כל מה שחשוב ויפה
צבעי השנה 2022 של נירלט (מימין) וטמבור. צילומים: תמוז רחמן; בועז לביא ויונתן בלום
צבעי השנה 2022 של נירלט (מימין) וטמבור. צילומים: תמוז רחמן; בועז לביא ויונתן בלום

צבעי השנה 2022: לחבק, לאמץ ולהעז לחלום

צבעי השנה 2022 של נירלט וטמבור מבקשים להשיב רוגע ואיזון לחיים שהשתבשו, באמצעות שילוב של הכרה מפוכחת במציאות החדשה ורגליים על הקרקע עם רצון לרענן את הקיים

כמידי סוף שנה אזרחית, ורגע לפני שחברת פנטון, הכוהנת הגדולה של חיזוי הצבעים משחררת לעולם את בשורת צבע השנה שלה לשנת 2022 הניצבת בפתח, חברות הצבע המקומיות כבר עשו זאת. חברת נירלט בחרה ב־Embrace, שגונו נע בין טרקוטה לפודרה; ובחירתה של חברת טמבור, שזכתה לכותרת Dare To Dream – העזה לחלום בתרגום חופשי- היא Aqua Pool, צבע ממשפחת הכחולים־ירוקים, שלו הוסיפה אדום כצבע מחזק.

לצבעים, כידוע, נכרכים הקשרים רגשיים ואסוציאטיביים שמזוהים איתם. וכך, אחרי שנתיים לא פשוטות ומציאות חדשה שגם בימים אלה לא חדלה לתעתע, שמות הצבעים כבר מרמזים על רציונל בחירתם, ומנסחים, כל אחד בדרכו, מענה למארג מורכב של חיים שקיבלו תפנית. למרות שהם שונים, ההקשרים שמקופלים במהות צבעם מבקשים להשיב רוגע ואיזון לחיים שהשתבשו, באמצעות שילוב של הכרה מפוכחת במציאות החדשה ו״רגליים על הקרקע״, עם רצון לרענן את הקיים, וקריאה להעז לחלום קדימה והלאה.

בחירת הצבעים אינה אקראית ואינה נעשית ״בשליפה״. בבסיסה עומדים חשיבה רבה ומערך שלם של ניתוחי התרחשויות, והתייחסויות להלכי רוח עכשוויים ולעולמות תוכן כלכליים, חברתיים, פוליטיים ותרבותיים, כשהתכלית היא לדייק אותה כך שתגלם את המצב הנתון ״ותדבר״ אל הציבור.

״מדובר בתהליך אנליטי ומעמיק, שבוחן את הלכי הרוח העכשוויים וחותר לתרגם ולאפיין אותם באמצעות צבעים״, אומרת האדריכלית ניבה יחיאב, מי שניהלה את תחום האדריכלים, העיצוב וההשראה בחברת טמבור, והיום משמשת כיועצת עצמאית לחברה. ״השאלה המרכזית שעמדה בפנינו השנה הייתה האם אנחנו הולכים לכיוון הנחמה, למקום הבטוח והניטרלי, או שמא מכוונים למעלה, למקום ששואף להתרומם מהמציאות שידענו למקום חדש״.

Aqua Pool של טמבור. צילום: בועז לביא ויונתן בלום

Aqua Pool של טמבור. צילום: בועז לביא ויונתן בלום

Embrace של נירלט. צילום: תמוז רחמן

Embrace של נירלט. צילום: תמוז רחמן

דברים ברוח דומה אומרת גם האדריכלית הדס כהן, מנהלת תחום אדריכלים והשראה בחברת נירלט, שיחד עם המעצב והטרנדולוג גיל רויטר, שמייעץ לחברה, היו אמונים על בחירת צבע השנה. ״מאחורי הבחירה יש כיוון ויש לוגיקה. שאלנו את עצמנו מה עבר עלינו בשנתיים האחרונות ומה קורה עכשיו. אי אפשר להיות מנותקים ממציאות שכל כך שינתה את פניה, והולידה שגרת חיים אחרת משהכרנו ותהליכי התנהלות שונים משהורגלנו להם. המטרה שהגדרנו לעצמנו הייתה לזהות תשובה מושכלת ומנומקת לכל אלה״.

בשנה שעברה בחרה טמבור ב־Morning Clay, צבע ורוד שהוגדר במצע הרעיוני כחיבוק של רוגע שלו היינו כה זקוקים, ובחירתה של נירלט הייתה לבן שלגיה, שביקש לסמן פתיחה של דף חדש שינטרל את רעשי הרקע. בשני המקרים, אפשר לראות בבחירות לקראת 2022 סוג של המשך ופיתוח של הרעיונות שניתבו את בחירת הצבעים אשתקד, תוך הוספת רבדים הלוקחים אותם צעד קדימה.

גם עכשיו, כמעט שנתיים אחרי שהחל מחול השדים שטרף את קלפי החיים כפי שהכרנו אותם, הבית הוא עדיין העוגן הבטוח, ושתי החברות אכן מתייחסות לכך בשיקולי הבחירה שלהן. ״היה ברור לנו שצריך גון ש׳מתכנס׳, אך בה בעת גם ביקשנו להסתכל קדימה״, אומרת יחיאב.

״הגון שנבחר, אקווה פול, הוא לשיטתנו צלול ובהיר, אוורירי ואפילו שכלתני; כזה שמזמין לצלול פנימה ולהפעיל את המודעות, ובכך גם לפקוח את העיניים ולהניע/לייצר תחושה של שלווה וחופש. האדום נבחר כצבע לווין, צבע מחזק שקורא להעז לעשות זאת, כשבמישור האסתטי של הבית הוא יכול להוות קריצה של העזה ועניין, ובהסתכלות רחבה יותר, בתכל׳ס, לייצר שינוי מיוחל ומציאות אחרת״.

צילום: תמוז רחמן

צילום: בועז לביא ויונתן בלום

את מציאות היומיום שאחרי שלגיה, בחרה חברת נירלט לראות כחזרה לשגרה בצבע המוגדר על ידה כמואר ואופטימי, ושמשמעות שמו מעידה עליו יותר מכל – לחבק ולאמץ את המצב הקיים ללא חששות.״רצינו צבע שיחבר בין תחושות החמימות וה׳קוזיות׳ שהבית אמור לספק לדייריו, לבין הרצון לצקת לתוכו רעננות וקלילות״, אומרת כהן.

״צבע הטרקוטה שחווה עכשיו קאמבק מספק את החמימות אך הוא קצת כבד ואף אין בו את הממד המרענן שרצינו. לכן בחרנו בגון בהיר יותר, שמכיל את שני הממדים; את החמימות של הטרקוטה עם המוארות של הפודרה, ששילובם ביחד מייצר רוגע נעים אופטימיות וביטחון, לצד עניין מתוחכם״.

כך, שני הצבעים המוצעים הם פרשנויות שונות שנשענות על בסיס רעיוני דומה למדי שחושב ונבחן לעומק. שניהם משתלבים מצוין במנעד סגנונות עיצוב – קלאסי, בוהו־שיק, אקלקטי ועוד – כמו גם עם חומרים שונים כעצים, מתכות, בטון וחומרים נוספים לסוגיהם, כשבנקודה זו נכנסות לתמונה נטיות הלב והעדפות הטעם האישיות.


טמבור | צילום: בועז לביא ויונתן בלום; ארט־דיירקשן: ניבה יחיאב; סטיילינג: מאיה לבנת הרוש
נירלט | צילום: תמוז רחמן; ריהוט, מוצרי הום־סטיילינג והלבשה: רשת ביתילי

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden