כל מה שחשוב ויפה
תומר בכר
תומר בכר

מסע בים: מפליגים (ומצלמים) מסביב לעולם 

פניו המרובות של המסע בים, שתועדו בחלקי יממה שונים ברחבי העולם, מוצגים בתערוכה ״מסע בים״ לזכרו של תומר בכר

התערוכה מסע בים בגלריה ארטורה היא מחווה לתצלומים של תומר בכר (2014-1972), תרמילאי מושבע וחובב צילום, שטייל ב־64 מדינות והשאיר אחריו עזבון ובו אלפי תמונות ויומני מסע. מסע חייו נפסק לפני כשבע שנים, לאחר שחלה בסרטן. הקרן שהוקמה על שמו, יחד עם מסע אחר אונליין, קיימו תחרות צילום בנושא מסע בים, ובעקבות התחרות נפתחה תערוכה של תצלומים נבחרים בגלריה ארטורה (קמפוס רופין, עמק חפר).

התצלומים מציגים את פניו המרובות של המסע בים. הם צולמו בחלקי יממה שונים: לאור ירח מסתורי, באודם שקיעה דרמטית ובאור זהוב. בתערוכה דימויים של שייט בנוף קרחונים, מבט מתוך צוהר ספינה על ספינות תאומות, כמו גם מפרש שחור וטעון ודיוקן ספינה מינימליסטי. ולבסוף, גם אזכור של סוף המסע בדמות אניה טרופה וספינת רפאים על ים ערפלי. חמישה מהצלמות והצלמים שמשתתפים בתערוכה מספרים על עבודתם.


גלעד טופז

גלעד טופז

גלעד טופז

מנתח מערכות בהראל וצלם חובב. מצלם מזה חמש שנים, עם רחפן בלבד, ברחבי הארץ. בשנים הללו זכה במספר תחרויות צילום (בארץ ובחו״ל) והציג בתערוכות לרוב.

התמונה צולמה מרחפן בבוקר חורפי בחיפה. הגעתי לחוף בשכונת בת גלים והתמקמתי על שובר הגלים על מנת לצלם אוניות בזריחה. הזריחה עצמה הייתה די מאכזבת, אבל להפתעתי בשלב מסויים ראיתי מה שנראה בהתחלה כמו חומה ענקית שלאט לאט מתקרבת אליי. ה״חומה״ התבררה מהר מאוד כערפל כבד שהתקדם ממזרח למערב וכיסה את כל מפרץ חיפה. לשמחתי הרבה הערפל היווה תוספת מעולה לצילומים של אותו בוקר והפך את הצילומים לחוויה חד־פעמית.
instagram.com/giladdrone


לוי דביש

לוי דביש

לוי דביש

צלם טבע ונוף. הולך תמיד אחרי האור שמוביל אותו למקום ולזמן המדויק. מחפש את היופי במקומות הלא מוכרים כשלרגע האור נופל עליהם ומאפשר לו לספר את הסיפור שלהם כפי שראה אותו. 

במסגרת טיול לזנזיבר בשנת 2017 יצאנו מהעיר סטון־טאון להפלגה קצרה לאי הצבים, שנמצא לא רחוק. היה יום מעונן ולפרקים גשום. בדרכינו לאי זיהיתי את הספינות עם המפרש המרהיב שהואר באור השמש שכבר נטתה לשקוע. המראה הזכיר לי את הספר ספינת העבדים של ז׳ול ורן שקראתי בילדותי, ומשום מה גם את הציור המפורסם רפסודת העבדים שראיתי במוזיאון הלובר. כיוונתי אל ספינה הקרובה ולחצתי.
instagram.com/levydavish


אביטל הרשקוביץ

אביטל הרשקוביץ

אביטל הרשקוביץ

נשואה לישראל ואם לאורי ותמר, סבתא לדניאל, רופאה במקצועה, מנהלת מחלקה לשיקום גריאטרי אורתופדי בחיי היום־יום.

הצילום הוא הדרך שלי לחוות ולספר על הרגעים הקסומים בחיי, המשלימים את עולמי וממלאים אותו באור, יופי ושקט נפשי. ספינת אורות הצפון צולמה בעיר אקרנס באיסלנד בסתיו 2021. הצילום היה חלק ממסע הרפתקאות, צפייה וצילום של הזוהר הצפוני, אחת מתופעות הטבע הקסומות.

המסע לא היה קל ודרש סבלנות, ריכוז, נכונות להתמודד עם תנאים קשים של קור עז והרבה הרבה מזל. בעוד אנו מתבוננים בספינה ישנה המוטלת על חוף נידח, דוממת, בנמל ישן, הופיעו גלי הזוהר הצפוני מעבר לאופק, התקרבו אל הספינה, האירו אותה ואותנו בשלל אורות, ונשאוה אל מרחבי השמיים.

כמו הספינה של פליני ששטה על גלי צלופן (״והספינה שטה״), כך אנחנו במסע מיוחד בים צפוני וקר, חותרים אל חופים וחלומות אחרים. הספינה עולה ויורדת בין גלי הזוהר הצפוני ומפזרת בשמיים את עפרם של אלו שחיו והפכו מזמן לכוכבים, שנקלטו בעין המצלמה. צילום הספינה מייצג את המסתורין, הקסום והלא ידוע בעולמנו, את התשוקה לחיפוש אחר היופי והחופש הפנימי.
instagram.com/avitalhe


חן כליפה לוי

חן כליפה לוי

חן כליפה לוי

בן 37, נשוי באושר + 2, בעל עסק לצילום אווירי.

הצילום של הסירות נוצר תוך כדי צילום לכתבה מקיפה על העיר יפו בתקופת הפרעות בשנה שעברה. הגעתי לאיזור העיר העתיקה, היכן שנמצא המגדלור הישן, ולאחר שסיימנו כמה טייקים חשובים עם הרחפן החלטתי לפרוק את הסוללה מכיוון ונשאר לי מעט אחוזים ששווה לפרוק.

בעודי טס לכיוון הים על מנת לצלם קצת את העיר מהזווית המערבית, הגיחו להן שתי סירות טורבו (סירות תיירות) שנתנו שם הצגה חד־פעמית של ריקוד על המים. הטקסטורה שנוצרה על המים מהשיוט האקסטרימי, ממש קנתה אותי, אז ״קטפתי״ כמה תמונות לנשמה.
instagram.com/chenkalifalevi


נעם סגן־כהן

נעם סגן־כהן

נעם סגן־כהן

טייל מנוסה, מרצה מבוקש ומדריך ותיק בחברה הגיאוגרפית ליעדים כמו אנטארקטיקה, איסלנד והקוטב הצפוני, למדינות שונות במרכז ובדרום אמריקה, וכן טיולי ספארי במזרח אפריקה. בהכשרתו המקצועית גיאוגרף, אקולוג ומורה דרך מוסמך בישראל.

השעה 06:30 בבוקר. הטמפרטורה בחוץ בדיוק אפס מעלות, ואני נערך לירידה אל סירת הגומי (זודיאק) שתיקח אותי ואת קבוצת המטיילים שאני מדריך, לסיור הראשון היום. אני כבר מתורגל מהפלגות קודמות ביבשת הלבנה, ולאחר שהתלבשתי היטב, יצאתי אל הסיפון וירדתי אל סירת הזודיאק שמחכה בירכתי הספינה שלנו. 

הבוקר עגנה הספינה במפרץ וילהלמינה (Wilhelmina), בינות לאיים הקטנים ננסן (Nansen) ואנטרפרייז (Enterprize), שבצידו המערבי של חצי האי האנטארקטי. בדרכנו לנחיתה על חוף היבשת, ולאחר שפגשנו שני לווייתנים גדולי סנפיר וכלב ים אחד (לובודון הסרטנים), הפנה המדריך שלנו את חרטומה של סירת הזודיאק אל עבר מפרץ פוין (Foyn), מקום משכבה האחרון של ספינת ציידי הלווייתנים הנורבגית Guvernøren. 

מכל עבר נשקפים מצוקי קרח אדירים ויפהפיים, המפוסלים על ידי הגלים והרוחות. התקרבנו אל הספינה הטרופה, שהייתה בימיה הטובים מהגדולות ומהמתקדמות שבין ה״מפעלים הצפים״ לעיבוד לווייתנים. ב־ 27 בינואר 1915 חגגו 85 אנשי הצוות את סיומה של עונת צייד מוצלחת, והספינה, עמוסה בעשרות טונות של שומן לווייתנים, עמדה להתחיל את מסעה צפונה.

מישהו, שאולי שתה יתר על המידה, הפיל מנורה שהציתה אש, השומן נדלק בקלות, ובמהרה יצאה השריפה מכלל שליטה. הקפטן הפליג במכוון אל החוף, ואנשי הצוות נחלצו ללא פגע, אך השלל הכבד עלה באש והספינה נותרה על שרטון ויצאה מכלל שימוש. 

התקרבנו בהפלגה איטית וזהירה עד ששטנו ממש מעל גופה של הספינה. בחרטומה נח גוש קרח גדול, והברזל החלוד צעק את סיפורה בן 107 השנים של הספינה ושל צוותה. לאחר כמה דקות שבהן התרשמנו וצילמנו, פינינו את מקומנו לחברינו בזודיאק נוסף שהגיע למקום. ישבתי בירכתי הזודיאק, וליוויתי את הספינה המתרחקת במבטי. כשנכנס הזודיאק השני ממש אל תוך הספינה, ולמרות התנאים הלא אופטימליים, צילמתי את התמונה, שלה קראתי ״מסע ימי אחד צופה במסע ימי אחר, שתם מזמן״.
noam-ways.com


מסע בים
גלריה ארטורה
אוצרת: דליה בכר
משתתפים: גלעד אימס, איל בן חיים, לוי דביש, רוברטו בורשטיין, אביטל הרשקוביץ, צפריר ורטנפלד, גלעד טופז, ערן ירדני, תמי לוז, חן כליפה לוי, לינה לוין רזינובסקי, נועם סגן כהן, ריקי סימון, חנית פוגל, זוהר פרו, רפי קורן, ענת שושן, מורדי שמיר, רונן רוזנבלט, גיא שמואלי.
נעילה: 10.3

birds

*כוכבית מייצגת שדות חובה

2 תגובות על הכתבה

  1. שילה

    כל הכבוד לגלריה ארטורה. לא היינו רואים כזאת תערוכה בגלריות המוכרות בתל אביב.

  2. שושי

    ועוד בנושא: רפליקה של ספינה משנת 400 לפנה"ס, שבנו פרופ' יעקב כהנוב מאוניברסיטת חיפה וצוותו
    https://tinyurl.com/3xf9fjhj (ויקיפדיה)
    וסירה אוטונומית בצורת ידית של רוכסן ש"פותח נהר", שיצר היפני Yasuhiro Suzuki

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden