כל מה שחשוב ויפה
רואי צמח. צילומים: מיכאל טופיול
רואי צמח. צילומים: מיכאל טופיול

הרואיק: מכנסי האומץ של רואי צמח

המותג שהקים רואי צמח מתמחה במכנסיים; כל שאר המלתחה מגיע כבונוס. עם טווח מידות רחב מהרגיל, הוא שואף להתרחב עוד יותר ולפנות לקהלים מגוונים

רואי צמח הוא אחד שלובש את המכנסיים, ויודע מצוין איך לעצב מכנסיים. יש כאלו שקוראים לו ״המכנסיים של תל אביב״ או ״ד״ר למכנסיים״. באופן רשמי הוא מוכר כמעצב ובעל המותג ״הרואיק״, ש־65% מהמכירות שלו הן מכנסיים. את ההשראה הוא שואב לדבריו מהרחוב, מאמנות ומתרבות עכשווית. ״אני הכי אוהב ללכת אחרי אנשים ברחוב שהנראות והאופן שבו הם מתלבשים מושך את תשומת ליבי. זה מה שמעורר בי השראה, הרבה יותר מכל מיני מפורסמים שמתלבשים באמצעות סטייליסטים.

״אני פונה לקהל שאוהב להתלבש ויודע להעריך דיטיילס מוקפדים, עיצובים ייחודיים ונקיים עם גלאם מעודן ובדים איכותיים ומלטפים״. והוא מכוון לקהל רחב, במלוא מובן המילה: כל קולקציה כוללת 12 דוגמאות שונות של מכנסיים בטווח מידות רחב במיוחד – 32-50 – נתון שלא קיים בבתי אופנה אחרים, ובוודאי לא בוטיקיים כמוהם.

הרואיק, חורף 22. צילומים: מיכאל טופיול

הרואיק, חורף 22. צילומים: מיכאל טופיול

מכנסיים? בחרת בתחום צר למדי.

״נכון, כביכול אני ממוקד ברדיוס צר יחסית, אבל זה מאפשר לי לשמור על ערכים של איכות ונוחות. הבנתי שהמכנסיים שלי טובים, שיש לי מוצר מנצח ביד ואני עף על זה – זה המוצר שהכי כיף לי לעצב אותו. זה לא נגמר לי – זה נובע ונשפך ממני. אני מעצב מכנסיים ופרטי אופנה שהם יוניסקס, אני ואת יכולים ללבוש את אותם המכנסיים. זה היתרון שלי מאז ומתמיד, וכמובן טווח המידות. הדיטיילים במכנסיים מתאימים לשני המינים וכך נוצרת התאמה יוניסקסית נוספת, בשילוב עם החומרים והגימור המוקפדים״.

איך זה באמת שהמכנסיים יכולים להתאים לשני המינים?

״את מכירה את ליוויס 501, 901, 525 – אלו דגמים שמתאימים לשני המינים. כך גם אצלי, גזרות המכנסיים הן בעלות חמישה כיסים בדומה למכנסי ג׳ינס, ואני יודע להתאים אותן לשני המינים״.

בא נדבר על המידות. אתה שליח!

״נכון! אני עושה 10 מידות שונות. את יודעת מה זה לגזור קולקציה ב־10 מידות? את מבינה מה המשמעות של זה מבחינה עסקית? כן, אני רואה בזה סוג של שליחות. לא מוכן לעצב רק לכאלו שיכולות ׳לזרוק עליהן משהו׳ ולהראות טוב. אני מעצב לכולם.

״לצד הקשיים היום יומיים, אני אוהב את העבודה שלי. אני אוהב לעשות קולקציות חדשות. אני מבין שלמה שאני עושה יש צורך וביקוש. היתרון שלי הוא בהבנה איך מכנסיים צריכים להיגזר ולהראות וזה מה שמדרבן אותי להמשיך וליצור, לדחוף הלאה וכל אלו למרות הקשיים והדאגות שיש לי״ הוא מחייך.

אני עושה 10 מידות שונות. את יודעת מה זה לגזור קולקציה ב־10 מידות? את מבינה מה המשמעות של זה מבחינה עסקית? כן, אני רואה בזה סוג של שליחות. לא מוכן לעצב רק לכאלו שיכולות ״לזרוק עליהן משהו״ ולהראות טוב. אני מעצב לכולם

והחולצות?

״בקולקציה הנוכחית לראשונה אני מציע חולצות מכופתרות עם גיזרה שונה לגברים ולנשים. דוגמאות הבדים זהות אבל יש שוני למשל בכיוון הכפתור ובגזרת החולצה״. לצד המכנסיים והחולצות, יש במגוון של הרואיק כיום גם אוברולים, טי שרטס, סריגים, שמלות ועוד״.

עם חורף 22׳ אתה מציין את השקתה של קולקציה מספר 15 של המותג. למי אתה מכוון?

״אני לגמרי מכוון לאנשים שאוהבים להתלבש ויודעים לשים לב לפרטים הקטנים. בשנים הראשונות עבדתי רק עם חנויות ובוטיקים, עם חלקם אני עובד עד היום. לדוגמה בוטיק 5 ברחוב לינקולן, שנחשב לאחד מהבוטיקים הטובים והמובילים בתל אביב״.

פגישה מקרית בל״ג בעומר

צמח (44) נולד בעפולה, ומעיד על עצמו שתמיד התעסק באופנה, לפחות מהצד האסתטי של התחום, עם תשומת לב רבה לגוף. ״לא תפרתי או שיחקתי בברבי, כן ידעתי לצייר ותמיד התעסקתי במכנסיים. כתלמיד תיכון הייתי יושב מידי יום שישי ומתקן לעצמי את המכנסיים. עם חוט ומחט, מפרק, גוזר, מצר ומדייק אותם על הגוף – אובססיבי לדיוק של המכנסיים.

״היום אני מבין שזה היה שם כבר אז, אבל אני ממש לא יכול להעיד שחלמתי להיות מעצב אופנה. חשבתי בכלל ללמוד תקשורת חזותית או פסיכולוגיה״.

השינוי המפתיע הגיע בפגישה מקרית בל״ג בעומר, סביב מדורה, ידיד ששאל אותי באופן ישיר מה אני רוצה לעשות בחיים, ואחרי שעניתי הוא הסתכל עלי, ואמר לי שנראה לו שאני צריך ללמוד עיצוב אופנה. לא הבנתי מאיפה זה בא, זה העסיק אותי במשך מספר ימים ואחריהם נרשמתי לשנקר והתחלתי לעבוד על תיק עבודות״.

את לימודי האופנה בשנקר סיים ב־2005 בהצטיינות. עבודת הגמר שלו עסקה בהפרעת OCD, ״שלא אני סובל ממנה, אלא אמא שלי, ולכבודה ובזכות האהבה והקשר העמוק שלי איתה עשיתי את הפרויקט הזה. זה לא היה פרוייקט עצוב. זה היה פרויקט צבעוני ושמח שמאדיר את ההפרעה״, הוא מחייך.

הרואיק חורף 2020. צילום: דודי דיין

הרואיק חורף 2020. צילום: דודי דיין

הרואיק קיץ 21. צילום: מיכאל טופיול

קיץ 21. צילום: מיכאל טופיול

הרואיק קיץ 2019. צילום: שרבן לופו

קיץ 2019. צילום: שרבן לופו

עם סיום הלימודים השתלב בתעשייה וצבר ניסיון בבתי האופנה סאקס, לי קופר וגולף. בהמשך מונה לנהל את מחלקת הגברים בבית האופנה הבינלאומי ״אוסקר דה לה רנטה״, שפועל מהארץ, אך מכוון לעולם.

״אחרי זמן זה שיעמם אותי ולא היה מספיק אתגר״, הוא אומר, עד שב־2014 הקים את הרואיק – בית אופנה לנשים וגברים. לפני חמש שנים נפתחה החנות הראשונה של המותג ברח׳ מקווה ישראל בתל אביב.

״הרגשתי שאני בשל לזה. גרתי אז בסביבה וראיתי שהבוטיק של שרון ברונשר הוצע להשכרה, והתאים לי ככפפה ליד. באותו השלב פגשתי את טלי לייטנר, שהיא יד ימיני. טלי בוגרת לימודי אופנה מבצלאל, ואנחנו עובדים יחד מאז, ומי יתן לעולם״. חנות נוספת נפתחה לאחרונה ברח׳ אוסישקין ברמת השרון.

יש משהו אמיץ בפתיחת חנות אופנה עצמאית בימים אלה.

״בכלל זה לא פשוט להיות עצמאי בתחום האופנה בישראל, לא אז ולא היום. ועל זה אולי מעיד השם של המותג״.

ומה זה הרואיק מאין הגיע השם הזה?

״זה היה רעיון של מי שהיה אז בן זוג שלי. אחרי לא מעט חיפושים ומחשבה, וכבר תוך כדי פיתוח הקולקציה הראשונה הוא הציע את ׳הירואיק׳ ומיד ידעתי שזה זה. תוך 10 דקות רכשתי דומיין לאתר אינטרנט, עיצבתי לוגו ושפה תקשורתית. אני מודה שרק אחרי זמן שמתי לב שהשם הפרטי שלי משולב בתוך שם המותג – באנגלית ובעברית. אבל החיבור בא מהמשמעות המילולית – האומץ לקום ולעשות״.

מה החלום שלך להמשך?

״אני רוצה שהמוצרים שלי יהיו הכי נגישים לכל קהלי היעד. החלום האמיתי שלי, הוא חנות בתוך חנות ברשת סטורי, כמו מותג הג׳ינס נודי. יש לי אג׳נדה דומה לשלהם, אני ממחדש מכנסיים, אני מותג לגמרי אקולוגי, עם סיפור״.

birds

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden