כל מה שחשוב ויפה

קוסאמה במוזיאון תל אביב: התערוכה תוארך, אירוע הסיום בשיתוף פורטפוליו

פורטפוליו News: התערוכה ״יאיוי קוסאמה: רטרוספקטיבה״ תוארך עד 14.5. האירוע ״מהמם!״ ייערך ב־8.5

מוזיאון תל אביב לאמנות הודיע על הארכת התערוכה של האמנית היפנית יאיוי קוסאמה בשלושה שבועות – עד 14.5, לאור הביקוש הרב. ביום א׳ ה־8.5 ייערך במוזיאון תל אביב אירוע רב תחומי מיוחד, שנוצר בשיתוף מגזין פורטפוליו. הכנס ״מהמם!״ יעסוק בעידן הספקטקל והחיפוש אחר ״אפקט הוואו״ באמנות ובתרבות, וישתתפו בו מומחים מתחומי התרבות, האקדמיה, הטכנולוגיה והמדיה. האירוע יסתיים במופע דראג ספקטקולרי.

התערוכה ״יאיוי קוסאמה: רטרוספקטיבה – זר של אהבה שראיתי ביקום״ משכה עד כה למוזיאון תל אביב יותר מחצי מיליון מבקרים – מספר שיא חסר תקדים לתערוכה בישראל. התערוכה הייתה אמורה להינעל ב־23.4 וכל הכרטיסים אליה אזלו מראש לפני זמן רב. כעת הוארכה התערוכה בשלושה שבועות נוספים, ומכירת הכרטיסים לקהל נפתחה מחדש באתר המוזיאון. בתמיכת מפעל הפיס המוזיאון יעודד ביקורים של הקהל שלא הצליח להגיע לתערוכה, בדגש על בעלי מוגבלויות, אוכלוסייה ותיקה ותושבי פריפריה.

טניה כהן־עוזיאלי, מנכ״לית מוזיאון תל אביב, מסרה: ״אני שמחה לבשר שהצלחנו להשאיר את התערוכה פתוחה לשלושה שבועות נוספים. התערוכה של קוסאמה שברה מספר שיא של למעלה מחצי מיליון מבקרים, רובם לא הכירו ולא שמעו על האמנית לפני פתיחת התערוכה ולרבים מהם היה זה ביקור ראשון במוזיאון.

״מבחינתי ההישג האמיתי הוא שהתערוכה הצליחה לסחוף, לרגש ולספק חוויית ביקור מרתקת ומעוררת השראה לקהל רב ומגוון של צעירים ומבוגרים. אני גאה להוביל את צוות מוזיאון תל אביב שחוגג השנה 90 להיווסדו, וממשיך כל הזמן להתפתח, לחדש ולהישאר רלוונטי וחיוני בנוף התרבותי של ישראל.״

יאיוי קוסאמה. צילום: יוסוקה מיאזקי

יאיוי קוסאמה. צילום: יוסוקה מיאזקי

אירועי הנעילה והכנס ״מהמם!״

לקראת נעילת התערוכה, המוזיאון יקיים סדרת אירועים מיוחדת, בהם הקרנות של הסרט התיעודי ״קוסאמה: אינסוף״, מלווה במפגשים עם אוצרות התערוכה סוזן לנדאו, שחר מולכו ונעמה בר־אור.

האירוע מהמם! בעקבות התערוכה יאיוי קוסאמה: רטרוספקטיבה, יתקיים ב־8.5, בין השעות 17:00-23:00, ויעסוק בעידן הספקטקל באמנות ובתרבות, בעולם הפיזי ובעולמות המדיה הדיגיטלית. כיצד מוזיאונים, אמנים, מעצבים ואנשי טכנולוגיה מייצגים את רוח הזמן? איזה צורך מבטא החיפוש המתמיד אחרי ״אפקט הוואו״ והעלאת סף הריגושים? מהם הקווים לדמותו של הספקטקל העכשווי, ואילו תופעות תרבותיות וחברתיות הוא מבטא?

האירוע ישמש במה למפגש בין אנשי מפתח ומומחים מתחומי התרבות, האקדמיה, הטכנולוגיה והמדיה לקהל הרחב של שוחרי התרבות, האמנות והחדשנות בישראל.

תוכנית האירוע:

17:00–17:15 – התכנסות ודברי פתיחה
טניה כהן־עוזיאלי, מנכ״לית מוזיאון תל אביב לאמנות
חגית פלג רותם, עורכת שותפה, מגזין פורטפוליו

17:15–17:55 – יש לנו מושג

17:15–17:25 — מטאוורס: הדור הבא של טכנולוגיה חברתית | סופי־גרש ברק, מנהלת תקשורת מטאוורס בחברת Meta בישראל
מטאוורס, הבאזז־וורדשל השנה האחרונה, אינטרנט 3.0, חזון שאפתני שכבר מתחיל לקרום עור וגידים. מה צופן העתיד לעולמות העיצוב, האופנה והאדריכלות? איך תראה, או תרגיש, האמנות בעוד עשור או שניים, ומה ניתן לחוות כבר עכשיו?

17:25–17:35 — גיימינג: על מה כל הסיפור? | איתן רייסל, מייסד ושותף מנהל, vgames

17:35–17:45 — NFT: קוד ואמנות | בן בנחורין, אמן דיגיטלי ומעצב UX, מייסד המסלול לעיצוב מוצרים דיגיטליים בשנקר, יוצר מיצבי אודיו־ויז׳ואל למוזיאונים ו־NFT, מוביל צוות העיצוב של yotpo.com.
כניסת ה־NFT לשדה האמנות מחוללת סערות, פותחת דלתות ואפשרויות כלכליות, ומעלה שאלות חדשות על תוכן, איכות וערך. על הלהיט הפיננסי והמטבע החדש של שוק האמנות – הטוב, הרע והלא־נודע.

17:45–17:55 — Immersive: לשקוע בתמונה הגדולה | חגית פלג רותם, עיתונאית ומרצה, עורכת שותפה במגזין פורטפוליו, מתמחה בתרבות חזותית בת־זמננו
מזריחת השמש בטייט מודרן ומחדרי האינסוף של יאיוי קוסאמה ועד הגל החדש של מוזיאוני החוויות והסלפי – איך רואים אמנות בעידן הספקטקל הדיגיטלי.

17:55–18:40
אמנות כספקטקל: מהפירמידות ועד לביונסה | פרופ׳ גל ונטורה, היסטוריונית של אמנות מודרנית, ראש בית הספר לאמנויות באוניברסיטה העברית בירושלים.
כיצד תרבות הווידיאו קליפים והמדיה החברתית שינו את אופן הצפייה באמנות, והפכו אותנו מצופים פסיביים לשותפים פעילים.

18:40–19:40 – ביקור חופשי בתערוכה יאיוי קוסאמה: רטרוספקטיבה

19:40–20:10 – Kusama-rama

19:40–19:55 – ממד הספקטקל ביצירתה של קוסאמה | שחר מולכו, אוצרת משנה בתערוכה ״יאיוי קוסאמה: רטרוספקטיבה״
יאיוי קוסאמה היא בין הדמויות האקסצנטריות והחמקמקות ביותר בעולם האמנות העכשווית. יצירתה מגוונת במנעד עשיר של מדיה ומידה, ויצירות האינסוף שלה הן בין המורכבות מבחינה ויזואלית, והפרובוקטיביות ביותר שנוצרות כיום. על הממד הספקטקולרי ביצירתה של קוסאמה שהקדימה את זמנה כמה עשורים לפני עידן הסלפי והמדיה החברתית.

19:55–20:10 – הקהל כספקטקל | מירה לפידות, אוצרת ראשית, מוזיאון תל אביב לאמנות
התערוכה במוזיאון תל אביב לאמנות מזמנת חוויית ספקטקל כפולה – יצירות האמנות רבות־הרושם של קוסאמה עצמה, כמו גם ההמונים שצופים בהן. יש היבט פרפורמטיבי לקהל בתערוכה, שלא רק שנוהר בהמוניו אלא גם ״מופיע״ בה.
על התופעה של הקהל כספקטקל, מקורותיה התרבותיים ומקומה הייחודי בעולם האמנות העכשווית.

20:10–20:30 – אופנה בלתי אפשרית | לירוי שופן, תיאורטיקן אופנה ותרבות חומרית, מרצה במחלקה להיסטוריה ופילוסופיה בשנקר
בגדים דיגיטליים, שמלות רפאים והעתיד של אידיאל היופי.

20:30–21:00 – מהמם?
טניה כהן־עוזיאלי, מנכ״לית מוזיאון תל אביב לאמנות
יובל סער, עורך ראשי ומייסד, מגזין פורטפוליו
רינת שרצר, ראש מסלול ניהול עיצוב וחדשנות, התואר השני בעיצוב תעשייתי, בצלאל; ראש עיצוב וחדשנות, אדיטור x, וויקס
ד״ר עפרי אילני, היסטוריון וחוקר תרבות במכון ון ליר וכותב את הטור ״תחת השמש״ במוסף הארץ
לאחר ההצפה החושית, המרדף האינסופי אחר גירויים וחידושים, עולות השאלות: כמה עוד אפשר? איך ייראו תערוכות המחר, מחרתיים או סוף העשור? מה נחפש בעולם הפיזי ומה נמצא במטאוורס?

21:00–22:00 – ביקור חופשי בתערוכה יאיוי קוסאמה: רטרוספקטיבה


מחיר כרטיס לכנס – 150 ₪, מחיר למנויי המוזיאון – 130 ₪. למידע ורכישת כרטיסים.


22:00–23:00 – ספקטקולר: מופע דראג

גלורי הוליווד | גלינה פור דה ברה | פלואיד סנואו | לילה קרי | נונה שלאנט | אנטון FKA | סלין לה דיווין | עלמא
הכנס יינעל במופע ראווה מרהיב בהפקת One Night Only ובהשתתפות מלכות ומלכי הדראג של ישראל. עולם הדראג ידוע בהיותו בועט, קיצוני, פוליטי, גדול, צבעוני, מרהיב ואמנותי.
המופע ספקטקולר נבנה במיוחד עבור הכנס מהמם במוזיאון תל אביב לאמנות, והוא לוקח את הצופים למסע מהפנט בעולמות שונים ומשונים.
One Night Only, חברת הפקות המתמקדת באירועי דראג גדולים בישראל. החברה מביאה את מיטב המלכות מהזירה הבין־לאומית, ומציגה את מיטב המלכות מהזירה המקומית.


שימו לב! המופע נמכר בנפרד מהכנס. מחיר רגיל – 100 ₪, מחיר למנויי המוזיאון – 80 ₪
מחיר מוזל (למי שרכש כרטיס לכנס) – 50 ₪ למידע נוסף ולרכישת כרטיסים >

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. שושי

    פעמיים נאלצתי לבטל וכבר אין כרטיסים לתערוכה עצמה.
    מנסה לשכנע את עצמי שניצלתי מתורים מייסרים

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden