כל מה שחשוב ויפה
הברביזון החדש מציירות נשים. מרכז תאו, הרצליה, בשיתוף מכון גתה
הברביזון החדש מציירות נשים. מרכז תאו, הרצליה, בשיתוף מכון גתה

א.נשים כמונו: אחיות, חברות, זרות, זהות, בתערוכת דיוקנאות במרכז תאו

פורטפוליו News: מאה דיוקנאות נשים שציירו אמניות הברביזון החדש, לצד עבודות וידאו, צילום וציור דיגיטלי של נעה רז מלמד, שגית פרידמן הילל ודרורית קפלן, בתערוכה שתיפתח ביום האישה הבינלאומי

התערוכה ״א.נשים כמונו״ שתיפתח ביום האישה הבינלאומי (יום ג׳, 8.3) במרכז תיאו הרצליה, מציגה דיוקנאות ״נשים אמיתיות״ בהקשרים שונים מחיי היומיום: משפחה, יחסי חברות, שכנות וזרות. התערוכה מדגישה את חשיבותה של האמנות כמתווכת, ומניעה למחשבה על הנראות של נשים במרחב – הציבורי כמו גם האמנותי – ושאלות על דיוקנאות וחשיבותם.

בבסיס התערוכה מוצג לראשונה במלואו גוף עבודות של כ־100 דיוקנאות נשים, שציירו חברות קבוצת הברביזון החדש, נטליה זורבובה, אולגה קונדינה ואנה לוקשבסקי בשנה האחרונה. האמניות ציירו נשים ונערות עוברות אורח, בהפנינג רחוב במסגרת ״אוהבים אמנות עושים אמנות״ ובפסטיבל ״מנופים״ בירושלים. הפרויקט ביוזמת מכון גתה בישראל והאוצר אבי לובין, יצא לדרך לפני כשנה תחת הכותרת Don't Tell Me How To Be A Woman (אל תאמרו לי איך להיות אישה).

הציורים נעשו על נייר, בציור מהיר, לייב, מהתבוננות ישירה – בפעולה אמנותית המתכתבת באירוניה עם ציורי דיוקן למזכרת, שמציעים ציירי רחוב לתיירים בערי העולם. ניתן לראות את המהלך כהמשך ופיתוח ליציאת האמניות לצייר במרחב הציבורי (או בטבע העירוני) כמחווה לציור בטבע של אמני הברביזון בזמנם.

אנה לוקשבסקי

אנה לוקשבסקי

נטליה זורבובה

נטליה זורבובה

לצד הדיוקנאות המהירים, שלוש האמניות מציגות עבודות שמן על בד, שבהן ציירו זו את זו, והן מבטאות את החיבור האישי והמקצועי העז השורר ביניהן – קשר של קירבה, חברות ותמיכה הדדית.

בעבודת הווידאו־ארט ״קפיצת שמיכה״ נעה רז מלמד מציגה מעגל נשים בנות משפחה אחת – המבוגרות שבהן בשנות ה־90 לחייהן והצעירות הן בנות, נכדות ונינות, ילדות קטנות ונשים בוגרות. העבודה מציגה את הנשים בפעילות משותפת שמציבה אתגר, מבחן אומץ, מתח גבוה וגם קתרזיס הטמון בתחושה שהמעגל מעניק לחברותיו תמיכה והגנה.

birds

בעבודות מתוך הפרויקט ״שם הגדולים 7״ דרורית קפלן מציגה דיוקנאות בציור דיגיטלי ערוך כווידאו־ארט. הנשים המצויירות הן שכנותיה ביפו, שמהוות יחד מעגל חברתי בלתי שגרתי, ללא הבדל גיל, מוצא, ג׳נדר והגדרה עצמית.

שגית פרידמן הלל מציגה עבודות מסדרת הצילומים ״כפולה״, ובהן תאומות זהות ואף שלישייה. הצילומים מעלים שאלות על הייחודיות והסינגולריות של אדם בעולם; על הכפילות של דיוקן אחד בשתיים או שלוש נשים שונות, ומדגישים את החיפוש אחר תכונות אופי ומאפיינים, שיוצרים את הזהות ואת הנבדלות.

נעה רז מלמד

נעה רז מלמד

שגית פרידמן הלל

שגית פרידמן הלל

דרורית קפלן

דרורית קפלן


א.נשים כמונו
אוצרת: חגית פלג רותם
משתתפות: נטליה זורבובה, אנה לוקשבסקי, אולגה קונדינה, נעה רז מלמד, דרורית קפלן, שגית פרידמן הלל
מרכז תאו, רחוב וינגייט 168, הרצליה. פתיחה: 8.3. נעילה: 23.4
שיח גלריה: 20.3 בשעה 19:00; שיח גלריה, הפנינג ציור לייב ומכירת אמנות: יום ו׳ 25.3, בשעה 9:30

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden