כל מה שחשוב ויפה
טפאדזווה טגה, מתוך התערוכה ״זובה״. צילום: מ״ל
טפאדזווה טגה, מתוך התערוכה ״זובה״. צילום: מ״ל

הרשימה המשותפת // 3.3.2022

מוחמד סעיד קאלש בגלריה של ויצו חיפה, טפאדזווה טגה בגלריה גורדון, שמים וארץ בגלריה ביתא, זהר אלעזר בגלריה לחם ושושנים, אפרת גל־נור בגלריה P8

מוחמד סעיד קאלש בגלריה של ויצו חיפה

״עשה מעשה טוב״, ״ללא כעס תגיע לגן עדן״, ״נהל ויכוח רק מתוך חוסן״: התערוכה ״מרקמים של זהות״ של מוחמד סעיד קאלש שתפתח ביום שני (7.3) בגלריה של ויצו בחיפה (אוצרות: בלו־סימיון פיינרו ואביטל בר־שי). עוסקת במוטיבים מהעולם הערבי כמו הערבסקה והקליגרפיה, שדרכם בוחן קלאש פרשנויות שונות למושגים מקום, דת ובית.

העבודות בתערוכה מבטאות את הרב־תרבותיות של החברה הישראלית ושל חיפה כעיר מעורבת, שבה חיים זה לצד זה יהודים וערבים. קאלש מציג את הצורך בהידברות בין הקהילות תוך מתן כבוד הדדי, ומתוך רצון להכיר את האחר.

מוחמד סעיד קאלש. צילומים: אביטל בר-שי

מוחמד סעיד קאלש. צילומים: אביטל בר־שי


טפאדזווה טגה בגלריה גורדון

תערוכת היחיד ״זובה״ של טפאדזווה טגה תפתח מחר (4.3) בגלריה גורדון בשיתוף אוסף Africa First. פירוש שמה של התערוכה, זובה, הוא שמש או אור יום, והיא עוסקת במאבקים ובחלומות של תושבי זימבבואה. התערוכה מציגה את קולם של אנשי זימבבואה, כולל האמן ומשפחתו שבחרו להגר ממנה, בעקבות חוסר היציבות הפוליטית והכלכלית הקיימים בה במשך שנים.

העבודות בתערוכה מציגות צילומים של אנשים ברקעים מפוארים ותנוחות מעולם הדוגמנות. דרכם מבטא טגה את הניגודים שבין האור לחושך, בין העוני והקושי שבהגירה בכלל אל מול השאיפה והרצון לבנות חיים טובים יותר.

טפאדזווה טגה: צילומים: מ״ל

טפאדזווה טגה: צילומים: מ״ל


שמים וארץ בגלריה ביתא

התערוכה הקבוצתית ״שמים וארץ״ שתפתח ברביעי (9.3) בגלריה ביתא בירושלים (אוצרת: הגן רבן), מציגה את עבודותיהם של דניאל פלאי, מיכל סופיה טוביאס ושיראל ספרא, שיצרו עבודות בהשראת ספר הילדים ״מיכאל והמפלצת מירושלים״ שכתב מאיר שלו. הספר מספר על מפגש בין ילד ירושלמי למפלצת אבן עתיקה המתגוררת בעיר, ומספרת לו אודות ההיסטוריה המקומית.

משתתפי התערוכה הם ילידי ירושלים, שבבגרותם בחרו שלא לחיות בה. בהשראת הספר הם התבקשו לחזור לעיר מימי ילדותם, ולהתבונן מחדש ב״מפלצת״ מירושלים.

דניאל פלאי. צילומים: מ״ל

דניאל פלאי. צילומים: מ״ל


זהר אלעזר בגלריה ב״לחם ושושנים״

״איתותי סגולה״, תערוכת יחיד לזהר אלעזר, תפתח הערב (3.3) בגלריה לחם ושושנים בתל־אביב (אוצר: חגי אולריך). בתערוכה מוצגות עבודות וידיאו שצולמו בתוך מנהרה ריקה וחשוכה, שמתוכה תיעדה אלעזר את החוץ – מקום שומם ליד מכון ויצמן, שלו שייכת המנהרה. עבודת הווידאו בוחנת את המרחב הריק שמתעד הופעות של דמויות אנונימיות המבצעות מגוון פעולות, שנתפסות מהצד כארעיות וחסרות משמעות, ולעתים כאקט המאותת ישירות למצלמה, אל הצופה.

זהר אלעזר, מתוך וידאו יחסי אמון. צילומים: מ״ל

זהר אלעזר, מתוך וידאו יחסי אמון. צילומים: מ״ל


אפרת גל־נור בגלריה P8

״הסיפור העצוב שלא יאמן על הארגמונית אדומת הפה״, תערוכה חדשה לאפרת גל־נור, נפתחה בגלריה P8 בתל־אביב (אוצר: אבשלום סולימן). בתערוכה ממקמת גל־נור את השיח בחוף־אכזיב, כמיקום גיאוגרפי וכצומת המפגישה את הממשי והבדיוני.

גל־נור בונה שלושה מעגלים – פרטי, היסטורי, ומקומי – ובעזרתם היא ״חופרת״ בדימויי העבר של ישראל. מדינת אכזיב שיסדו אלי ורינה אביבי בשנות ה־60 מעולם לא קיימה את הבטחת האקס־טריטוריה האוטופית שהתיימרה להיות: האם כעת, 60 שנה לאחר היווסדה, נותר עוד ללמוד ממנה משהו?

אפרת גל נור. צילומים: לנה גומון

אפרת גל נור. צילומים: לנה גומון

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden