כל מה שחשוב ויפה
ניבי אלרואי. צילום: עדי שרגא
ניבי אלרואי. צילום: עדי שרגא

המושכות בחוטים בבית לאמנות ישראלית

פורטפוליו Promotion: החודש יפתח בבית לאמנות ישראלית הקורס ״המושכות בחוטים״, בהנחיית האמנית ניבי אלרואי, שמושכת חוטים מאמנים בינלאומיים פורצי דרך ובין האמנות הישראלית העכשווית

פרק חדש של הקורס המושכות בחוטים: נקודות מפגש בין אמנים בינלאומיים פורצי דרך לאמנות ישראלית, הכולל 12 הרצאות מקוונת בחודשים ינואר-אפריל 22, יוצא לדרך בבית לאמנות ישראלית בהנחיית האמנית ניבי אלרואי, זאת בעקבות תגובות חמות ונלהבות של משתתפי הקורס בשנה שעברה. האמן הבינלאומי הראשון, שממנו תמשוך אלרואי חוטים לאמנות ישראלית, יהיה ג׳יוזופה פנונה, פסל איטלקי מהחשובים והמוערכים באיטליה, המזוהה עם תנועת הארטה פוברה המושפעת מהטבע האיטלקי.

״פנונה הוא אחד האמנים החשובים והמשפיעים על דורות קדימה ברחבי העולם״, אומרת אלרואי. ״המבט שלו מופנה החוצה אל הטבע ופנימה אל הגוף, לחילופין. המחקר שלו על השפעת הסביבה על הגוף הוא אבן דרך באמנות העכשווית. בין אם הוא מפסל, רושם או מקים מיצבים במעבה היער, על פסגות ההרים או בארמונות בפריז, החכמה שלו היא חכמת החומר וההתכה שלו עם הגוף האנושי, הוא מטביע את עצמו בחומר, כמעט מתעלס איתו״.

אנטוני גורמלי, פסל אנגלי עטור פרסים, הוא האמן הבינלאומי שאיתו תסיים אלרואי את סדרת ההרצאות. מרבית יצירותיו של גורמלי עוסקות בהבטים שונים של הדמות האנושית וכשהוא יוצר פסלים ואוביקטים בממדי־על וממקם אותם במיקומים יוצאי דופן להצגת הפסלים. מרבית התבניות לפסלים מבוססות על הגוף של גורמלי עצמו. בין עבודותיו הידועות ״מלאך הצפון״, ״ענן קוונטי״, ״שדה״, והוא עטור פרסים: זוכה פרס טרנר (1999), פרס ברנרד היליגר לפיסול (2007), ועוד.

״הסיבה שבחרתי להתחיל את סדרת ההרצאות עם פנונה ולסיים אותה עם גורמלי היא כי לשניהם יש רגישות אדירה לסביבה, והקשר בין האמן לסביבה הוא גרעין העבודות של שניהם״, מסבירה אלרואי. ״במידה רבה הקורס ימשיך את הרעיונות שליוו אותנו בקורס שסיימנו בסמסטר הקודם, ׳שבעת ימי בריאה׳, שעסק כולו בקשר בין אדם לסביבה, בסיפור האהבה־שנאה הזה. אני חושבת שזה לא סתם שלפי סיפור הבריאה האדם נולד רק ביום השישי – הטבע היה לפנינו ויהיה אחרינו״.

בין פנונה לגורמלי בחרה אלרואי בשורה של אמנים בינלאומיים שעוסקים בתמות שונות ומשתנות, מסינדי שרמן, ויליאם קנטרידג׳, ניקול אייזנמן, ינקה שוניברה, ג׳ולי מהרטו, שרה זה, מארק ברדפורד, קסו בינג, אורסולה וון רדינגסווארד, מרלן דומה ועד קסו בינג. ״כולםן אמנים פורצי דרך שעוסקים במדיומים שונים ובנושאים שונים, אבל נראה במהלך הקורס איך כמעט בגוף העבודות של כל האמנים האלה נמצא הקשר לטבע המגיע לסופו״.

איך מתבטאים הנושאים הסביבתיים והקשר בין אדם לטבע דרך אותם אמנים בינלאומיים פורצי דרך? פנונה, לדוגמה, אומרת אלרואי, ״מצליח להתייחס לסביבה אבל להישאר בו זמנית מאוד אישי. הוא תמיד משלב את המגע והחוויה שלו. כך, כשקרן שמש נכנסת בתוך גזע עץ ביער הוא מסמן אותה בזהב, הוא עובד עם קוצים של שושנים ואדמה, או בעבודה האיקונית עם עדשות המראה, שמרגשת אותי כל כך, האמן מסתכל החוצה כדי לשקף את הסביבה, יש סימביוזה ואין פער בין הפנים לחוץ, הם מזינים זה את זה – האמנות משקפת את החוץ, זאת אמירה רדיקלית ומעניינת״.

גורמלי שואל בעבודתיו האם הדמויות שהוא מפסל קיימות לפני שהאדם מגיע אליהם. כלומר, הוא שואל מהי אמנות לפני שהעין רואה. הוא עוסק ב״יצירת מרחב״, כזה שנמצא בתוכנו וזה שקורה בלעדינו, כך לפי שיחת ted של האמן. גורמלי מתעניין בעבודה ישירה עם העולם, עם המקום. בהשפעה של גוף חי על גופים אחרים במרחב. כך כשהוא ״מסדר מחדש את המדבר״, פעולה שעשה בצעירותו כשזרק אבנים במדבר, שעברו תהליכים גאולוגים שהזמן נתן בהם סימן, ואיך בפעולה אנושית אחת פשוטה, בעיניים עצומות, הוא ארגן אותם מחדש – השפיע על המדבר.

ומה בישראל? העיסוק של אמנים ואמניות בתחומי סביבה, אקלים ואקולוגיה הולך ומתגבר, גם אצלנו. עם שורה של תערוכות שעוסקות בנושאי סביבה ואמנים שמפתחים ומנתבים את העיסוק שלהם בנושאי משבר האקלים. ״בארץ אנחנו מתחילים לראות את העיסוק של האמנים בנושאים אלה, אבל בחו״ל זה כבר בשיאו״, טוענת אלרואי, ״לכן הקורס הזה כל כך חשוב בעיני. תמיד יש בישראל איחור או פיגור, אנחנו מגיעים ללמוד את הנושא הזה אחרי שבעולם זה הנושא המרכזי וברור שבעוד כמה שנים זה יעמוד במרכז העיסוק האמנותי, גם בישראל. אני כמובן אעסוק באמנים ישראליים שעוסקים ביצירתם בקשר בין האמן והסביבה כמו, למשל, עתר גבע, עינת עריף גלנטי, אלה ליטביץ, שרון גלזברג, דנה לוי ואחרים״.

לפרטים על סדרת ההרצאות ״המושכות בחוטים״, ולהרשמה >>

ניבי אלרואי

ניבי אלרואי

ניבי אלרואי

ניבי אלרואי

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden