כל מה שחשוב ויפה
אתי יעקובי ואבי סבח. צילום: קרן ברוך ורות רפפורט
אתי יעקובי ואבי סבח. צילום: קרן ברוך ורות רפפורט

פרס רפפורט 2022 לאתי יעקובי ואבי סבח

פורטפוליו News: פרס רפפורט 2022 לאמן ישראלי בכיר יוענק לאתי יעקובי, ופרס לאמן צעיר ומבטיח יוענק לאבי סבח; הפרס כולל מענקים כספיים ומימון תערוכות יחיד במוזיאון תל אביב

האמנית אתי יעקובי והאמן אבי סבח הם זוכי פרס רפפורט לאמנות לשנת 2022. יעקובי היא כלת פרס רפפורט לאמנית בכירה; אבי סבח הוא חתן פרס רפפורט לאמן צעיר ומבטיח. שווי הפרסים לאמנים הזוכים השנה הוא בסך 140,000 דולר: הפרס לאמן בכיר כולל 35,000 דולר שיוענקו לאמן עצמו ומימון תערוכת יחיד במוזיאון תל אביב לאמנות, מלווה בקטלוג. הפרס לאמן צעיר ומבטיח כולל 15,000 דולר שיוענקו לאמן עצמו ומימון תערוכת יחיד במוזיאון תל אביב לאמנות, מלווה בקטלוג. 

חבר השופטים מנה השנה את יצחק (איצ׳ה) גולומבק, טניה כהן־עוזיאלי, מירה לפידות, דלית מתתיהו, רבקה סקר ועירית רפפורט. סך מימון התערוכות לזוכים יעמוד השנה על 90,000 דולר. כל אמן זוכה בפרס יתרום עבודה לאוסף רות וברוך רפפורט לאמנות ישראלית – האוסף כולו ייתרם למוזיאון תל אביב.

אתי יעקובי, קוף עם קדחת צהובה, 2021 . צילום: אלעד שריג

אתי יעקובי, קוף עם קדחת צהובה, 2021 . צילום: אלעד שריג

אתי יעקובי, אריה 2021, צילום: אלעד שריג

אתי יעקובי, אריה 2021, צילום: אלעד שריג

אתי יעקובי, מה מלילה, 2008. צילום: אלעד שריג

אתי יעקובי, מה מלילה, 2008. צילום: אלעד שריג

יעקובי, ילידת יפו (1961), למדה אמנות בבצלאל ולימודים קלאסיים ופילוסופיה באוניברסיטת תל אביב. היא מציגה ציור בתערוכות יחיד וקבוצתיות משנת 1981. ב־1997 הציגה את תערוכת היחיד ״העולם המופלא 3״ במוזיאון תל אביב. יעקובי חיה ועובדת בתל אביב, מלמדת בבצלאל ובמדרשה לאמנות. 

בנימוקי השופטים להענקת הפרס נכתב ש״בעידן שבו שטף הדימויים הדיגיטליים ממסך את חווית הנראה, דבקה אתי יעקובי בציור כמרחב פעולה ושהות. לאורך ארבעה עשורים עבודותיה מתארגנות בסדרות הנעות בין הציור הפיגורטיבי והמופשט ומקיימות חיבור עמוק להיסטוריה של הציור המערבי הקלאסי.

״ציוריה המוקדמים הציגו מופעים מחודשים ווירטואוזיים של שילוב בין דמויות מוכרות מעולם האנימציה של וולט דיסני ובין ציוריו של דורה לסיפורי התנ״ך. אותו מרחב של חיפוש קול אישי ונשי ביחס למופעי ציור מנוסחים, הפך עם השנים לערוץ בשל ומעורר השראה של התמסרות לאמת הפנימית של הציור״.

אבי סבח, זבח, 2020. צילום: דור אבן חן

אבי סבח, זבח, 2020. צילום: דור אבן חן

אבי סבח, אפיים ארצה, 2019. צילום: דור אבן חן

אבי סבח, אפיים ארצה, 2019. צילום: דור אבן חן

אבי סבח, המעשן הגדול, 2020. צילום: דור אבן חן

אבי סבח, המעשן הגדול, 2020. צילום: דור אבן חן

סבח, יליד מעלות תרשיחא (1977), סיים תואר ראשון  בבצלאל ומלמד בה משנת 2006. ממקימי גלריה ברבור בירושלים. היה חבר בהרכב הסאונד ״שלישיית אותו עולם״ עם האמנים גבי קריכלי ופסח סלבוסקי ז״ל. מציג ציור ופיסול בתערוכות יחיד וקבוצתיות משנת 2005. ב2020 הציג את תערוכת היחיד ״אפיים ארצה״ במוזיאון הרצליה. עבודותיו נמצאות באוספים פרטיים ובאוסף מוזיאון תל אביב לאמנות. 

בנימוקי השופטים להענקת הפרס נכתב ש״עבודתו האלכימאית של אבי סבח היא חיפוש מתמשך אחר אבן החכמים, נוסחה מזוקקת של חומר צורה ומהות. יצירתו מעוגנת בעבודה על נייר ונגזרותיו, תוך התכתבות עם מסורות ובמקביל לכך חריגה מאופני פעולה מקובלים.

״עבודתו מושפעת ומונעת מזיכרון וריאקציות בין חומרים, ומהמפגש בין חומרים פיזיים לחומרים מנטליים. לעיתים הציור לובש ממד שלישי, מתפשט ותופס מקום בחלל. חומרי הציור של סבח מגוונים והעיסוק בהם אינטנסיבי – זפת, דפים שרופים, נחושת, קרעי ג׳ינס, שומן פנים ועוד״.

birds

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. שושי

    נהדר! ברכות לזוכים ולוועדה! ממתינה בקוצר רוח לתערוכות

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden