילויות שונות במגרשים המעוצבים ולהמשיך ליצור ולעצב מגרשים נוספים ברחבי תל אביב וברחבי הארץ״.

סינמטק לילדים בחולון

בשבוע שעבר נחנך במתחם המדיטק חולון סינמטק הילדים החדש, שנבנה ותוכנן כבית קולנוע במיוחד לילדים, ראשון בישראל וראשון מסוגו בעולם – עם ספות צבעוניות שעוצבו במיוחד לצפייה משפחתית או עם חברים, פופקורן ב־10 שקלים בלבד וסרטים על מסך גדול, עם מערכות הקרנה וסאונד מהמתקדמות בעולם, בדיוק כפי שצריך לצפות בקולנוע (ולא במסכים הביתיים).

 הסינמטק החדש יציע חווית צפיית סרטים ייחודית לילדים ולכל המשפחה, סרטים קלאסיים ועכשוויים, סרטים בינלאומיים ממדינות שונות שאינם מוצגים בבתי קולנוע מסחריים, סרטים אילמים בלווי מוסיקלי חי, וכן סרטים חדשים והקרנות טרום בכורה. עוד יתקיימו במקום הקרנות מיוחדות בנושאים שונים, יוצגו קטעי סרטים שנערכו והותאמו במיוחד לילדים.

סינמטק הילדים במדיטק חולון. צילומים: טל ביטרמן

סינמטק הילדים במדיטק חולון. צילומים: טל ביטרמן

הקרנות הסרטים ילוו בפעילות העשרה קולנועית מגוונת הכוללת, בין השאר, פסטיבל קולנוע בינלאומי לילדים, סדנאות דיבוב, סדנת אנימציה, סדנת אפקטים מיוחדים, סדנת איפור ועוד. הכוונה היא שפעילות הסינמטק תסייע בקירוב ילדים ובני נוער לאמנות הקולנוע ושהוא יתווסף ויהווה חלק בלתי נפרד מהמדיטק, מתחם התרבות הרב־תחומי של העיר ויצטרף אל שאר מוסדות התרבות הפועלים במסגרת זו.

הסינמטק הוקם במקום אולם ״הביצה״ הוותיק של המתחם שצורתו ביצה עגולה. הוא פורק עד היסוד ועוצב ונבנה מחדש כבית קולנוע צבעוני ומשוכלל ובו 104 מקומות ישיבה ייעודיים לקהל צעיר. אולם הקולנוע תוכנן על ידי האדריכל שאול קנר, המתמחה בתכנון מרכזי בידור ואולמות קולנוע (רשת סינמה סיטי ובתי קולנוע נוספים), והוא מעוצב בסטנדרט בינלאומי ומצויד בטכנולוגיות המתקדמות ביותר.  

דני וייס, מנכ״ל המדיטק, ציין במעמד הפתיחה שדווקא בתקופה שבה עסק עולם התרבות כולו בהישרדות, במדיטק המשיכו ליצור ולהפיק, וכעת הגיע הזמן להציג את התוצר החדש שמטרתו לחשוף את הילדים לאמנות הקולנוע, להרחיב את המבט התרבותי־חברתי שלהם ולתת להם גישה לתרבויות נוספות, לשפות אחרות ולמנהגים וצורות חשיבה שונות. 

birds

את הסינמטק ינהל אלון רוזנבלום שאמר: ״כמי שגדל מגיל צעיר בבית קולנוע שסבא שלי בנה ברמת גן (אורדע, הקולנוע הראשון בעיר) נשאבתי לעולמות קסומים, לסיפורים מרגשים, לתרבויות שונות ולחוויות רגשיות מועצמות. סינמטק הילדים ינסה לשחזר את החוויה הזו שנשארה אצלי בלב ובראש מאז. אנחנו נהיה בית קולנוע לילדים סקרנים וחוקרים. נאפשר לילד לגלות את העולם הפרטי שלו וללמוד על הרגשות שלו תוך שהוא מגלה את עולם הקולנוע הקסום והמרגש ודרכו את העולם שאנו חיים בו״. 

הכניסה לאולם פטורה מתו ירוק ואין צורך בבדיקת קורונה. הסינמטק יפעל במהלך כל השבוע (כולל בשבתות) סינמטק הילדים יציע מנויים וכרטיסים: מנוי ללא הגבלה יוצע לרכישה בעלות של 390-440 ₪. כרטיסים ימכרו בעלות של 25-32 ש״ח.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden