כל מה שחשוב ויפה
יוני זהר. צילום: כרמית חסין
יוני זהר. צילום: כרמית חסין

בית האמנים תל אביב // תערוכות פברואר 2022

בתערוכות העולות היום בבית האמנים בתל אביב יציגו: יוני זהר, טולי זיו, חיה שפס אבטליון, רבקה גלעד, רוני סתר, שיר שבדרון, חגי ארגוב, טובית בסירטמן

יוני זהר / קול המון

אוצר: אריה ברקוביץ
גוף העבודות של יוני זהר עוסק בתקופה הסוערת של מחאת בלפור. העבודות – בטכניקות של ציור קלאסי – מספרות סיפור של זעקה, של תנועה, של שינוי, סיפור אהבה בין האדם למדינתו. באחת ההפגנות סוסים ורוכביהם השתלחו בהמון והמים של המכתזיות שטפו את הקולות. קולו של ההמון אל מול הכוח הפיזי של נציגי השלטון, מראות העימות לא הניחו לי ומצאו את דרכם אל הציור. ציור הוליד ציור והשפעות מהתת מודע שטפו את הקנבס – רוחותיהם של גויה, רמברנדט, דגה, דה לקרואה ופיקאסו כאילו ריחפו בסטודיו, במרחבי המקום והזמן, והשראתם ניכרת בציורים.

יוני זהר. צילום: כרמית חסין

יוני זהר. צילום: כרמית חסין


טולי זיו / בלוק קנדה

אוצר: אריה ברקוביץ

טולי זיו ממשיך במסע החיפוש הפנימי ובחקר השואה. התערוכה מוקדשת לזיכרונותיה של לאמו, שעל ערש דווי סיפרה לו על עבודתה באושוויץ ב״בלוק קנדה״, האגף הידוע לשמצה שבו נאספו חפציהם של יהודים שהגיעו בטרנספורטים. תפקידה של אימו, סוניה, היה מיון החפצים – תכשיטים, בגדים, צעצועים – ובחירת הטובים שבהם למשלוח עבור ילדי הנאצים. השם קנדה ניתן לבלוק המיון כמושא לחלומות על מדינה עשירה ורחוקה. סדרת הציורים מוקדשת לצעצועי הילדים שילדותם נגדעה שם.

טולי זיו. צילום: מל

טולי זיו. צילום: מל


חיה שפס־אבטליון / נגוהות

אוצר: אורי דרומר

חיה שפס־אבטליון מציגה סדרת צילומים מופשטים, בהם צילמה את האור המלאכותי שנבע ממיצב האור של האמן דן פלווין – Untitled, to Henri Matisse  במוזיאון ישראל. 52 צילומים יוצרים מיצב צבעוני מרהיב, אותו היא מציגה מול צילום בשחור לבן (אסקונה 4#, 2015) שצולם בטבע, באגם בשעת שיא של אור טבעי בוהק. את מופעי התנועה והאור מצאה שפס־אבטליון בפואמה ״זהר״ מאת חיים נחמן ביאליק, ממנה גם בחרה את שם התערוכה נגוהות (״…וערב רב של נגוהות ..מרבבות גוון וצבע.״).

באמצעות צילום ישיר בחשיפה ארוכה, בשילוב תנועת הגוף בחלל, תופסת שפס־אבטליון את האור במצלמתה ומשתמשת בו כחומר גלם. ביצירותיה, האור משמש, מחד, כמקור החיים, אנרגיה ראשונית ובסיסית ומאידך מהווה גם ״המשך״ ליצירת האמנות אותה היא מצלמת, שכן בעבודותיה היא לוכדת את ה׳הילה׳ של עבודות האמנות עצמן.

חיה שפס־אבטליון

חיה שפס־אבטליון


birds

המים הבוכים / רבקה גלעד

ליווי אוצרותי: נורית ירדן

בתערוכה ״המים הבוכים״ רבקה גלעד מחברת ויוצרת הקבלה בין הדמעות והכאב האנושי לבין אלמנטים שביסוד היקום, בין המצב האנושי ל״צער העולם״. בצילומי שחור לבן הנעים בין מופשט לקונקרטי, בין נוף ארצי לצילום בחלל האינסופי, היא מעבירה תחושה של ציפה וציפיה, של זרימה דינמית ושל כוחות פנימיים. בכותרת התערוכה גלעד מתייחסת למיתוסים קדומים של בריאת העולם, ועין הצלמת שלה קולטת ומתמקדת במקומות שבהם נעלם ההבדל בין השמים והארץ או בין ״מים למים״ והם משקפים זה את זה.

רבקה גלעד

רבקה גלעד


רוני סתר / פורנוגרפיה  פוטוגרפיה  אוטוגרפיה

סדרת עבודות קטנות, בהדפסת תלת מימד על צילום. מספר עבודות מבוססות על צילום ישן של אבא שלי, בישיבת הקרן הקיימת בלוצק משנת 1927, שאני משלבת בו דמויות תלת מימדיות של ילדות , אולי הילדה היא אני. מספר עבודות מתרחשות ביפו , aבה אני גרה עכשיו. זאת האוטו(ביו)גרפיה שלי. חלקן הגדול של העבודות מבוססות על סצינות שהורדתי מסרטים ישנים אלמותיים, לעתים אלמים, כמו מטרופוליס של פריץ לאנג, אף הוא משנת 1927 או סרטים אהובים משנות השישים. את רוב הדמויות שמרכיבות את הסצינות הפורנוגרפיות, המרומזות והבוטות, אני מדפיסה במדפסת התלת מימד שלי והן עשויות שרף נוזלי שקוף מעורב עם נגיעה  של פיגמנט.

רוני סתר

רוני סתר


עוד יוצגו תערוכות של טובית בסירטמן, חגי ארגוב ושיר שבדרון.

שיר שבדרון

שיר שבדרון


בית האמנים
אלחריזי 9, תל אביב
פתיחה: 20.1, נעילה: 12.2

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden