כל מה שחשוב ויפה
גלעד רטמן. צילום: גוני ריסקין
גלעד רטמן. צילום: גוני ריסקין

הזוכה בפרס ע״ש אורי קצנשטיין 2022: גלעד רטמן

פורטפוליו News: גלעד רטמן הוא הזוכה הראשון בפרס לאמנות רב־תחומית ע״ש האמן המנוח אורי קצנשטיין, המנוהל ע״י המרכז הישראלי לאמנות דיגיטלית בחולון. רטמן יקבל מענק בסך 70 אלף שקלים

האמן גלעד רטמן הוא הזוכה הראשון בפרס לאמנות רב־תחומית על שם אורי קצנשטיין. זוהי השנה הראשונה שבה מוענק הפרס שמנוהל על ידי המרכז לאמנות דיגיטלית בחולון ומופעל בסיוע משפחת קצנשטיין וחברי האמן. הפרס, בסך 70 אלף שקלים, הוקם בתמיכתם של משפחת דנציגר ושל רבקה סאקר.

ועדת הפרס המקצועית כללה את אלונה פרידברג, יעל פרנק, איל דנון, דני מאיר, יחד עם אודי אדלמן – מנהל המרכז לאמנות דיגיטלית ואוסי שילוח כנציגת משפחת קצנשטיין. הועדה בחרה בפרויקט ״הנקאים״ של רטמן, לאחר שדנה בלמעלה מ־90 הצעות. בין שיקולי הועדה שנלקחו בחשבון במתן הפרס היו: איכות אמנותית, רב־תחומיות מהותית, והיתכנות ליישום הפרויקט במסגרות הזמן והתקציב.

גלעד רטמן, Drummerrsss. צילום: ברינקלי קפריולה

גלעד רטמן, Drummerrsss. צילום: ברינקלי קפריולה

גלעד רטמן, Drummerrsss. צילום: ברינקלי קפריולה

גלעד רטמן, Drummerrsss. צילום: ברינקלי קפריולה

birds

רטמן (נ. 1975, ישראל), מוכר בזכות עבודות וידאו ומיצב שדרכן הוא שואף לתעד התנהגויות אנושיות בתוך מערכות מורכבות של שליטה ותלות. הוא בוגר התואר ראשון באמנות מבצלאל ובוגר תכנית התואר השני באמנות של אוניברסיטת קולומביה בניו יורק. עבודותיו הוצגו בתערוכות בארץ ובעולם ובשנת 2013 ייצג את ישראל בביאנלה לאמנות בוונציה. הוא זוכה פרס שרת התרבות לשנת 2018 ; אנסלם קיפר מאת קרן וולף לשנת 2011 ; פרס אמן צעיר של משרד התרבות לשנת 2007 ; ופרס גבעון של מוזיאון תל אביב לשנת 2005.

מנימוקי הוועדה: ״במשך כל שנות יצירתו, עבודותיו של גלעד רטמן מתאפיינות ברב תחומיות המאתגרת את החיבורים בין וידאו, פיסול, פרפורמנס, וסאונד. ההצעה הזוכה, פרויקט הנקאים, היא המשך של האופן העמוק שבו המדיומים השונים ביצירותיו של רטמן נובעים ומולידים אחד את השני, עד להתכה צורנית, נרטיבית, וקונספטואלית.

״הפרויקט נובע מההטיה הפרשנית שבה עקרונות וערכים אנושיים מושלכים על מערכות לא אנושיות, במקרה זה מערך ההזנה של דגי הנקאי, ומשתמש בה על מנת לחקור מחוזות שמעבר לשפה ומעבר לאנושי. הפרויקט בולט ביצירתיות משוחררת שאינה מוגבלת לגבולות המוכר והמובן מאליו, ומתהווה ביחס הולם לרוחו האמנותית של אורי קצנשטיין״.

בנוסף בחרה הועדה לציין לשבח את ההצעות של האמנית אלונה רודה ושל קבוצת האמנים בהובלת שחר יהלום.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden