כל מה שחשוב ויפה
קול קורא

קול קורא: הביאנלה השנייה לאומנויות ולעיצוב במוזיאון ארץ ישראל

פורטפוליו News: הביאנלה השנייה לאומנויות ולעיצוב תל אביב תיפתח במוזיאון ארץ־ישראל בפברואר 2023 תחת הכותרת ״מהי מידת האדם?״. אוצרים: אנריאטה אליעזר ברונר, ניר הרמט, תומר ספיר. אוצר אורח: קווין מורי

מוזיאון ארץ ישראל פרסם את הקול הקורא למהדורה השנייה של הביאנלה לאומנויות ולעיצוב תל אביב, שתערך ב־2023. הביאנלה, שנחנכה בשנת 2020, מבקשת להציג תמונת מצב עדכנית של תחום הקראפט והעיצוב העכשוויים בישראל. בגישתה הרב־תחומית היא משלבת בין דיסציפלינות, מדיומים וחומרים, בדגש על קרמיקה, זכוכית, צורפות, טקסטיל ונייר – לטובת דיאלוג בין־תחומי.

אוצרי הביאנלה – אנריאטה אליעזר ברונר, ניר הרמט ותומר ספיר – מבקשים להתמקד במצב האנושי בפתחו של עידן חדש, ולעסוק במעגלים השונים המקיפים אותנו, ובכוחנו להשפיע על עתיד המקום שבו אנו חיים. לאוצרי התערוכה הישראלית יצטרף אוצר־אורח בינלאומי, ד״ר קווין מורי, שיאצור לראשונה בביאנלה גם מבחר עבודות קראפט ועיצוב מחו״ל. מורי הוא אוצר בינלאומי מאוסטרליה, שמתמחה בביטויים פולקולוריסטיים של תרבות מקומית באמנות עכשווית.

״העולם עובר טלטלה ועומד בצומת דרכים״, כותבים האוצרים. ״אנו מתבוננים בשמיים כחולים זרועי עננים ומתענגים על הרגע. אותו עונג מהול בעצב ובדאגה שכן השמיים עשויים להשתנות בעתיד הלא רחוק; השמיים מעל הדורות הבאים לא יהיו בהכרח כחולים, יתכן שעכורים, ודברים שעד היום היו מובנים מאליהם אינם עוד כאלה. זהו רגע של נוסטלגיה להווה: אנחנו חובקים את ההווה ודרוכים לקראת עתיד שממתין לנו עם אתגרים חדשים ומורכבים, בכל ההיבטים של הקיום״.

התמה של הביאנלה, ״מהי מידת האדם?״ (?What is the Measure of Man) מבוססת על האימרה המיוחסת לפילוסוף היווני פרוטגורס איש אַבְּדֵרָה, בן המאה ה־5 לפנה״ס, שקבע ש״האדם הוא מידת כל הדברים״. תחת תמה זו הביאנלה תבקש לבדוק מהי מידת ההשפעה של האדם היוצר ושל פעולותיו על העולם שסובב אותו, כמו גם על עולמו הפנימי.

הצורך והדחיפות להגיב לרוחות השינוי ולמציאות המשתנה בקצב מואץ, מעלים שאלות על תפקידם.ן של אומנים.יות, אמנים.יות ומעצבים.ות. אלה בוחנים ומגדירים מחדש את מרחב הפעולה שלהם ואת המענה שהם יכולים לספק בחיפושנו אחר עולם מקיים ועתיד הומני יותר.

ברוח עולמית זו, תכלול לראשונה הביאנלה לאומנויות ולעיצוב תל אביב גם כמה עשרות עבודות קראפט ועיצוב עכשוויות בינלאומיות, שיצרו דיאלוגים עם היצירות והיוצרים המקומיים בתחומים אלה ועם האוצרות הארכאולוגיים והאתנוגרפיים של המוזיאון.

אבנר שר, הביאנלה במוזיאון ארץ ישראל

אבנר שר, הביאנלה במוזיאון ארץ ישראל 2020. צילום: הדר סייפן

הביאנלה תתקיים בחודשים מרץ-נובמבר 2023, ותתפרש על פני כל חללי התצוגה של המוזיאון: באולמות, בביתני הקבע, באתרים ובמרחבי החוץ. הביאנלה נערכת בשיתוף עם עמותת אמנים יוצרים בישראל, מוסדות אקדמיים לאמנות ועיצוב ועיריית תל־אביב-יפו. הביאנלה תלווה בקטלוג רחב הקף, בבלוג, באפליקציה ובמדריך קולי. 

יוצרות.ים מתחום הקראפט, העיצוב, האדריכלות והאמנות הפלסטית מוזמנים להגיש הצעות לאחת משתי הקטגוריות הבאות: עבודות המיועדות לתצוגה בחללי הפנים של המוזיאון; ועבודות המיועדות למרחבי החוץ בשטחי המוזיאון.

חללי הפנים של התערוכה יעסקו באדם ובמעגלים השונים המקיפים אותו במרחב של ״מציאות פיקטיבית״ שבה אנו קרובים זה לזה, ומנותקים באותה העת. בעידן שבו המרחק בין דמיון למציאות ובין עובדה לפיקציה הולך ומצטמצם, היצירה והאובייקט מתפצלים ומציעים קריאות שונות: מה שרואים במבט ראשון הוא רק מראה עיניים, חזות המכסה על אמת פנימית – רגע תעתועים המספר את הפער שבין הקליפה לתוכן.

אנו יוצאים בחיפוש אחרי נקודות השקה, אותם רגעים של הלימה ושל סינכרוניות, שבהם היצירה העכשווית נושאת ריבוי מסרים בעבודות בשפות חומר שונות. העבודות יתמקדו במצב האנושי בפתחה של תקופה חדשה כמו גם יגיבו לסוגיות העולות מתוך הקונטקסט החומרי־פיזי והתרבותי־היסטורי של המוזיאון ויציעו דיאלוגים, זיקות או נרטיבים חלופיים.

בהמשך לכך, במרחבים הפתוחים של המוזיאון יוצגו עבודות המייצרות סביבה, בעלות אופי מיצבי, פיסולי או אדריכלי; עבודות שמתייחסות לתפקיד האומן.ית והמעצב.ת כאל כוח מיטיב, אקטיבי ונוקט עמדה ביחס לעולם ולעתיד הישרדותי, בר קיימא, שוויוני, אמפתי וסולידרי. ההצעות יכולות לעסוק במגוון נושאים, לדוגמה: סביבות מחייה, מנוחה, משחק או התכנסות; עבודות הנוגעות במחקר, מדע, טבע ובמגוון הביולוגי; עבודות סטטיות או משתנות לאורך זמן, כולל עיסוק בסאונד, אור ותנועה. 

birds

״הלב והעיקר של הביאנלה הוא הקראפט  והעיצוב העכשוויים בישראל״, אומרת דבי הרשמן, סמנכ״לית ואוצרת ראשית של מוזיאון ארץ ישראל. ״עם זאת, בעולם גלובלי, היוצרים הישראלים מקיימים דו שיח עם העולם, מושפעים ומשפיעים עליו. כך גם הביאנלה שואפת להכיר ולייצר דיאלוג עם קהילת היוצרים הבינלאומית, בדגש על אמנים היוצרים כמונו בהשראת מסורת תרבותית עתיקה בעולם חדשני ומשתנה״.

עמי כץ, מנכ״ל המוזיאון: ״מוזיאון ארץ ישראל, אחד משלושת המוזיאונים הגדולים והמובילים בארץ, הוא מוזיאון רב־תחומי העוסק בתרבות חומרית מקומית בעבר ובהווה, ומציג את הקשר בין חומר ורוח. אני גאה ושמח להכריז על יציאתנו לדרך עם הביאנלה הבאה לאומנויות ולעיצוב תל אביב שהפכה לאירוע תרבות מרכזי בעיר תל אביב״.

תאריך אחרון להגשת מועמדות: 20.2.22
לקול הקורא המפורט ולהגשת מועמדות >>

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden