כל מה שחשוב ויפה
טל סימון. צילומים: אנטון סברדלוב
טל סימון. צילומים: אנטון סברדלוב

טל סימון ושל חכים בגלריה בארי

פורטפוליו Promotion: טל סימון ושל חכים מביטים על הקיבוץ מבפנים ומבחוץ בתערוכה A Blue Marble, שתיפתח ביום שישי 10.12 בגלריה בבארי. אוצרת: זיוה ילין

הגולה הכחולה (THE BLUE MARBLE), הוא שמה של תמונה מפורסמת של כדור הארץ שצולמה בחלל על ידי צוות אפולו 17 בשנת 1972 בדרכם לירח. התמונה מציגה את שטח פניו של כדור הארץ בשלמותו, מואר כולו, והיא מבין התמונות הראשונות שהצליחו לתעדו כך. ממרחק רב של כ־29,000 קילומטרים, הכוכב נראה לאסטרונאוטים כגולה כחולה וקטנה ומכאן שמו של התצלום.

טל סימון ושל חכים, בוגרי מגמת האמנות בנופי הבשור, בני אותה כיתה, בני קיבוץ בארי שעזבו לפני מספר שנים ולמדו בבצלאל, במחלקה לאמנות ובמחלקה לארכיטקטורה, מביטים על הקיבוץ מבפנים ומבחוץ. כמו אסטרונאוטים המביטים ברגישות על ביתם, ספק קרובים, ספק רחוקים, הם נוגעים בנושאים של קרבה, ריחוק, געגוע, נופים משתנים, עבר, הווה ועתיד הקיבוץ, המקום והבית.

של חכים

של חכים

של חכים משלב את הכשרתו האדריכלית ומבטו האנליטי על המרחב עם אמצעים אמנותיים והבעתיים – רגש, היכרות אישית ואפשרות ההתבוננות פנימה באופן המגיב אל המקום, אל הבית. כלי המחקר האדריכלי וחומרי הגלם שלו – שרטוט, מודל, סריקות פוטוגרמטריות, מחשב נייד על שולחן עבודה – הופכים בחלל הגלריה למרכז היצירה. היציאה מגבולות המשרד אל הגלריה הקיבוצית מהווה הזמנה לשיחה שקופה ופתוחה בנוגע למתח שבין קולקטיביות וחלוקה, האחדה והפרדה.

באמצעות חקירה אנליטית מחד ואינטימית מאידך חכים מייצר נקודת מבט חדשה על הקיבוץ. מתוך הרצון לדיון שקוף בנושא ה״בית״ במובן הרחב, הוא בוחר להתרכז במה שחומק מן העין, באלמנטים ה״שקופים״, המכתיבים את אורחות חיינו – גדרות, מדרכות ומדשאות הקיבוץ. כל אלו מתווים את דרכנו – לאן נלך ובאיזה אופן, מה שייך לי ומה לשכן, היכן מותר והיכן אסור. חכים דוגם מקטעים מאותם אלמנטים תכנוניים ברחבי הקיבוץ ומייצר מהם מעין אוביקט/דגם דיגיטלי חדש.

טל סימון

טל סימון

טל סימון מייצר קומפוזיציות גדולות הנעות על הרצף שבין ציורי נוף (landscape) לנופים פנימיים (mindscape). הציורים האקספרסיביים של סימון מציגים סביבות דחוסות, קטועות ודינמיות, צבעוניותם עזה, כמעט כאוטית, כשהאלמנטים השונים שבהם נתונים במאבק מתמיד על תנאי הופעתם. כתמים גסים מכסים קווים עדינים, מחיקות בלבן אטום עולות בגסות על משטחי פסטל צבעוניים, אקריליק יבש על שמן רטוב, שכבות אחדות משויפות, מקולפות ונשרטות על מנת לחשוף שכבות מוקדמות יותר – מעין חלונות הצצה על ההיסטוריה של הציור.

בתערוכה זו, הוא שב לביתו בקיבוץ, שם נדמה כי הזמן כמעט עצר מלכת, ומתבונן בשינויים הקטנים־גדולים, השדה שנקצר, גגות האסבסט שהוחלפו, הגינה של אמא שגדלה מאז הביקור האחרון. התהוות זו משתקפת בציורים, כמו בצופה, שזהותם נתונה בהתגבשות מתמדת.


טל סימון ושל חכים | A Blue Marble
אוצרת: זיוה ילין
הגלריה בקיבוץ בארי
פתיחה: 10.12 מהשעה 19:00 ברחבת הגלריה בבארי. מלווה במופע רוק עצמאי של להקת אמריקן יגאל
שיח גלריה: שישי 17.12 בשעה 10:30

birds

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden