כל מה שחשוב ויפה
הילה שפיצר. צילום: אלעד שריג
הילה שפיצר. צילום: אלעד שריג

רדאר בחיפה: סופ״ש אמנות בשכונת הדר

פורטפוליו Promotion: שכונת הדר הוותיקה בחיפה מציינת 100 שנים להיווסדה עם רדאר - סוף שבוע של אמנות שיחשוף את סצנת האמנות השוקקת שהתפתחה במקום בשנים האחרונות

אירוע האמנות רדאר יתקיים בסוף השבוע הקרוב בשכונת הדר בחיפה, במטרה להעניק במה לאמנים הרבים שאימצו את השכונה הרב־תרבותית ומרובת הרבדים כמקום מגוריהם ופעילותם היצירתית. האירוע מופק כחלק מאירועי החג של החגים וכשיתוף פעולה בין אגף התרבות של עיריית חיפה ובית הגפן ומוזיאוני חיפה. 

לצד תערוכות ומופעים במוזיאונים ובגלריות – מוזיאון חיפה לאמנות, בית הגפן, בית האמנים, פירמידה מרכז לאמנות עכשווית – הקהל מוזמן לבקר גם בתערוכות שיתקיימו בהנביאים חדר עבודה ובכ־40 חללי תצוגה ומרחבי יצירה פרטיים, וכן ליהנות מהופעות, מיצגים ומופעי תקלוט שישולבו במוקדי האמנות, כרובד נוסף שיעצים וישלים את החוויה התרבותית. 

מומלץ להירשם (בחינם) לסיורים הרבים בין המוקדים השונים שמציע מוזיאון חיפה או לשוטט בצורה חופשית בעזרת מפה ותכניה אינטראקטיבית (ומודפסת) שמציגה את כל האירועים, חללי התצוגה והיצירה, הסיורים והסדנאות. בין האירועים שיתקיימו ברדאר:

בית הגפן

בבית הגפן (רחוב הגפן 2) תצוין ביום חמישי 9.12 פתיחתו של מקבץ תערוכות החורף שאצרה יעל מסר, מנהלת הגלריה, כחלק מאירועי ״החג של החגים״. לדבריה, ״יש בחיפה אמנים ויוצרים רבים ומוכשרים והגיע זמן שיתקיים בעיר אירוע מסוג זה שנותן להם במה. החשיבות שלו היא עצומה והתקווה שלנו היא שהוא יהפוך למסורת״.

שלוש תערוכות יחיד יפתחו בחלל הגלריה, ושלוש עבודות חוץ יוצגו במרחב הציבורי שמחוצה לו. בחלל הפנים תציג ג׳פרא אבו זולוף את Present Imperfect, עבודות צילום ווידאו המתייחסות לחיים בשכונת ואדי סאליב; עדה רימון ואופק שמר יציגו את אור חזק, עבודת וידאו העוסקת בתמה של בנייה ומגורים ומשלבת אנימציה עם דימויים מצולמים קיימים; ונסרין אבו בכר תציג את FabricatioN, שנוצרה כעבודה תלוית מקום הבוחנת מתח המתקיים בין תכונות חומרים שונים, כרכות וקשיחות. 

תנועה ציבורית. צילום: כפיר בולוטין

תנועה ציבורית. צילום: כפיר בולוטין

בחצר בית הגפן יציג דור זליכה לוי את עומק הדיבור, עבודת סאונד חדשה, ועל חומת הגדר שסביב המבנה יציג שגיא אזולאי את איילת השחר; עבודת קיר, כעין תבליט פיסולי המבוסס על שפריץ ובטון ושואב את דימוייו מהעיר ומעברה.

בחצר של מבנה הספרייה הסמוך יתקיימו ביום שישי שתי הופעות של המופע החדש של תנועה ציבורית- ״יש בי סכנה: שבעה מגעים לימים של אי אמון״. המופע, שנולד בעקבות המגיפה, מכנס תשעה פרפורמרים בגילאים שונים – מילדות ועד זקנה – המבצעים מסכת בת שבע כוריאוגרפיות העוסקות בהגדרתו החדשה של המרחב הציבורי (הכניסה למקום המופע היא משדרות הציונות 33).

סטודיו פתוח

אנה לוקשבסקי היא ציירת הנמנית על קבוצת הברביזון החדש. עבודותיה, שיוצגו בסטודיו ברחוב חסן שוקר 4, מגלמות את רוח הריאליזם החברתי, ובזמן הקרוב היא עתידה להציג תערוכת יחיד במוזיאון חיפה. עידו מרקוס, צייר ואוצר, ישיק במסגרת אירוע הרדאר סטודיו חדש ברחוב הקטר 4, שאותו הוא מייעד גם לשמש כחלל לתערוכות ואירועי אמנות. הראשון שבהם יתקיים בסוף השבוע, שבו יציג מרקוס תערוכת פופ־אפ שאצר מאוספו הפרטי, ואף יקיים מכירה מיוחדת של עבודות נייר והדפס.

אנה לוקשבסקי. צילום: מ״ל

אנה לוקשבסקי. צילום: מ״ל

החממה לאמנות מקום. צילום: עידו מרקוס

החממה לאמנות מקום. צילום: עידו מרקוס

מוזיאון חיפה והחממה לאמנות

תשעה אמנים שלקחו חלק בחממה של מרכז האמנויות של מוזיאוני חיפה (רחוב שבתאי לוי 24), מסכמים בתערוכה (אוצר: עוז זלוף) פעילות אמנותית שנמשכה חצי שנה בזמן המגיפה, בחודשי חורף־אביב 2021. התשעה, שמגיעים מתחומי עשייה מגוונים – וידאו, סאונד, מוזיקה, תנועה, ציור, צילום וקולנוע – מציגים יצירות העוסקות בסביבת חייהם ובאינטראקציות שקיימו עם ובתוך הקהילה, תוך מתן דגש על דיאלוגים שנוצרו.

בין העבודות בתערוכה מוצגת עבודתם המשותפת של עידו מרקוס ואנה לוקשבסקי, המספרת על התנסות מעניינת, שהולידה פרויקט המשלב ציור, צילום וסרט: ״׳הגיבור׳ שלנו, עולה מרוסיה, היה טיפוס ארטיסטי, מה שאפשר לנו להרחיב את הפרויקט ולפתח אותו לכדי פרויקט טוטאלי, המשלב מדיומים שונים״. משתתפים נוספים: מיכאל וקנין, דניאל רולידר, מעיין צדקה, קרנית מנדל, סלוא אלנמר־עיסא, טליה אליאב, רעי רביב.

במוזיאון חיפה לאמנות הסמוך (רחוב שבתאי לוי 26), מוצגת התערוכה דרך חיפה, הראשונה שאצר קובי בן מאיר שנכנס לתפקידו כאוצר ראשי של המוזיאון בתחילת השנה. התערוכה רחבת ההקף, שמתפרשת בכל רחבי המוזיאון, מציגה לציון 70 שנה להיווסדו, את האוסף העשיר שנצבר במוזיאון במהלך השנים. האוסף מכיל כ־8,000 יצירות של טובי האמנים והאמניות שיצרו את זירת האמנות בארץ.

מוזיאון חיפה, מתוך התערוכה דרך חיפה. צילום: אלי פוזנר

מוזיאון חיפה, מתוך התערוכה דרך חיפה. צילום: אלי פוזנר

התערוכה חושפת עשייה אמנותית מגוונת, ולא רק מקומית, ובה בעת מקצה מקום לנקודת מבט חיפאית; בוחנת את 70 שנות קיומו של המוזיאון ומבקשת לסמן את דרכו הלאה. בהתייחסות עכשווית התערוכה מבקשת לקחת חלק בריפוי הפצעים החברתיים בישראל בכלל, ובחיפה בפרט, כפי שאלה נחשפו לאחרונה בקונפליקטים בין־קהילתיים, ולהציע קריאה של תולדות האמנות בישראל תוך הכלת קולות מגוונים.

״התערוכה מנסה לספר סיפור אלטרנטיבי על תולדות האמנות בישראל, סיפור שהמרכז שלו הוא חיפה״, סיפר בן מאיר בראיון לפורטפוליו. ״זה קצת לשבור את העמדה הבינארית שיש בשיח תולדות האמנות המקומי שמדבר על תל אביב וירושלים כמרכזים; זה להוסיף מרכז נוסף בצפון.

״לחיפה יש הרכב דמוגרפי מסוים, סוגיות חברתיות־כלכליות ספציפיות, ואמנים שחיים ועובדים בחיפה. המוזיאון צריך להיות דבר ראשון בית עבור תושבי חיפה והאמנים שלה״.

יוצאות מהשורה

יוצאות מהשורה היא תערוכת שירה ואיור המוצגת במרחב הציבורי, לאורכו של ציר העובר דרך שוק תלפיות (רחוב סירקין), ואדי סאליב, שוק הפשפשים וסמטת חטיב. קיומה הוא יוזמה משותפת של מקום לשירה, בית לקהילה הספרותית בצפון, שבו מתקיימים אירועי ספרות, השקות ספרים חדשים, סדנאות כתיבה ושעות סיפור; וקולקטיב סירה, קולקטיב של יוצרים עצמאיים הפועלים בתחומים שבין מלאכה ותקשורת חזותית, ומקדמים יוזמות למינוף העיצוב והיצירה בעיר.

התערוכה, שמבקשת להציף את שבריריותו של ביטחון האישה במרחב ולעורר שיח בנושא, עושה זאת באמצעות 29 שירי משוררות שזכו לפרשנויות מאוירות של 29 מאיירות חיפאיות. העבודות הן שלטי אלומיניום שנתלו על עמודי תאורה, כשבצדם האחד משולב השיר ובצדם השני האיור.

״רעיון קיומה של התערוכה נולד בימי הסגר שהיו לא פשוטים בסביבה״, אומרת רותם עטר, מנהלת מקום לשירה. ״העובדה שהשלטים נתלו על עמודי תאורה נועדה להאיר, תרתי משמע, את הנושא, שאת חשיבותו הרבה כל כך ביקשנו ׳לדברר׳ לרחוב. כך, דרך דברי השירה ומדיום האיור, התערוכה נותנת קול למורכבות הכרוכה בביטחון של החוויה הנשית במרחבים שונים, ובכלל זה בכאלה שאמורים לספק הגנה, כמו הבית הפרטי, אך לא פעם מתגלים כמאיימים״. ביום שישי 10.12 בשעה 10:00 יתקיים סיור בהרשמה מראש בעקבות התערוכה בשכונות ואדי סאליב.

נביאים חדר עבודה – בית ספר לאמנות

בבית הספר לאמנות הנביאים חדר עבודה (רחוב יחיאל 3), בית ספר עצמאי ללימודי ציור רישום פיסול הדפס ועוד, יושקו ביום חמישי שתי תערוכות: ״תערוכה קטנה״ של האמנית הילה שפיצר (אוצרת: רותם עמיצור), וקיר אמן צעיר של עמליה מדיני (אוצרת: פז הדס). המקום אף פותח את שעריו לביקור בחללי סטודיו של 13 אמנים הפועלים בבניין, וביום שבת יתקיים בו פאנל בנושא חופש וצבע בציור, בהשתתפות הילה שפיצר, רותם עמיצור וטליה בן אבו. 

בית הספר, שגישת הלימוד בו משלבת בין מלאכת כפיים והתנסות בטכניקות מסורתיות ועכשוויות, לבין היכרות עם מסורת הציור וזרמים בתולדות האמנות, הוא קואופרטיב של תשעה אמנים שגרים ויוצרים בעיר ומלמדים בו. תערוכה קבוצתית של תלמידי בית הספר בהנחיית שחר סיון תוצג ב־HQRN (רחוב סירקין 5).

״פרויקט בית הספר מאפשר לנו להתפרנס ולהעביר הלאה את מה שאנחנו אוהבים לעשות״, מסכם עידו מרקוס. ״השאיפה שלנו היא להרחיב את מעגל האנשים שעושים ומדברים אמנות בחיפה״.


רדאר: סופ״ש אמנות בחיפה, 9-11.12
הרשמה (בחינם) לסיורים הרבים בין המוקדים השונים שמציע מוזיאון חיפה ושיטוט בצורה חופשית בעזרת מפה ותכניה אינטראקטיבית

birds

הסטודיו של עידו מרקוס. צילום: מ״ל

הסטודיו של עידו מרקוס. צילום: מ״ל

*כוכבית מייצגת שדות חובה

2 תגובות על הכתבה

  1. רונית כפיר

    זה היה רק לסופשבוע אחד? התערוכות ממשיכות להציג עוד?

    1. yuval saar

      רק לסופשבוע אחד אבל חלק מהתערוכות ממשיך למיטב ידיעתנו

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden