כל מה שחשוב ויפה
טולי זיו בחלל התערוכה. צילום: נועם זיו
טולי זיו בחלל התערוכה. צילום: נועם זיו

בלוק קנדה: טולי זיו בבית האמנים

פורטפוליו Promotion: טולי זיו מציג ציורים של צעצועי ילדים על גבי עריסות מתנדנדות, מטאפורה לאלה שילדותם נגדעה באושוויץ. תערוכת יחיד בבית האמנים בתל אביב, לרגל יום השואה הבינלאומי

ילדות אבודה, צעצועים ומוות, עומדים במרכז התערוכה החדשה של טולי זיו, שנפתחה בשבוע שעבר בבית האמנים בתל אביב. עיתוי התערוכה אינו מקרי – זיו כיוון את הצגתה לרגל יום השואה הבינלאומי החל היום (27.1).

התערוכה מהווה המשך למסע החיפוש הפנימי וחקר נושא השואה, שמעסיק אותו בשנים האחרונות בעקבות תולדותיהם של הוריו. אמו של זיו היא שורדת מחנה ההשמדה אושוויץ. שם עבדה ב״בלוק קנדה״ – בלוק ידוע לשמצה, שהיה מקום לאיסוף ומיון הציוד של יהודים שהגיעו בטרנספורטים למחנה. תפקידה של אימו, סוניה זקליקובסקי לבית נוימן, היה מיון החפצים ובחירת הטובים שבהם למשלוח עבור ילדי הנאצים.

טולי זיו. צילומים: עמית גושר

השם ״קנדה״ ניתן לבלוק המיון כמושא לחלומות על מדינה עשירה ורחוקה, כפי שהחפצים שנאספו שם היו בעלי ערך, שנגזל מחייהם של האנשים. תכשיטים, בגדים צעצועים ועוד. עצם המחשבה על חיים שבהם יש משמעות לכל אלה היה חזון אוטופי רחוק כמו קנדה. בעקבות השם האירוני עובדי הבלוק נקראו ״קומנדו קנדה״.

בין צעצועי הילדים הרבים שעברו תחת ידיה של אמו היו סוסי עץ, דובים ובובות, אותם החליט טולי זיו להנציח. בתערוכה הוא מציג את ציוריו כשהם מונחים על גבי רגלי עריסות, דקיקות ומתנדנדות. העבודות הופכות למטאפורה אמנותית, לזכר הילדים והילדות שאיבדו את ילדותם ואת חייהם במחנות.

birds

הציורים מצוירים על נייר בטכניקה אופיינית לו, פנדה דחוסה ואקספרסיבית, שכבות על שכבות, בגוונים כהים ואחידים. טכניקת הציור משליכה על האווירה הלחוצה והדחוסה בתערוכה. המבנים דמויי העריסה הילדותית או מגלשי סוס עץ, שבתנועה קלה מתנדנדים בתנועה שלא מובילה לשום מקום, כמו רוצה להזכיר לנו שאת הנעשה לא ניתן לשנות.

תנועת הנדנדה היא גם אלגוריה לזמן שעמד מלכת, התנועה וההתקדמות לכאורה מתבררות כעמידה במקום, כמו זיכרון תמידי שלא יעלם. במקום ילדים שאינם, העריסות של טולי זיו נושאות ציורי זיכרון של בובות וצעצועים, חלקם חשופי קרביים, חלקם מזכירים את הילדים שאחזו בהם פעם, כעדים אילמים.


טולי זיו I בלוק קנדה
אוצר:
אריה ברקוביץ׳
בית האמנים, רחוב אלחריזי 9, תל אביב
נעילה: 12.2

צילום: נועם זיו

צילומים: נועם זיו

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden