כל מה שחשוב ויפה
רבקה גלעד, המים הבוכים בבית האמנים תל אביב
רבקה גלעד, המים הבוכים בבית האמנים תל אביב

המים הבוכים / רבקה גלעד

פורטפוליו Promotion: תערוכת יחיד חדשה לצלמת רבקה גלעד תיפתח ביום חמישי בבית האמנים בתל אביב

בתערוכה ״המים הבוכים״, שתיפתח בבית האמנים בתל אביב ב־20.1, רבקה גלעד מחברת ויוצרת הקבלה בין הדמעות והכאב האנושי לבין אלמנטים שביסוד היקום, בין המצב האנושי ל״צער העולם״. בצילומי שחור לבן הנעים בין מופשט לקונקרטי, בין נוף ארצי לצילום בחלל האינסופי, היא מעבירה תחושה של ציפה וציפיה, של זרימה דינמית ושל כוחות פנימיים.

בכותרת התערוכה גלעד מתייחסת למיתוסים קדומים של בריאת העולם, ועין הצלמת שלה קולטת ומתמקדת במקומות שבהם ההבדל בין השמים והארץ או בין ״מים למים״ אינו נחווה כקונטרסט חד וחריף. אדרבא, היסודות קרובים, משקפים זה את זה, ונוגעים ופתוחים זה לזה: השמים מתנצנצים במים, והמים מפכים בתוך בקיעי האדמה, ובמשחק האינסופי של הים והחוף. במנעד הקדמוני שבין השחור ולבן, קולטת ההתבוננות הרגישה את שיחת היקום.

בטקסט המלווה את התערוכה כותבת ד״ר מלילה הלנר אשד: הדמעות מלוות את חיינו מלידה ועד מוות. הצער והשמחה מולידים את הדמעות הממוססות את הקשר בין הפנים והחוץ, וביננו לבין זולתנו. אנו יודעים שדמעותינו נושאות תוכן שלא יכולנו לבטאו במילים, אך מהו הבכי הקדמוני הזה של מים רבים?

האגדה מספרת שביום השני לבריאה הבדיל הבורא בין המים למים. חלקם נטל והעלה מעל לרקיע, אלו המים שמעל השמים, וחלקם נותרו למטה במקומו. המים שנותרו למטה נעצבו עצב רב על כך שללא כל סיבה או הצדקה נקרעו מעם אחיהם. לכאב זה הצטרף צער מר נוסף. המים שהועלו מעלה, הפכו להיות מי רקיע, מים המצויים בקרבה לאל השמימי בעוד שאלו שנותרו למטה ממלאים את הימים והתהומות ומצויים מול שערי השאול. העצב הפך למרי.

birds

המים המורדים החלו לגאות ולעלות בבקשם אחרי אחיהם השמימיים, עד שגער בהם האל הבורא וכבש אותם תחת כפות רגליו ומאז המים הראשוניים הללו הם המים הבוכים.

סיפור המים הבוכים הוא ביטוי לתובנה שיש מחיר לסדר הקוסמי. המים הבוכים הם עדות לצער של מי שרצונם לא עלה עם תוכנית הבריאה, אלו הדמעות של כאב ההיקרעות מן האחדות אל תוך מציאות של היבדלות והגדרות, של היררכיות של גבוהים ונמוכים.


רבקה גלעד I המים הבוכים
ליווי אוצרותי: נורית ירדן
בית האמנים, אלחריזי 9, תל אביב
פתיחה: 20.1, נעילה: 12.2

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden