כל מה שחשוב ויפה
גיא און מתוך התערוכה ״חווה״
גיא און מתוך התערוכה ״חווה״

הרשימה המשותפת // 31.3.22

גלריה לאמנות הסאונד בבית הנסן; תערוכה קבוצתית בנושא צריכת תרבות במודיעין; דן זהבי בקיבוץ חניתה; נחום טבת באטליה שמי; תערוכה קבוצתית שהיא ניסוי אמנותי בגלריה ND ותערוכה זוגית ללינה אבולניק וגיא און בקיבוץ עינת

חווה בבית דרור

בגלריה בית דרור שבקיבוץ עינת תפתח מחר (שישי 1.4) ״חווה״ – תערוכה משותפת לאמנית לינה אבולניק ולאמן גיא און, סבתא ונכד. עבודותיה של אבולניק מלוות בסיפורים קצרים בעוד שהעבודות של און עוסקות בצילום וזיכרון צילומי, והם משתמשים במדיות שונות – ציור וצילום.

התערוכה משרטטת קו דמיוני בין המקורות לחדש והמודרני. מיקום התערוכה בקיבוץ יעניק ערך היסטורי לשמה של התערוכה, שתעסוק גם בשורשי המשפחה וצילומים מתקופת הקמת הקיבוץ. באירוע הפתיחה תקריא השחקנית נעמי לבוב מסיפוריה של אבולניק וגיא און יקיים פרפורמנס במסגרתו ידפיס על גופו צילומים מהקמת הקיבוץ.

גיא און

גיא און

לינה אבולניק

לינה אבולניק


גלריית סאונד בבית הנסן

״בית התה״ החדש בבית הנסן שיושק ביום שלישי הקרוב (5.4) שוכן במבנה שהועבר לפני כשנה למתחם הירושלמי. מדובר בגלריה שהיא מרחב ייעודי עבור מיצבי סאונד (שיתוף פעולה בין בית הנסן ומרכז מעמותה), שהוקמה במטרה לתת פלטפורמה ליוצרים.ות במוזיקה עכשווית ואמנות הסאונד בארץ ובירושלים בפרט. מדי שנה יוצגו בה חמישה מיצבי סאונד ופרויקטים יעודיים נוספים.

הגלריה החדשה תושק בפתיחת התערוכה של אמן הסאונד דניאל מאיר (אוצרים: אמיר בולצמן וקבוצת סלה־מנקה). מאיר מציג עבודה בשם ״אומוולט״ (Umwelt), שכוללת הקלטות של עטלפי חרקים, חלקם על סף הכחדה, שתועדו במהלך השנתיים האחרונות במערות ובונקרים נטושים באזור הגבול של ישראל עם לבנון וירדן; לצד הקלטות מואצות של חיים בביצה ותיפוף של צרעות על כוורת שנבנתה על מיקרופון מגע.

דניאל מאיר

דניאל מאיר

ערן לוין

ערן לוין


שומר מסך בגלריה 51

בגלריה 51, הגלריה החדשה לאמנות עכשווית במודיעין, מוצגת התערוכה הקבוצתית ״שומר מסך״ (אוצרת: ניצה פרי). זו תערוכה שלישית ואחרונה בטרילוגיה של תערוכות העוסקות בתרבות הצריכה, והיא עוסקת בהשלכות של הצריכה המוגזמת בטכנולוגיה ובמדיה הדיגיטלית על התרבות שלנו ועל הערכים שלנו כחברה.

העבודות של האמניות והאמנים המשתתפים בתערוכה בוחנות את השיבושים שנוצרים נוכח התפוצצות המידע וריבוי הדימויים הדיגיטליים אליהם אנו נחשפים מדי יום. העבודות המוצגות נוצרו על ידי תוכנות מחשב בשילוב טכניקות קלאסיות, עבודות תלת־ממד ועבודות וידאו. במקביל, בוחנת התערוכה פרקטיקות של שכפול והעתקה, ואת דרכי ההתבוננות והקשב של הצופה. האמנים.ות המשתתפים.ות: אייל אסולין, הדס חסיד, הדר סייפן, רונית פורת, דבורה פישר וירדן קולסי, ליליאנה פרבר, יעל פרנק.

ירדן קולסי, דבורה פישר

ירדן קולסי, דבורה פישר

הדר סייפן

הדר סייפן


דן זהבי בגלריה גבול

התערוכה ״BLUEPRINT״ שתפתח בשבת הקרובה (2.4) בגלריה גבול שבקיבוץ חניתה היא תערוכת יחיד של האמן דן זהבי (אוצרת: ריטה כץ). זהבי מציג סדרת רישומים שיצר בעטים לבנים על גיליונות נייר Canson כחולים, שבה הוא מחקה סקיצות ושרטוטים בטכניקת הבלו־פרינט – שהיתה בעבר טכניקת השכפול העיקרית ששימשה אדריכלים ומהנדסים. למרות שהיא כבר לא בשימוש מעל יובל – עד היום משמש המונח ״בלו־פרינט״ את אותם אנשי המקצוע כשם נרדף לסקיצה, עבודת תכנון, רישום וכדומה.

בסידרת הרישומים מנסה זהבי לתכנן מחדש את העולם, את האדם וכן יצירות אמנות ידועות – כדי לעמוד על מקור יופיין וייחודן. הרצון והצורך שלו הם בהתרחקות ובבריאה מחודשת של העולם שבו אנחנו חיים. חיקוי השרטוט ההנדסי יוצר גם הזרה ושוני מרישום קונבנציונאלי כפי שהוא מוכר. הזרה זו והריחוק שהיא יוצרת מאפשרים לזהבי לגעת בחומרים ״קדושים״ כמו הכותל המערבי או הסעודה האחרונה של דה וינצ׳י מבלי להסתכן בחילולם.

דן זהבי, זוג

דן זהבי, זוג

דן זהבי, אונייה לא גמורה

דן זהבי, אונייה לא גמורה


ומה היה הכל אם לא פרישה איטית של הכנפיים בגלריה ND

בגלריה ND ברמת־גן מוצגת התערוכה הקבוצתית ״ומה היה הכל אם לא פרישה איטית של הכנפיים״ (אוצרת: שרי גולן). התערוכה היא תוצר של תהליך שארך כשנה, אקספרימנט קבוצתי שהתחיל דווקא בזמן של ניתוק וריחוק חברתי.

המחשבה הראשונית בחיבור הקבוצה יחד היתה, מבחינה של גולן, לבחון כיצד תוכל היא כאוצרת להשפיע על הדרך שבה אמניות מוציאות את העבודה שלהן לאוויר העולם. אבל במקום המחשבה על אובייקט מוגמר, היא ניסתה לייצר מצב בו המעורבות והדיאלוג האוצרותי יתחיל קודם לכן – עם יצירת העבודות. התערוכה בודקת איך יצירה תוך כדי דיאלוג עם אמניות נוספות יכולה לחולל השפעה הדדית ולעורר לתהליכי יצירה מעמיקים יותר, ועלי פוטנציאל להשתנות ולהתפתח מבחינה אמנותית.

האמנים.ות המשתתפים.ות: יהודה גרניט, סוזי שומוביץ׳, יעל משה־קמה, אורית בן־טוב, שירה מושקין, דפנה לוי, הדסה וולמן, הילה רם, מיכל אברך, מיכל זכאי, מירי שטראוס טללים, ענת יוחנן, גילי לב ארי, שולמית ניר.

שירה מושקין

שירה מושקין

יעל משה קמה

יעל משה קמה


נחום טבת באטליה שמי

תערוכת היחיד של האמן נחום טבת ״לחדר אחד (פעמיים)״ תפתח בשבת (2.4) באטליה שמי בקיבוץ כברי (אוצרת: סמדר שינדלר). בסדנת הפיסול של האטליה יוצגו עבודות מראשית דרכו האמנותית של נחום טבת, ביניהן סדרת רישומים שטרם הוצגו; ובחלל הפנימי – בסדנת הציור, מיצב פיסולי־ציורי גדול מהשנים האחרונות, שמזמין את הצופה לשהות ולהתבונן, לנוע במרחב שנוצר, ולבנות פרשנות אפשרית משלו. מראשית שנות ה־70 מתייחס טבת אל נוסח הפיסול המודרניסטי שרווח אז בישראל – פיסול מופשט ולא עלילתי, שיחיאל שמי הוא מייצגו הבולט, ומציע לו פרשנויות חדשות.

birds
נחום טבת. צילום: מ״ל

נחום טבת. צילום: מ״ל

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden