כל מה שחשוב ויפה
גבי קלזמר, ללא שם. צילום: מ״ל
גבי קלזמר, ללא שם. צילום: מ״ל

זוכי פרסי איש־שלום לשנת 2022: גבי קלזמר ויונתן רון

פורטפוליו News: פרס מפעל חיים ע״ש מרדכי איש־שלום לשנת 2022 יוענק לאמן גבי קלזמר. פרס ליצירה אמנותית ע״ש שושנה איש־שלום יוענק לאמן יונתן רון

פרס מפעל חיים על שם מרדכי איש־שלום מוענק לאמן ישראלי על מפעל חיים או על תרומה לאמנות, מטעם אגודת הציירים והפסלים ובית האמנים בירושלים. איש־שלום, שהיה ראש עירית ירושלים בתחילת שנות ה־60, הוא זה שיזם את מהלך הענקת משכן אמני ירושלים בבית האמנים הנוכחי. 

הפרס, הנקרא על שמו, חולק לראשונה בשנת 1986. החל משנת 1988 מוענק לצידו פרס ליצירה אמנותית על שם שושנה איש־שלום, הניתן לאמן ישראלי מטעם אגודת הציירים והפסלים ובית האמנים בירושלים. גובה הפרסים לא נמסר. ועדת הפרס על שם מרדכי איש־שלום כללה השנה את אמיתי מנדלסון, אוצר בכיר וראש המחלקה לאמנות ישראלית, מוזיאון ישראל; ישראל רבינוביץ, יו״ר אגודת אמני ירושלים; צילה איש־שלום, נציגת משפחת איש־שלום.

בנימוקי השופטים להענקת הפרס לקלזמר נתכב ש״קלזמר הוא אמן ותיק בעל הישגים משמעותיים, הן בשדה האמנות הישראלית והן בזירת האמנות הבינלאומית. עוד בראשית דרכו, כסטודנט בבצלאל, יצר עבודות ביקורתיות, שהתייחסו לשאלת הגוף ההרואי הישראלי לעומת זה הפגוע והפגום.

בשנות ה־80 וה־90 של המאה ה־20 יצר קלזמר ציורים גדולי ממדים, שבהם התייחס לנופים רומנטיים בעלי ממד מופשט תוך שילוב סממנים מקומיים, כמו כדי חרס ושמות ערים, המצויות בלב המחלוקת הפוליטית והסכסוך הדתי והלאומי באזורנו. בשני העשורים האחרונים הוא עוסק בשאלה גדולה ומהותית: האם ציור, שתוכנן על ידי אמן אך בוצע על ידי מכונה, יכול להגיע לאיכויות רגשיות ורוחניות ואף לגעת בנשגב?״.

יונתן רון. צילום: מ״ל

יונתן רון. צילום: מ״ל

ועדת הפרס על שם שושנה איש־שלום כללה השנה את רונית שורק, אוצרת לרישומים והדפסים, מוזיאון ישראל; רונן סימן־טוב, נציג אמני ירושלים; בני רוזנברג, נציג משפחת איש־שלום. בנימוקי השופטים להענקת הפרס לרון נכתב ש״ציור והדפס הם שני התחומים העיקריים בעבודותיו של יונתן רון. ציוריו משלבים טכניקות עבודה מסורתיות עם התבוננות עכשווית על תולדות האמנות, על העולם המוזיאלי ועל ציור בכלל. זוהי התבוננות מעמיקה ומפורטת, ובה בעת מהורהרת, מרוחקת ואפילו סוריאליסטית.

״רון עוסק, בין היתר, בדימויי מופת: בציורים איקוניים ובמראות מגלריות במוזיאונים נודעים בעולם. יכולתו למצוא נקודות מבט מקוריות ניכרת גם בתיאורים של סצנות שוליות־לכאורה בחיי המוזיאון, שתחת ידיו הופכות אף הן למעוררות השתאות. על הכישרון וההתמדה, על המודעות העצמית ועל ההומור המרומז ביצירותיו – על כל אלה מצאו חברי הוועדה את יונתן רון ראוי לקבל את הפרס״.

birds

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden