כל מה שחשוב ויפה
תמר שפר. צילומים: מ״ל
תמר שפר. צילומים: מ״ל

מה קורה // תמר שפר

תמר שפר מציגה בגלריה בנימין את טשטוש הגבולות בין המרחב הציבורי לפרטי/ביתי: ארון מדפים שהוא גם בנין או רובוטריק, שידה שבלעה סלע, מתקן חללי שהוא גם אורגני, ומדורה העומדת להידלק ולהצית את החדר

מי?

תמר שפר, חיפה, 65. אמנית פעילה מזה עשר שנים לאחר קריירה ראשונה בהייטק.
אתר / אינסטגרם

סטטוס זוגי?

בזוגיות+2.

מה בצלחת?

אוכל יפה! זה העיקר. בין צמחונית לטבעונית. 

איפה ומתי אפשר לראות את העבודות שלך ומה כדאי שנדע עליהן לפני שאנחנו רצים לשם?

בימים אלה, ועד סוף החודש, אני מציגה תערוכת יחיד בשם ״להזמין את החושך״ בגלריה בנימין בתל אביב, שאצרה ענת גטניו הנהדרת. התערוכה היא עוד נקודה על רצף הניסיונות שלי לפענח ולהגיב אל המציאות הסובייקטיבית והרגעית שלי.

היא ממשיכה את העיסוק שלי בסביבה שבה כל דבר נראה נכון ומובן לשבריר שניה בלבד ושדיכוטומיות שהיו שגורות בה בעבר (כמו אמת ושקר, טוב ורע, גבר ואשה) מתערבבות בה זו בזו. מתחושה זו של טשטוש גבולות נובע האופי ההיברידי של העבודות שלי בעבר (כבר בפרויקט הגמר של התואר השני באמנות שלי שהוצג גם במוזיאון תל אביב, בתערוכות היחיד הקודמות ובביאנלות שבהן השתתפתי), והיום עוד יותר.

צילום: מיקי חדש

צילום: מיקי חדש

birds

התערוכה מתמקדת בטשטוש הגבולות בין המרחב הציבורי לפרטי/ביתי. יש בה הכלאות פיסוליות שמשלבות צורות וחומרים ממרחבים אלה: ארון מדפים שהוא גם בנין או רובוטריק, שידה שבלעה סלע, מתקן חללי שהוא גם אורגני, ומדורה העומדת להידלק ולהצית את החדר. 

עסקתי רבות בשאלה איך לייצג את טשטוש הגבולות שאני חווה. תהליכי העבודה שלי אסוציאטיבים. עבודה מולידה עבודה ורעיון מוליד רעיון. נקטתי מספר גישות: חיבור של חומרים רכים לקשים, חיבור של חומרים וצורות מעולמות שונים, וכן מניפולציה על חלל הגלריה שמחולק לשני חלקים על ידי מחיצה. בחרתי לטשטש חלוקה זו על ידי הפיכת המחיצה לחלק מעבודה. 

במהלך גיבוש התערוכה נפטרה אחותי באופן מפתיע, ואז התחלתי להנכיח אותה בעבודות באמצעות שילוב חפצים ועבודות שלה. כך, מבלי לתכנן מראש, נוצר בעבודות טשטוש נוסף: ביני כיוצרת לבין אחותי שהיתה יוצרת אף היא. מתוך התמודדות עם המוות למדתי הרבה על החיים. 

איזה אמן מפורסם פגשת ואיך היה? 

בדמיוני פגשתי את רוברט מוריס (המינימליסט האמריקאי שבין היתר יצר את פסלי הלבד הנפלאים כל כך). היה מפעים. נפגשנו בתערוכה שלי. בגלריה בנימין. הוא היה חם ואנושי ואמר שגם בזמנו להיות אמן לא היה כזה ביג דיל. אבל כן פריווילגיה.

מהו פרויקט החלומות שלך וכמה כסף צריך כדי לממן אותו?

אני מחפשת דרך לפרוץ את הבלעדיות שיש לרעיונות שלי על העבודות שלי, ולקיים שיתופי פעולה רעיוניים עם קהילות שונות. מזה זמן רב מתבשל במוחי פרויקט גדול ואמביציוזי שמרחיב את העיסוק החוזר ונשנה שלי בנושא הקפסולות (מעטפת שתוחמת מרחב ומנתקת אותו מסביבתו) וגם מזמן שיתופי פעולה מהסוג שהזכרתי.

מה פריט הלבוש האחרון שקנית?

ז׳קט ירוק מגניב ביד שניה. סנונית צבעונית ראשונה שמעידה על העייפות שלי מאפורים ושחורים ומעוררת אצלי תיאבון גדול.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

2 תגובות על הכתבה

 1. גיא

  מקסים!

 2. רותי שגיא

  תמר שפר, אמנית מעולה מקורית ויצירתית.
  מאוד אהבתי את התערוכה בבנימין.
  בשנה האחרונה יצא לי לאצור לה תערוכה בגלריית מאיה ואני חייבת לשתף
  שתמר, מעבר להיותה אמנית מוכשרת היא גם אדם נפלא.

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden