כל מה שחשוב ויפה
חוה ראוכר. צילום: אבי אמסלם
חוה ראוכר. צילום: אבי אמסלם

צל הזקנה ופולחן הנעורים: גיל וגילנות באמנות

פורטפוליו Promotion: קורס חדש שיפתח בשבוע הבא בבית לאמנות ישראלית יתמקד באמנים שפרחו לעת זקנה וינפץ מיתוסים אודות יצירה, צמיחה ותשוקה בגילים מתקדמים

״הסגנון המאוחר הוא מושג יסוד באמנות המערבית״, אומר יונתן הירשפלד, אמן ומרצה, שיפתח את סדרת ההרצאות ״גיל וגילנות באמנות״ בשבוע הבא בבית לאמנות ישראלית. ״חוקרי האמנות פאנופסקי וגומבריך לא גילו את המושג הזה, אבל פרספקטיבה של מאות בשנים אפשרה להם לייצר תמטיזציה של העובדות הברורות: ציירים ופסלים בזקנתם נעשים אקספרסיביים יותר, חומריים יותר, מופשטים יותר, רליגיוזים יותר, מתחשבים פחות ברוח הזמן. אפשר שזהו צל המוות שיש בו משהו משחרר״, מציע הירשפלד, ״ומה תעשו לטיציאן בן ה־90, לא תקנו ממנו ציור?״.

הקורס יפנה זרקור לאמנים, ובעיקר לאמניות, בעולם ובישראל שפעלו בגיל זקנה כמו משה גרשוני, לאה ניקל, רות שלוס ואחרים. סדרת ההרצאות נבנתה בהשראת ספרה של ד״ר טל דקל ״נשים וזקנה – מגדר וגילנות בראי האמנות בישראל״ שיצא לאור בשנת 2020. הסדרה תנעל בהקרנת פרק מהסדרה: ״למי קראת זקן??!״ ומפגש עם הבמאי יואב שמיר, שבעיקרו מהדהד את האמירה המיוחסת לג׳ורג׳ ברנרד שואו לפיה, ״הנעורים מבוזבזים על הצעירים״.

יונתן הירשפלד. צילום: מ״ל

יונתן הירשפלד. צילום: מ״ל

טל דקל. צילום: מ״ל

טל דקל. צילום: מ״ל

טיציאנו וצ׳לי, דיוקן עצמי. צילום: מ״ל

טיציאנו וצ׳לי, דיוקן עצמי. צילום: מ״ל

במבוא לספרה מתייחסת דקל לצילום של האמנית נירית כהן שמצלמת דמות פאנקיסטית מבוגרת עם סיגריה: ״האישה הזאת אינה מתאימה לאף אחת מן ההתניות הגילניות השגורות שנהוג למסגר ולתפוס בהן נשים זקנות ולאופן שהן אמורות להיראות בו. היא אינה מתוארת כמו אשת משפחה ביתית חביבה, שהוא הדימוי השגור של הסבתא; לא מאיימת, דמונית ועצמאית במסורת הדימוי המוכר של המכשפה; וגם לא זקנה פעלתנית ונמרצת, המסווה בכל דרך אפשרית את גילה, כדימוי הגיל השלישי הפעלתני, הנשקף לעתים קרובות בפרסומות ובשלטי חוצות.

״לפנינו אישה שהיא סוביקט, מיוחדת ומקורית״, ממשיכה דקל במבוא. ״היא מעוררת תחושה חידתית, מעט דיסוננטית, ותחושה זו מובילה להרהורים על השפעתה העמוקה של הגילנות, האפליה על רקע גיל, שאינה פוסחת על איש. הגילנות גורמת לחוסר ייצוג של נשים זקנות בנוף החזותי, וקיים צורך דחוף לבנות מגוון רחב של דימויים עשירים ואמיתיים תחת הסטריאוטיפ המצמצם והשלילי של נשים זקנות הרווח כיום בתרבות החזותית״.

חייהן וחוויותיהן של נשים זקנות לאורן של יצירות אמנות פלסטית הם שעומדים בלבו של ספרה של דקל ובלב הקורס שנולד בעקבותיו בבית לאמנות ישראלית.


צל הזקנה ופולחן הנעורים: גיל וגילנות באמנות
10.5-28.6
8 מפגשים בימי ג׳, 19:00-20:30
מרצים: ד״ר טל דקל, יונתן הירשפלד, ד״ר גדעון עפרת, יואב שמיר וטלי תמיר.
למידה היברידית: בבית לאמנות ישראלית (המכללה האקדמית ת״א־יפו) ובמקביל משודר בפלטפורמת zoom.
לפרטים והצטרפות >>

birds

*כוכבית מייצגת שדות חובה

הוסיפו תגובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden