כל מה שחשוב ויפה
עינב רון שי
עינב רון שי מתוך ״שלמים״. צילומים: נעם בן גוריון מוסרי

נעם בן גוריון מוסרי // שלמים

נעם בן גוריון מוסרי מציגה במכללה האקדמית עמק יזרעאל עשרה פורטרטים של מתמודדי נפש שמבקשים ״שלא יפחדו מאתנו, שיקבלו אותנו כמו שאנחנו ושנהיה חלק מהחברה״

באמצע החיים עשיתי שינוי מעולם הטיפול לעולם היצירה, וגיליתי שהם אותו הדבר. אני צלמת ועוסקת בצילום חברתי־אישי כבר מספר שנים. לפני שהפכתי לצלמת ניהלתי קליניקה לטיפול בשיטות גוף־נפש שונות ועבדתי עם אוכלוסיות מגוונות. אני צלמת פורטרטים, והקשר עם המצולמים מפגיש אותי – ואותם – עם עצמם.

בעומק ימי הסגר הוזמנתי לתת הרצאת זום לחברי עמותת ״קלאבהאוס עמית״ על העשייה שלי בתחום הצילום. העמותה מאפשרת למתמודדי נפש מסע שיקום והחלמה. המקום מתנהל כקהילה, ללא היררכיות, וכל אחד לוקח חלק ותורם לפי יכולותיו, כוחותיו ורצונו.

בעקבות ההרצאה והחיבור המיוחד שנוצר ביננו הגעתי לקלאבהאוס עמית בעפולה, ישבנו במעגל ודיברנו. הסברתי את היכולת של צילום חברתי לעורר נושא לדיון, להעלות מודעות בחברה לנושאים שאין להם נראות ובמה. שאלתי אותם מה הם היו רוצים לומר לעולם, לחברה, לסובבים אותם.

התשובה הייתה חד משמעית: שלא יפחדו מאתנו, שיקבלו אותנו כמו שאנחנו ושנהיה חלק מהחברה. הסברתי שצילום ואמנות הם שפה, ושלי יש את היכולת להשתמש בשפה הזאת כדי להעביר את המסר שלהם. עשרה מתוך חברי הקהילה הביעו רצון להצטלם לפרויקט ולהיחשף לטובת תערוכה שעוסקת בסטיגמה ובריאות הנפש.

זיו ירדן

זיו ירדן

ווילי גולד

ווילי גולד

גליה אפשטיין־אשבל

גליה אפשטיין־אשבל

דניאל כהן

דניאל כהן

היה לי חשוב שהצילומים יהיו אינטימיים וסטריליים, ושיהיה לי זמן מיוחד ושקט עם כל מצולם, וכך היה. בחרתי אור חלון טבעי במטבח הקלאבהאוס. הבאתי בד לבן ושחור לרקע. החוויה הייתה מיוחדת, מפגש שמעבר לזמן ומקום. בסוף יום הצילומים קיבלתי הודעות שמביעות העצמה מהחוויה, והרגשתי שכל השאר הוא בונוס.

שגית זלוף נמיר אצרה את התערוכה ״שלמים״ בתבונה ורגישות אין סוף. בבחירת התמונות היה חשוב לנו שהן יהיו אסטטיות ויפות, ושיזמינו את הצופה לגשת ולהתבונן. המבט של המצולמים טומן בחובו עומק, מורכבות ואנושיות שכל אחד יכול להתחבר אליה. 

לצד התמונות כתובות תשובות לארבע שאלות: מהי האבחנה הפסיכיאטרית? מתי התפרצה המחלה? חלום שהגשמת בעבר? איזה חלום תרצו להגשים בעתיד? בתשובות גלומות מורכבויות ורבדים של קושי. יותר מאחד לא רצו לשתף את האבחנה שלהם, אחר לא ידע מה האבחנה, ואחרים חשפו את האבחנה בפומבי, דבר שהוא מאד לא מובן מאליו, אבל זהו המסר ושבירת הסטיגמה: אנחנו מתמודדים עם מחלת נפש אבל יש בנו גם צדדים בריאים. אנחנו אנשים עם חלומות כמו כל אחד אחר, אנשים שלמים מעבר לאבחנה או כותרת. 

המטרה היא שהמתבונן יתבונן בעצמו מתבונן. הפורטרטים מזמינים לגשת, הכיתוב יכול להרתיע או להפחיד מעצם הכותרת של מחלת נפש, ובדיוק שם חיה הסטיגמה; בדיוק שם רצינו לעורר שאלה. מה קורה לי כשאני פוגש אדם, ומה קורה לי כשאני מבין שהוא מתמודד עם מחלת נפש: האם קיימים פחד ורתיעה? האם נוכל לקבל כל אחד שלם?

ריטה ארד

ריטה ארד

מרסדס ממן

מרסדס ממן

חלל התערוכה

חלל התערוכה

בעומק הפרויקט, ד״ר דורית הדר שובל, מרצה לפסיכולוגיה באקדמית עמק יזרעאל, נרתמה לקחת בו חלק. כך נוצר הקשר בין עולם בריאות הנפש, בהובלת דורון שפר מקלאבהאוס עפולה ועולם האמנות שבו אני פועלת, לבין עולם האקדמיה; קשר מרגש במיוחד. סטודנטיות של הדר שובל, ביחד עם חברי קלאבהאוס עמית בעפולה, יצרו מעגלי שיח בנושא סטיגמה ובריאות הנפש. אחת הסטודנטיות, אורי שלמון, אף הובילה את הנגשת הפרויקט על ידי הספריה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה.

התערוכה ״שלמים״ מוצגת עד 15.1.22 במבנה עגול בגורן – בית הספר לתקשורת חזותית באקדמית עמק יזרעאל – מעגל של עשרה פורטרטים בשחור לבן. קירות החלל נצבעו באפור כדי לחזק את התחושה הרחמית של הקשבה פנימה, כל מתבונן עם עצמו והכותרות, הפרשנויות והמחשבות שמייצרות סטיגמה. אנו מזמינות כל אחד לעלות אותן למודעות, לשאול שאלות ללא תשובות – ולהקשיב.

התגובות לתערוכה חזקות ומציפות תופעה רחבה של התמודדות עם מחלות נפש, ולצידן התמודדות עם סטיגמה, בושה ובדידות המקשות מאוד על תהליך ההחלמה והשיקום.


*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden