כל מה שחשוב ויפה
ענבל כהן חמו, התואר השני באמנות, אוניברסיטת חיפה. צילומים: ורהפטיג ונציאן
ענבל כהן חמו, התואר השני באמנות, אוניברסיטת חיפה. צילומים: ורהפטיג ונציאן

בוגרים 2022 // הזדמנות אחרונה לראות: התואר השני באמנות, אוניברסיטת חיפה

חמש בוגרות התואר השני באמנות באוניברסיטת חיפה מציגות פרויקטים מסכמים שעוסקים בזהות, חלל, מקום, בית ומשפחה. נעילה: 2.6

מה צריך לדעת לפני שבאות

תערוכות בוגרות התואר השני באמנות באוניברסיטת חיפה, מוצגת במשכן לאמנויות ע״ש ד״ר ראובן הכט באוניברסיטת חיפה. בתערוכה מציגות חמש אמניות בוגרות התכנית, כל אחת מציגה פרויקט שמסיים תהליך למידה משותף של שנתיים.

למה כדאי להתאמץ

לטובת צפייה בחמשת הפרויקטים של חמש הבוגרות שמציגות בתערוכה. ב״מוקד״ של מירי מור שני גופי עבודה שעליהם עבדה במהלך התואר עם חזרתה לישראל לאחר עשור ברומניה. בעבודות ממשיכה מור למקד את מבטה בקבוצות אוכלוסייה נשכחות ובפועלים חסרי השם. גוף העבודה ״הסודות של ג׳יין דו וג׳ון דו״ מתייחס לתופעת האלמונים המתים, יחידים שאי אפשר לזהותם ולא אותרו על ידי משפחותיהם ונותרו אנונימיים במותם; גוף העבודות ״צבעי הסוואה״ מתייחס לעובדי הניקיון העובדים ברחובות העיר.

מירי מור שני. צילומים: ורהפטיג ונציאן

מירי מור שני. צילומים: ורהפטיג ונציאן

ענבל כהן חמו. צילומים: ורהפטיג ונציאן

ענבל כהן חמו. צילומים: ורהפטיג ונציאן

״הבניין״ של ענבל כהן חמו (שגם כותבת אצלנו בפורטפוליו) הוא פרויקט בתוך משכן האמנויות בחיפה, שבו הוא מוצגת. מעשרות ומאות צילומים של המשכן כהן חמו תפרה דימויים חדשים, שבה בעת מצביעים ומכוונים אל המשכן עצמו אבל גם אל מציאות חלופית, בדיונית ואישית. התערוכה מכילה דימויים גדולי ממדים, הקרנה והתערבויות פיסוליות. בין הדימויים שמוצגים – דימוי של מעלית שמתארכת אל הרצפה ונשפכת אליה בגלים, דלת אדומה הדומה לדלתות המשכן הסמוך הופכת למסדרון אינסופי אל הלא ידוע. הקרנה איטית של כתם אור נע, מדמה את תנועת האור והצל, וחרצי הרצפה מולאו בסיליקון אדום, שכמעט ואינו נראה, אבל מרמז על הצפה שבאה מקרקעית הבניין.

birds

״3462״, הפרויקט של נאדין קדור נסראלדין, נקרא על שם הסימון היחידי ששייך לכתובת ביתה – מספר עמוד החשמל של הבית. לבית אין כתובת מדויקת, אין מספרי בתים ואין שמות של רחובות (קוראים לזה ״מצוקה מוניציפלית״). הדימויים שבתערוכה נוצרו תוך שיטוט במרחב הבית נעדר הכתובת ובסביבתו הקרובה, חלקם מופשטים וחלקם מראים חפצים סימבולים מתוך הבית והחצר; דימויים המצביעים על רבדים של מורכבות התא המשפחתי ומשחקי תפקידים. ההליכה בחלל התערוכה מובילה לחדר אינטימי ומנוכר גם יחד.

נאדין קדור נסראלדין. צילום: ורהפטיג ונציאן

נאדין קדור נסראלדין. צילום: ורהפטיג ונציאן

אנה איילת אפל. צילומים: ורהפטיג ונציאן

אנה איילת אפל. צילומים: ורהפטיג ונציאן

אנה איילת אפל מציגה את ״הפרדס – באתי לדרוך כאן שוב…״ – סדרת ציורים העוסקת בכניסה שלה אל הפרדס. בתערוכה מוצגות שבע עבודות גדולות (שני מטר על שני מטר כל אחת) בצבעי אקריליק ושמן על בד בחלל שהופך צבעוני ועמוס, ומעניק תחושה לצופים תחושה של כניסה אל פרדס. למילה פרדס עצמה, משמעויות רבות עבור האמנית – מחגיגות דיוניסיות, דרך גן העדן ועד לסמל של ההתיישבות היהודית. במשחק והתפרעות היא נכנסת אל תוך הפרדס בשלל דרכים ומצבים. זהו מהלך אופייני לדרך העבודה של אפל: חיבורים בלתי צפויים, משחקיות ושימוש בצורות של זיכרון קולקטיבי.

״VIA״ של שירה ריימן הוא מיצב פיסולי המכיל אוביקט מרכזי שהוא פסל רצפה גדול־ממדים שנראה כייצור חי וזוחל, מורכב מצלעות ומונח על גבי מראה גדולה היוצרת השתקפות פנימית לתוך קרביו החשופים. הוא עשוי מחומרים לא סטנדרטיים – חומרי איטום מתחום הבנייה ופרחים מפלסטיק. אפשר לראות את החומריות הייחודית של האמנית גם בעבודה ״דובוני לא אכפת לי״, שבה מונחים דובים ובובות אותנטיים מהילדות של ריימן לאחר שעברו התערבות פיסולית שכיסתה אותם כמעט לחלוטין, מה שמעניק להם מראה של אלמוגים תת־ימיים. 

שירה ריימן. צילומים: ורהפטיג ונציאן

שירה ריימן. צילומים: ורהפטיג ונציאן

אם אתן כבר בסביבה

גלריה מזו היא אחת הגלריות הצעירות בחיפה, שנפתחה לקהל בדצמבר האחרון. הגלריה היא יוזמה פרטית של כמה אמנים.ות שמגיעים מתחומים שונים – אמנות פלסטית, עיצוב גרפי, תיאטרון ועוד, שהחליטו לחבור ולפתוח חלל ברחוב סירקין המתחדש במתחם שוק תלפיות (כנראה האזור הכי כיפי בחיפה כרגע). בימים אלה מוצגות בגלריה שתי תערוכות יחיד – ״מנחה לשבתאי״ של יעל שפינט ו״ציפור טרור״ של דרור שובל (אוצרות: גל אמויאל וטל רבינוביץ׳).


תערוכת בוגרות התואר השני באמנות | אוניברסיטת חיפה
המשכן לאמנויות ע״ש ד״ר ראובן הכט באוניברסיטת חיפה
נעילה: 2.6

מנחה לשבתאי; ציפור דרור | גלריה מזו 
סירקין 3, חיפה
נעילה: 30.6

דרור שובל. צילום: נדב פן

דרור שובל. צילום: נדב פן

יעל שפינט. צילום: נדב פן

יעל שפינט. צילום: נדב פן

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden