כל מה שחשוב ויפה
עודד הירש, חשמליה
עודד הירש, חשמליה

מפגש בתערוכה ״חשמליה״ של האמן עודד הירש בגלריה בכברי

פורטפוליו Promotion: גלריה כברי תארח במסגרת פסטיבל Art מטה־אשר בשבת (12.3) את האמן עודד הירש, ההיסטוריון פרופ׳ מוטי גולני והאוצרת תמר הורביץ ליבנה

גלריה כברי – גלריה שיתופית יהודית ערבית בגליל – תארח בשבת (12.3) במסגרת פסטיבל Art מטה־אשר את האמן עודד הירש, ההיסטוריון פרופ׳ מוטי גולני והאוצרת תמר הורביץ ליבנה, בשעה 11:00 במועדון לחבר כברי

במפגש יוקרנו קטעים מעבודות וידאו מוקדמות של האמן עודד הירש: 50 כחול (2009), אינחדש (2012), הטרקטור (2014), הביתה (2010), בחולות (2016) ועוד. בגלריה השיתופית מוצגת תערוכתו החדשה של עודד הירש, חשמליה, מיצב וידאו רב־ערוצי.

יצירותיו של עודד הירש מפלחות את הלב כבמכת ברק. פרויקטים אמנותיים מרהיבים, המחברים אסתטיקה ודרמה ומובילים לדיון מחודש בנושאים הקשורים בלב הישראליות: יחסי אבות-בנים, רעיון הקבוצה, שימוש בכוח בחברות לא אלימות לכאורה, כוחות הפועלים בין בני אדם, ערך העבודה, החרדה שבמנוחה, הגירה ועוד. הנושאים שמעלה הירש מאפשרים לנו לבחון את עצמנו מחדש. באמצעות הפקות וידאו מורכבות ומונומנטליות ברובן, מצליח האמן לעורר ולהאיר באור חדש את אלו שהיו פעם יפי הבלורית צרובי הפנים, ולטפל בטראומות ובמיתולוגיות ששורשיהן בתקופת היישוב.

עודד הירש, מתוך חשמלייה. צילומים: הדר סייפן

עודד הירש, מתוך חשמלייה. צילומים: הדר סייפן

בתערוכתו החדשה של האמן חשמליה נענה הירש להצעת הגלריה השיתופית כברי לפעול בתוך היישוב וליצור בו יצירה חדשה. מתוך עניין מוקדם של הירש בנושא ה״פרלמנט״ – קבוצת אנשים הנפגשת בקביעות ובאדיקות ומקיימת שיחה וקשר ער- הוא הגיע לקבוצת החשמלאים של כברי, שישה בעלי מלאכה, אנשי צווארון כחול נמרצים, באמצע חייהם, הנפגשים מדי יום ביומו בשעה עשר. העבודה צולמה באחד מימי החורף הסוערים, שבין שתי סופות ברקים גדולות שנחתו על היישוב ועל הארץ. הגבעה החשופה של כברי וקרבתה לים הופכות את המקום לאתר מוכה ברקים מדי שנה.

שישה מקרני וידאו תלויים בתקרת הגלריה ומתמקדים בפניה של כל אחת מהדמויות. הטכנולוגיה המתקדמת של הקרנת וידאו רב־ערוצית מאפשרת את סנכרון השיחה. המציאות הווירטואלית הופכת את החלל לגדול מכפי מידותיו. עומס הגירויים והניסיון לעקוב אחרי קולות הדוברים מכניסים את הצופה לתוך חוויה של הפרעת קשב.

הירש משתמש בחלל הגלריה הקטן כבמעבדה לרעיונותיו. רמקול נסתר מוציא את קולות שיחת החשמלאים לחלל ״המנהרה״ – מסדרון ארוך ומוגן המחבר את חלקי הקיבוץ מתחת למבנה חדר האוכל הישן וגדול הממדים. הקולות לוכדים את העוברים והשבים. הקהילה שותפה לניסוי של האמן, והוא מציע פעולה אמנותית שמתרחשת בתוך קופסת הגלריה 24 שעות ביממה, גם בשעות שהגלריה סגורה.

העבודה חוקרת מתח מובנה בין יחיד לקבוצה. הירש בוחר בנקודת מבט של זבוב על הקיר. המקום משמש כחומר גלם. השקט שאפיין את יצירותיו הקודמות מפנה את מקומו לשיח. ״כברי הוא מקום רגיש״, אומרים החשמלאים, ״הברק מכה בו פעמיים״ (מתוך טקסט התערוכה, תמר הורביץ ליבנה). 

עודד הירש: אמן וידאו בן קיבוץ אפיקים. בוגר המחלקה לצילום במרכז האקדמי ויצו, חיפה, ובעל תואר שני באמנות ממכון פראט בברוקלין. משמש ראש המכון לאמנות במכללה האקדמית לחינוך אורנים. עבודותיו הרב-תחומיות משלבות קולנוע ואלמנטים של פרפורמנס, והן הוצגו בארץ ובעולם. בקיץ הקרוב צפוייה להיפתח תערוכה שלו במוזיאון חיפה.

פרופ׳ מוטי גולני: בן קיבוץ גבעת ברנר, ראש המכון לחקר הציונות וישראל ע״ש חיים ויצמן באוניברסיטת תל אביב. ראש פורום חוקרי המנדט בישראל. מספריו: ציון בציונות, מלחמות לא קורות מעצמן, על זיכרון כח ובחירה, האב המייסד, הביוגרפיה של חיים וייצמן (עם יהודה ריינהרץ), ראה אור לאחרונה בהוצאת עם עובד.

תמר הורביץ ליבנה: בת קיבוץ עין החורש חברת קהילה בכברי, אוצרת גלריה שיתופית כברי, אמנית, דוקטורנטית להיסטוריה ואמנות בתקופת היישוב. זוכת פרס דב סדן לספרות(2021) ומענק מחקר ממכון ז׳בוטינסקי לשנה זו.


גלריה כברי, שבת 12.3 בשעה 11:00, המועדון לחבר כברי
עודד הירש, מוטי גולני, תמר הורביץ ליבנה
המפגש ללא עלות, מספר המקומות מוגבל
יש להירשם מראש בהודעת ווטסאפ בטלפון: 054-7440954
שעות פתיחת הגלריה: ימי ה׳ 15:30-18:30, ו׳ 10-14, שבת 11-15

birds

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden