כל מה שחשוב ויפה
שי איגנץ, ללא כותרת. מתוך התערוכה גולדי במוזיאון תל אביב
שי איגנץ, ללא כותרת. מתוך התערוכה גולדי במוזיאון תל אביב

הרשימה המשותפת // 17.3.2022

תום פניני במוזיאון ישראל, שי איגנץ במוזיאון תל אביב, תערוכה קבוצתית בהשראת ארכיאולוגיה במכון לאמנויות תל־חי, חודש האישה בנסימה־לנדאו

שי איגנץ במוזיאון תל אביב לאמנות

התערוכה ״גולדי״ שנפתחה במוזיאון תל אביב (אוצרת: רז סמירה) היא התערוכה המוזיאלית הראשונה של איגנץ. הוא מציג בה עבודות מ־20 שנות עבודה צילומית אינטנסיבית – מראשית דרכו כסטודנט ועד לתקופה האחרונה – חלקן הגדול מוצגות לראשונה לקהל. לצד התצלומים מוצגות בתערוכה גם עבודות וידיאו, שבהן נחקרים היחסים בין צלם למצולם.

במוקד עבודתו של איגנץ עומדים דיוקנאות, אך נסיבות היווצרות הדיוקן ואופי המפגש בין הצלם למצולמים הופכים סוגה זו לזירה טעונה. איגנץ יוצר קשר עם המצולמים באתרי היכרויות לגברים ברשת או באופן אקראי דרך מכרים, כך שהמפגש בינו לבין המצולם מתרחש לראשונה מול המצלמה. לרוב זהו מפגש חד־פעמי, האוצר בחובו ממד של חוסר ודאות. רוב המושאים מצולמים בביתם, במרחב הפרטי שלהם.

איגנץ יוצר שפה אישית מובחנת. הוא מצלם באור יום צילום ישיר, שבבסיסו יחסי צלם־מצולם, המתקיימים במקום ובזמן נתון. הוא מצלם דיוקנאות של אנשים, נבדלים זה מזה בגיל, במוצא, במגדר ומיקומם הגיאוגרפי. הוא חושף את פגעי הזמן בפניהם ובגופן, ומציג את מושאיו במערומיהם הפיזיים והנפשיים, כשהמצלמה משמשת עבורו סיבה למפגש ואמצעי הגנה גם יחד.

שי איגנץ

שי איגנץ

שי איגנץ

שי איגנץ


הָיֹה יִהְיֶה במכון לאמנויות תל־חי

התערוכה הקבוצתית ״הָיֹה יִהְיֶה – אמנים משוחחים עם ארכיאולוגיה״ מוצגת בגלריה הצד השני במכון לאמנויות תל־חי (נאצרה במסגרת קורס האוצרות החדש של שנה ג׳ במכון, בהנחית מיכל שכנאי יעקבי). הגלריה החדשה הוקמה כחלק מחזון המכון לאמנויות להוות מרכז אמנות ותרבות אזורי, היחידי באזור. מטרתה היא לחזק את הקשר בין אמנות מובילה ועכשווית לבין תושבי הפריפריה הרחוקה, צורך שהתחדד בעיקר מאז סגירתו של חלל התצוגה של המוזיאון לצילום בגן התעשייה תל־חי.

בתערוכה מציגים מציגים עשרה אמנים ואמניות, ששוזרים ניחוחות עבר יחד עם אמנות עכשווית, ומזמינים אותנו לצאת למסע בזמן ובמחשבה – לחוות ולו במעט את עולמן של התרבויות הקדומות אל מול השאלה: מה נותיר כאן אנחנו אחרינו? זו לא תערוכה ארכיאולוגית, אלא תערוכת אמנות שבאה לבחון באלו אופנים מתייחסים אמנים עכשוויים בעבודותיהם לארכיאולוגיה ומה היא משרתת עבורם. המתח שנוצר בין אמנות לארכיאולוגיה מעלה סימני שאלה רבים, והעיסוק בעבר משליך כמובן גם על ההווה ועל העתיד.

האמנים.ות המשתתפים.ות: סימה מאיר, יאיר גרבוז, ורדה יתום, אורית סימן טוב, אילה צור, רות פתיר, יערה ארזי, יעל בלבן, מיקי צדיק, דור מאיר

דור מאיר. צילום: מ״ל

דור מאיר. צילום: מ״ל

אילה צור. צילום: מ״ל

אילה צור. צילום: מ״ל


תום פניני במוזיאון ישראל

התערוכה ״בלדה לכפיל״ תוצג החל מהערב (17.3) במוזיאון ישראל (אוצר: רותם זוטא). בתערוכה מציג פניני, אמן ישראלי שחי ועובד בניו יורק, עבודת וידיאו המתעדת מסע שצולם במשך שנה אחת על מסילת רכבת בקונטיקט, ניו אינגלנד. המסע מתועד מנקודת המבט של הקטר, בצילום מוקפד ובליווי פסקול אנרגטי, כאילו הצופה עצמו הוא הדוהר ברכבת לאורכם של הנופים המשתנים.

לצד עבודת הווידאו מוצגים ארבעה תצלומים סטראוסקופיים כפולים ומוגדלים של דימויי רכבות מסוף המאה ה־19, שעליהם הדביק פניני ענני עשן. בשתי העבודות השונות עוסק פניני בקצב המכני המסחרר לעומת הקצב האנושי, ביחסים שבין טבע לתיעוש ובמתח שבין החד־פעמי לשעתוק. בשתיהן מתרוצצות עיניו של המתבונן כדי למצוא את ההבדלים ושתיהן מפיחות חיים בדימוי צילומי באמצעות תנועה.

תום פניני, בלדה לכפיל

תום פניני, בלדה לכפיל


הם כלאו אותי בפרוזה בנסימה־לנדאו

לרגל חודש מרץ, חודש האישה הבינלאומי, מוצגת בנסימה־לנדאו תערוכה קבוצתית של שש אמניות. שם התערוכה, ״הם כלאו אותי בפרוזה״, לקוח משיר של המשוררת האמריקאית אמילי דיקנסון. בתערוכה מוצגות עבודות שעניינן ביטויים מורכבים של נשיות, המשקפים חוויה עכשווית משותפת וממסגרים מחדש את ייצוג הדימוי הנשי. המכנה המשותף לכולן הוא האופן שבו הן מאתגרות סטריאוטיפים כדרך לחשיבה על מושגים חברתיים ותרבותיים הנוגעים לזהות, לתשוקה ומיניות נשית.

האמניות המשתתפות: קיי דוֹנאצ׳י, גרייס וויבר, ג׳יליאן וורינג, גא־הי פארק, מריה פַרַר, האנה סטארקי.

גא־הי פארק, לילה של חצי שינה. צילום: Gahee Park

גא־הי פארק, לילה של חצי שינה. צילום: Gahee Park

האנה סטארקי, ללא כותרת. צילום: Maureen Paley, London

האנה סטארקי, ללא כותרת. צילום: Maureen Paley, London

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden